Strona główna » FILMOWA EDYCJA #DOSKONALIMYPISMO

FILMOWA EDYCJA #DOSKONALIMYPISMO

Czas na nową – już szóstą! – edycję wyzwania piśmienniczego #doskonalimypismo. Jak zwykle, możesz w nim brać udział w grupie Kochamy Pismo Ręczne na Facebooku lub na Instagramie albo – jeśli nie chcesz upubliczniać swoich prac – po prostu pisać dla siebie, „do szuflady”.

To będzie trzecia wiosenna edycja wyzwania #doskonalimypismo: w kwietniu 2017 r. pisaliśmy słowa kojarzące się z wiosną i Wielkanocą, w maju 2018 – nazwy wiosennych kwiatów. Tym razem, dla odmiany, hasła nie będą związane z porą roku.

Wspólna zabawa piśmiennicza

sierysuje.pl wyzwanie #doskonalimypismo

Jeśli to Twoje pierwsze wyzwanie, pozwól że krótko wytłumaczę o co chodzi. Wyzwania to internetowe zabawy, nierzadko międzynarodowe, organizowane przeważnie po to, aby się w czymś doskonalić. Są więc wyzwania uczące, jak się zdrowiej odżywiać, jak o siebie dbać, jak robić postępy w fotografowaniu albo jak lepiej pisać odręcznie i kaligrafować. Konkretne hasła, które trzeba zrealizować w określonym czasie mobilizują do pracy, a (wirtualne) towarzystwo motywuje. Najwięcej wyzwań odbywa się na Instagramie, znajdziesz je przeglądając hasztagi #wyzwanie i #challenge.

Z racji moich zainteresowań od dawna biorę udział w wyzwaniach rysunkowych Every Day in May i Inktober. A jako organizatorka, od kilku lat prowadzę wyzwanie pomagające doskonalić pisanie odręczne, posługiwanie się brush penami albo stalówką i tuszem.

#doskonalimypismo

sierysuje.pl wyzwanie #doskonalimypismo

Moje wyzwanie doskonalące pismo odbywa się głównie w  grupie facebookowej, ale wiele osób wstawia swoje hasła także na  Instagram. Pierwsza edycja odbyła się ponad dwa lata temu, a zadania pomagały ćwiczyć pismo odręczne – wymagały rozwinięcia. Kolejne #doskonalimypismo bazowało na krótkich hasłach jakby stworzonych do cyzelowania kaligrafii. Podczas trzeciej edycji świetnie się bawiliśmy pisząc brzydkie wyrazy. W czwartej hasłami były nazwy wiosennych kwiatów. Piąta, jesienna, przywołała wśród uczestników piękne wspomnienia – pisaliśmy fragmenty nastrojowych jesiennych wierszy.

Staram się, aby #doskonalimypismo różniło się od innych kaligraficzno-piśmienniczych wyzwań niebanalnymi zadaniami. Ponieważ obcojęzycznych wyzwań jest wiele, a rodzimych jak na lekarstwo, hasła są po polsku.

Kultowe polskie komedie

sierysuje.pl wyzwanie #doskonalimypismo

W szóstej edycji wyzwania #doskonalimypismo będziemy pisać cytaty z najlepszych polskich komedii. Nauka przez zabawę jest przecież najskuteczniejsza. 🙂

Zasady wyzwania:

 • Wyzwanie #doskonalimypismo będzie trwało dwa tygodnie, od 1 do 17 marca.
 • W tym czasie należy napisać lub wykaligrafować 10 haseł. W weekendy odpoczywamy albo nadrabiamy zaległości. 😉 Lista haseł jest powyżej, zapisz ją na komputerze albo – jeszcze lepiej – przepisz (przy okazji trenując pisanie).
 • Zdjęcia publikuj na  Instagramie z hasztagiem #doskonalimypismo.
 • Obserwuj mnie na Instagramie @inst_aga i polub fanpage mojego bloga. Będę tam pokazywała, co napisałam.
 • Jeśli mnie oznaczysz @inst_aga na Instagramie, wpadnę i polubię Twój post .
 • Najciekawsze prace uczestników wyzwania będę także pokazywała na Insta Stories.
 • Lajkuj i komentuj zdjęcia innych uczestników – to bardzo motywuje szczególnie osoby początkujące. Pomaga także zwrócić na siebie uwagę innych uczestników.
 • Drugie miejsce, w którym można realizować wyzwanie to moja grupa facebookowa Kochamy Pismo Ręczne. Pojawi się tam specjalny post do wstawiania zdjęć z hasłami.
 • A jeśli nie masz konta na Instagramie i Facebooku albo nie chcesz publicznie pokazywać swoich prac? Po prostu pisz hasła, aby przez te kilkanaście dni ćwiczyć pisanie. Pamiętaj, że inne osoby w tym samym czasie też pracują nad kaligrafią lub pismem odręcznym – to zmotywuje Cię do systematycznej pracy. Prace instagramowe możesz podejrzeć nie posiadając tam konta.
 • Jak realizować zadania? Przepisuj hasła. Jeśli pracujesz nad charakterem codziennego pisma, możesz dodatkowo w kilku czy kilkunastu zdaniach napisać coś o filmie. Jeśli którejś komedii jeszcze nie znasz, koniecznie to nadrób!
 • Hasła #doskonalimypismo można kaligrafować stalówką i tuszem albo brush penem, flamastrem, a nawet miękkim ołówkiem.
 • Jeśli chcesz ćwiczyć charakter pisma, rób to dowolnym pisakiem, szczególnie polecam pióro wieczne. Możesz także uczyć się nowego stylu pisania, np. pisma Palmera, italika, kursywy, przedwojennego pisma szkolnego albo printu (czyli drukowanego pisma odręcznego – gdy zapiszesz się na blogowy newsletter, trzytygodniowy kurs printu w formie e-booka dostaniesz w prezencie).
 • A może pokusisz się o ozdobienie haseł rysunkami? Nie musisz ilustrować filmów, możesz na przykład rysować proste doodle związane z kinematografią, jak na spisie haseł powyżej.

Życzę Ci wspaniałej zabawy!

Udostępnij:

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.