Strona główna » JAK POPRAWIĆ SWOJE PISMO? „ITALIK. PISZ ŁADNIEJ” JUŻ W SPRZEDAŻY!!!

JAK POPRAWIĆ SWOJE PISMO? „ITALIK. PISZ ŁADNIEJ” JUŻ W SPRZEDAŻY!!!

Jak poprawić swój charakter pisma? Jak pisać ładniej, czytelniej, płynniej? W mojej książce „Italik. Pisz ładniej” znajdziesz nie tylko podpowiedzi, jak to zrobić, ale także kompletny kurs bardzo prostego i wygodnego kroju, czyli italika. Teoretycznemu podręcznikowi towarzyszą dwa zeszyty ćwiczeń: dla dzieci i dla dorosłych (oraz młodzieży).

Z dumą i przyjemnością wszem i wobec ogłaszam otwarcie sklepu KLEKSOGRAFIA! Można w nim kupić moją książkę „italik. Pisz ładniej” i zeszyt ćwiczeń dla dorosłych. Zeszyt dla dzieci jest w produkcji i wkrótce trafi na półki KLEKSOGRAFII.

Podręcznik ładnego pisania italikiem to pierwsza polska książka pochylająca się nad tematem poprawy charakteru pisma. Zapraszam serdecznie do zakupów!

Autorka, czyli ja 😊

Czytelnicy bloga i członkowie mojej grupy facebookowej już mnie znają, jednak sporo osób trafia tu (dzięki dobremu wypozycjonowaniu bloga) wpisując do wyszukiwarek takie hasła jak na przykład: „jak poprawić swoje pismo” czy „jak ładniej pisać”. Chciałabym się więc Wam krótko przedstawić i opowiedzieć, jak to się stało, że napisałam książkę o ładnym pisaniu.

Nazywam się Agata Kafarska, bloga sięrysuje.pl prowadzę już piąty rok. Poświęcony jest moim pasjom: rysowaniu, planowaniu metodą Bullet Journal oraz pisaniu, zarówno ozdobnym (kaligrafia, hand lettering), jak i tym zwyczajnym, codziennym. Na blogu zachęcam do odkrywania kreatywnej strony swojej osobowości, a moje motto to: „każdy może być artystą”. Znajdziesz tu mnóstwo rzetelnej wiedzy i liczne tutoriale krok po kroku – całkiem za darmo.

Kilka lat temu odkryłam dla siebie pismo print – u nas nieznane, a bardzo popularne za granicą, szczególnie w krajach anglojęzycznych. Printu nauczyłam nie tylko siebie, ale i kilkuset członków mojej grupy na Facebooku, a później ponad sześć tysięcy subskrybentów mojego newslettera, którzy dostali w prezencie e-book z kursem tego kroju.

Oprócz tego, że uczę pisania i rysowania, zilustrowałam książkę, wypowiadam się w mediach na tematy poruszane na blogu, prowadzę kursy stacjonarne. Blog sięrysuje.pl z hobbistycznego stał się eksperckim, odwiedzacie go miesięcznie średnio 60 tysięcy razy. Można mnie także spotkać w ośmiotysięcznej grupie Kochamy Pismo Ręczne na Facebooku, a także na moim fanpage’u i Instagramie.

Chcesz się o mnie więcej dowiedzieć? Oto 40 przypadkowych faktów o mnie 🥰

Kurs ładnego pisania

„Italik. Pisz ładniej” to książka unikatowa na polskim rynku. Także za granicą niewiele jest publikacji na temat poprawy pisma odręcznego. Wydaje się liczne elementarze uczące samej sztuki pisania, ale mało kto poświęca uwagę estetyce i wygodzie pisma. Są co prawda dwie świetne książki, z których sama wiele się nauczyłam, ale jedna z nich („Nauka pisma użytkowego i ozdobnego” Stefana Tatucha) ma prawie sto lat, a druga („Nauczanie i doskonalenie pisma” Tadeusza Wróbla) niemal sześćdziesiąt. Obydwie pozycje skupiają się zresztą na nauczaniu dzieci, przeznaczone są dla nauczycieli, a wzory pisma, które autorzy proponują nie przystają – moim zdaniem – do dwudziestopierwszowiecznych realiów. Są to pisma kursywne, w których litery się łączą, nierzadko w sposób wymuszony i niekomfortowy.

W poszukiwaniu pisma ładnego, ale prostego i wygodnego trafiłam na italik. Charakteryzuje się on prostotą, czytelnością, a łączniki między literami dodawane są tam, gdzie chce piszący. Najlepiej jest to robić w miejscach, w których w sposób naturalny wynika to z budowy danej litery. Za granicą często italik jest wprowadzany w starszych klasach szkoły podstawowej jako naturalny i logiczny następca printu. Uczeń może nim szybciej notować, a na jego bazie wypracować indywidualny charakter pisma.

Italik wyewoluował z renesansowej italiki, w przeciwieństwie do niej jest jednak zazwyczaj pisany zwykłymi pisadłami (cienkopis, długopis, żelopis), a litery kreśli się jednym płynnym ruchem (inaczej niż w kaligrafii, gdzie są powoli i starannie konstruowane z drobniejszych elementów). Świetnie wygląda także pisany szerszą stalówką, można go więc używać nie tylko na co dzień, ale i do tworzenia ozdobnych napisów.

W moim podręczniku znajdziesz kompletny kurs pisania italikiem, od tworzenia liter po swobodne tworzenie dłuższych tekstów plus warianty ozdobne.

Podręcznik „Italik. Pisz ładniej”

Książka o italiku jest kursem tego kroju, a zarazem poradnikiem, jak ładniej pisać. Można powiedzieć, że prowadzę w niej Czytelnika za rękę, doradzając: jakie przybory piśmienne wybrać, po jakim papierze pisać, jak trzymać pisadło, na co zwrócić uwagę starając się poprawić wygląd swojego pisma. Po uczciwym przerobieniu podręcznika i przynajmniej jednego (a najlepiej obydwu po kolei!) zeszytów ćwiczeń będziesz się swobodnie posługiwać italikiem. Może on się stać Twoim codziennym pismem, zarówno do szybkich notatek, jak i eleganckich napisów, na przykład w Bullet Journalu czy na odręcznie wypisywanych zaproszeniach, dyplomach, kartkach okolicznościowych.

Moja książka będzie przydatna także dla osób, które nie chcą zmieniać charakteru pisma, a jedynie je poprawić. Skorzystają one z informacji dotyczących samej techniki pisania, mogą również wprowadzić do swojego pisma pewne elementy italika, na przykład zasady łączenia tylko wybranych liter, rezygnacji z pętelek, adaptacji niektórych kształtów.

Podręcznik jest bardzo starannie wydany, w eleganckim stylu retro. Dla wygody Czytelników rozkłada się całkowicie na płasko dzięki szyciu metodą otabind. Wydrukowany jest na dobrej jakości papierze starannie dobranymi fontami. Znajdziesz w nim moje ilustracje i odręczne przykłady użycia italika różnymi przyborami, od ołówka po stalówkę maczaną w tuszu kaligraficznym. Książkę uatrakcyjniają dawne reklamy artykułów papierniczych. Dzięki tej pieczołowicie przygotowanej szacie graficznej korzystanie z podręcznika „Italik. Pisz ładniej” to czysta przyjemność, jest on także świetnym pomysłem na prezent z klasą.

Ćwiczenia dla dorosłych

Zeszyt ćwiczeń dedykuję dorosłym i młodzieży od starszych klas podstawówki poczynając. Nie ma w nim teorii (tę znajdziesz w podręczniku) – skupiam się na kreatywnych zabawach literami i słowami oraz urozmaiconych zadaniach, które pomogą nauczyć się płynnie pisać italikiem. Są krzyżówki, rebusy, zabawne teksty do przepisywania. Nie przypomina tradycyjnych, nudnych zeszytów z ćwiczeniami polegającymi na mozolnym przepisywaniu literek.

Hitem tej publikacji jest gra „Mój italik”, dzięki której Czytelnik będzie mógł przećwiczyć różne warianty liter i w efekcie wypracować swoją własną wersję italika. Bo, jak często podkreślam, pismo to jak kameleon dopasowuje się do piszącego – to jego wielki atut.

Zeszyt ćwiczeń ma 80 stron. Jest szyty zeszytowo i wygodnie się z niego korzysta. Okładka utrzymana jest w podobnej stylistyce, jak w podręczniku. Środek zdobią moje botaniczne rysunki. Jest tak elegancki, że zasłużył na swój własny ISBN! 😉

 

Gdzie kupić moją książkę?

Podręcznik i zeszyt ćwiczeń można kupić w sklepie internetowym KLEKSOGRAFIA, który niedawno otworzyłam. Są do nabycia zarówno osobno, jak i w atrakcyjnym cenowo zestawie. Wkrótce w sklepie KLEKSOGRAFIA pojawią się także ćwiczenia dla dzieci (czyli też dla osób, które dawno nie pisały odręcznie i chciałyby potrenować motorykę dłoni). Trwa jeszcze ich druk.

Z czasem asortyment powiększy się o inne moje książki, e-booki, ćwiczenia, wzorniki, autorskie grafiki oraz przybory do pisania i rysowania. Zapraszam!

Odkryj ze mną na nowo radość pisania!

P.S. Sharing is caring – podziel się ze światem informacją o mojej książce, klikając w wybraną ikonę mediów społecznościowych poniżej ❤️

Udostępnij:

10 komentarzy

  1. Ola pisze:

    Książkę i zeszyt ćwiczeń mam już od jakichś dwóch tygodni (kupiłam w przedsprzedaży), przeczytałam od deski do deski i dzielnie ćwiczę! Podoba mi się zarówno ciekawa treść jak i estetyczne wydanie, bardzo wygodnie się korzysta. Gratuluję! No i chciałam zauważyć doskonały dobór recenzentów na tylnej okładce:D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.