Strona główna » ILUSTROWANE MAPY MIROWA Z ROKU 1934 I 1976

ILUSTROWANE MAPY MIROWA Z ROKU 1934 I 1976

Zapraszam Cię na wycieczkę w przeszłość. Pospacerujemy po stołecznym osiedlu Mirów. Leży w sercu Warszawy i bardzo się zmienił od lat przedwojennych. Narysowałam jego mapki według planów z roku 1934 i 1976.

Mirów to część dzielnicy Wola tuż przy jej granicy ze Śródmieściem. Rozciąga się między aleją „Solidarności”, ulicą Jana Pawła II, Alejami Jerozolimskimi i ulicą Towarową. Nazwa pochodzi od nazwiska Wilhelma Miera  (Szkota, wysokiej rangi wojskowego w I Rzeczpospolitej), dowódcy Gwardii Konnej Koronnej zwanej Mirowską. Mier jest również patronem leżącego już po stronie śródmiejskiej placu Mirowskiego i znanej wszystkim warszawiakom Hali Mirowskiej. Na Mirowie się wychowałam i wciąż jest bliski mojemu sercu. A że bardzo się zmieniał na przestrzeni lat, rysowanie jego mapek było fajną przygodą.

urban sketching z synem na Mirowie

Mirów pełen kontrastów

Straż Pożarna przy Chłodnej Mirów Warszawa
Kontrast: jeden z bloków osiedla Za Żelazną Bramą vs (odbudowany po wojnie) budynek Straży Ogniowej

Nie można powiedzieć, aby był spójny architektonicznie: modernistyczne bloki osiedla Za Żelazną Bramą kontrastują z (zaniedbanymi w większości) przedwojennymi kamienicami. W ostatnich latach ten miszmasz spotęgowały wyrastające na każdym wolnym skrawku przestrzeni nowoczesne bloki mieszkalne i – zwłaszcza w okolicach Towarowej i Jana Pawła II – gigantyczne biurowce.  W granicach Mirowa znajdują się modne miejsca takie jak Browary Warszawskie i Fabryka Norblina, a także stylowa ulica Chłodna i kilka miejsc upamiętniających warszawskie getto.

sierysuje.pl Mirów Warszawa wieżowiec Warsaw Spire plac Europejski
Jeden z najwyższych biurowców w Europie, Warsaw Spire, wybudowano w 2016 roku. Mieści się niedaleko ulic Towarowej i Łuckiej na nowo powstałym Placu Europejskim.

Kościół przy ulicy Chłodnej to mój ulubiony mirowski obiekt urbansketchingowy. Kiedy w roku 2013 (ponownie) zamieszkałam w okolicy, uwielbiałam siadać na ławeczce i go rysować.

Od roku 1940 Mirów znajdował się w granicach getta – z wyłączeniem pewnych fragmentów, jak Sądy na Lesznie czy budynki browaru Haberbusch i Schiele. Poza gettem była także ulica Chłodna, nad którą zbudowano drewniany most łączący dwie części dzielnicy żydowskiej (małe i duże getto). Po upadku powstania w getcie Niemcy zniszczyli znaczną część zabudowy osiedla. Na gruzach powstały nowe budynki, a także nieistniejąca przed wojną wielka ulica Marchlewskiego (obecnie Jana Pawła II), która oddzieliła Mirów od Śródmieścia.

sierysuje.pl warszawskie getto Mirów ulica Chłodna
Most nad Chłodną łączący dwie części getta, rok 1942.

Jak rysowałam mapy Mirowa

sierysuje.pl ilustrowana mapka Mirowa z roku 1934
Mirów z lat 30. Czerwonymi kropkami zaznaczyłam budynki obecnie nieistniejące

Pierwszy etap pracy nad mapkami był dość żmudny – wyszukiwałam w Internecie dokładne plany ulic, a także informacje o najważniejszych obiektach Mirowa. Pomocne w tym były strony dokumentujące historię miasta takie jak Warszawa 1939. Oczywiście nowszą mapkę było mi o wiele łatwiej stworzyć, bo przedstawiała okolice, w których spędziłam dzieciństwo.

sierysuje.pl ilustrowana mapka Mirowa 1976
Mirów z lat 70. Czerwonymi kropkami zaznaczyłam obiekty, których obecnie już nie ma

Postanowiłam narysować tylko ten fragment Mirowa, w którym poruszałam się jako dziecko na co dzień: między (obecnymi) ulicami Towarową, Jana Pawła II, Prostą i „Solidarności”. To niesamowite, jak bardzo ten obszar się zmienił – zarówno między przedwojniem a latami 70., jak i między PRL-em a współczesnością. Nazwy ulic, budynki, pomniki – pojawiały się i znikały. Przykładem może być mennica wybudowana po wojnie przy ulicy Pereca, później zburzona, przeniesiona do nowego budynku przy Grzybowskiej, który też już nie istnieje, a na jego miejscu wyrosło osiedle mieszkaniowe (o nazwie, jakżeby inaczej, Mennica Residence).

sierysuje.pl ilustrowana mapa Mirowa 1976
Mirów mojego dzieciństwa AD 1976

Mapki zrobiłam według instrukcji opisanej w poprzednim artykule. Patrząc na monitor komputera naszkicowałam siatkę ulic ołówkiem, następnie umieszczałam w odpowiednich miejscach budynki. Później kontury poprawiłam wodoodpornym cienkopisem, zrobiłam napisy tuszem kaligraficznym (po wyschnięciu staje się wodoodporny), wytarłam ślady gumki i pokolorowałam mapki akwarelami. Niestety rysowałam na papierze (sketchbook Leuchtturm1917, opisany w tym artykule) dosyć dobrze znoszącym kontakt z farbami, natomiast nie współpracującym z tuszem, który miejscami strzępił (rozlewał się w postaci „pajączków”). Dlatego na przyszłość wybiorę grubsze kartki (papier akwarelowy), co i Tobie polecam.

kolorową mapkę Mirowa z roku 1934 umieściłam w poprzednim wpisie

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcia współczesnego Mirowa – zapraszam na mój profil instagramowy!

sierysuje.pl Mirów Krochmalna Żelazna wolskie ostańce
Jeden z przedwojennych ostańców na Mirowie: kamienica na rogu Krochmalnej i Żelaznej. Opisał ją Tyrmand w „Złym”.
Udostępnij:

2 komentarze

 1. Agata
  Agata pisze:

  Nosiłam z tego sklepu rybki w foliowej torebce wypełnionej wodą i Straszliwe Robaki dla rybek (żywe i wijące się).
  Pozdrawiam!

 2. Ala pisze:

  Pozdrawia sąsiadka zza Marchlewskiego. Pamiętam miejsca z Twojej mapki, nawet sklep akwarystyczny. Przepięknie rysujesz, kocham to miejsce w Sieci

  Ala

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.