Strona główna » JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO PISANIA

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO PISANIA

… i czy w ogóle to robić, skoro i tak nauczy się w szkole? W Polsce dzieci uczą się pisać w pierwszej klasie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby je wcześniej do tego przysposobić. 

Nie tylko w przedszkolu i zerówce, ale także w domu można odpowiednio dobranymi zabawami-ćwiczeniami wykorzystać naturalny pęd dzieci do kreślenia literek.

W zeszycie ćwiczeń dla dzieci „Italik. Pisz ładniej” (kliknij, aby kupić!) są propozycje ćwiczeń rozwijających sprawność dłoni i przygotowujących do pisania. Świetne dla dzieci w każdym wieku, młodzieży, a także dorosłych, którzy od dawna nie pisali odręcznie i chcieliby się „rozruszać” przed nauką pisma italik.

Sprawne łapki od kołyski

sierysuje.pl rozwijanie małej motoryki przygotowanie do pisania
Budowanie z klocków typu Lego usprawnia motorykę (im mniejsze klocki, tym lepiej).

Motoryka dłoni pierwszoklasisty jest już na ogół dość dobrze rozwinięta – dziecko rysuje, łapie piłkę, potrafi zawiązać sznurowadła. Jednak zarówno mięśnie, jak i układ kostno-stawowy rąk nie są jeszcze w tym wczesnoszkolnym okresie dojrzałe, co powoduje szybkie męczenie się pisaniem oraz trudności w prawidłowym chwycie pióra i posługiwaniu się nim.

Dlatego warto od najwcześniejszego dzieciństwa mieć na uwadze rozwój małej motoryki (sprawności manualnej), wybierając maluchowi takie zajęcia, które będą temu sprzyjały. Bez problemu można je wpleść w domową codzienność. Bo równie dobrze jak lepienie z plasteliny sprawdzi się wyrabianie łapkami ciasta na świąteczne ciasteczka, a nawlekanie koralików rozwija chwyt szczypcowy tak samo skutecznie jak zbieranie z podłogi okruszków.

Kredki, farby i flamastry

sierysuje.pl przygotowanie dziecka do pisania

Dwu-, trzylatki coraz śmielej i chętniej rysują. Dobrze jest od najwcześniejszego dzieciństwa podsuwać dziecku rozmaite przybory piśmienne (kredki świecowe i ołówkowe, flamastry, długopisy) i pokazywać także niekonwencjonalne techniki rysowania (patykiem po śniegu, palcem po stole oprószonym mąką, kredą po asfalcie, dłońmi zanurzonymi w farbie po dużym arkuszu papieru).

Kiedy potrafi już narysować kółko, można robić z nim ćwiczenia, które będą pierwszym treningiem w kierunku pisania: rysować powtarzalne kształty geometryczne. Zamiast żmudnych szlaczków radzę tworzyć konkretne projekty. Na przykład ozdobić ornamentem z kilku rytmicznie się powtarzających kształtów kopertę z pozdrowieniami dla cioci czy zakładkę do książki na gwiazdkowy prezent dla babci. 

Kolorowanki i spółka

Jako mama kilkulatków nie lubiłam, kiedy przynosiły z przedszkola pokolorowane gotowe (wydrukowane przez nauczycielki) obrazki. Uważałam, że wypełnianie wzorów kredkami jest odtwórcze, a obrazki narzucają dzieciom konkretną estetykę, niekoniecznie w dobrym guście. Teraz wiem, że kolorowanie ma swoje zalety z punktu widzenia przygotowania do pisania – uczy precyzji i kontroli nad narzędziem.

Jeśli zależy Ci, aby dziecko kolorowało gustowne obrazki, poszukaj ich w Internecie. Wielu artystów udostępnia za darmo do wydruku czarno białe mandale czy komiksy. Ich kontury można wypełniać kredkami.

Kolorowanki znajdziesz w zeszycie ćwiczeń dla dzieci „Italik. Pisz ładniej”, pojawią się także w Strefie Czytelnika – interaktywnym dodatku do mojej książki.

Mamo, ja piszę!

sierysuje.pl jak przygotować dziecko do pisania

Kilkulatki uwielbiają „pisać” – próbują naśladować litery, które widzą w książeczkach, na opakowaniach różnych produktów, no i oczywiście w notatkach rodziców. Są to zazwyczaj drukowane duże litery, nierzadko kreślone w odbiciu lustrzanym. Nie przyspieszając na siłę nauki pisania, nie ma też potrzeby tłumienia tych, naturalnych i spontanicznych, prób. Literkami można się świetnie bawić – wplatać je w rysunki, geometryczne ornamenty – przy okazji poświęcając nieco uwagi prawidłowemu chwytowi. Na tym etapie radziłabym zrezygnować z bardzo grubych kredek i flamastrów. Są dobre dla najmłodszych dzieci, które chwytają je całą rączką. Szansa, że maluch krótkimi paluszkami da radę trzymać taki pisak poprawnym chwytem trójpalcowym jest nieduża. Lepiej sprawdzą się tradycyjne cieńsze pisadła.

Jak przygotować dziecko do pisania? Nie tłumić jego entuzjazmu, lekko ukierunkowywać zabawy, wspólnie bawić się technikami i przyborami. Taki trening mimochodem rozwinie sprawność dłoni, wzmocni mięśnie i sprawi, że szkolna nauka pisania będzie łatwiejsza, mniej męcząca i przyjemniejsza. W zeszycie ćwiczeń dla dzieci proponuję cztery rodzaje zadań przygotowujących do pisania (rozwijanie motoryki, przygotowanie do pisania, przygotowanie do pisania italikiem i nauka italika).

Warto przeczytać także:

 jak pomóc dziecku pisać ładniej

pióro wieczne dla ucznia

Jeśli chcesz pomóc dziecku pisać nie tylko ładniej, ale także czytelniej i szybciej – kup mój podręcznik „Italik. Pisz ładniej” i towarzyszące mu zeszyty ćwiczeń (dla dzieci i dla dorosłych/młodzieży). Zapraszam do sklepu KLEKSOGRAFIA (kliknij!)

Udostępnij:

4 komentarze

 1. Zojja T. pisze:

  Dzień dobry, trafiłam tu do pani szukając pomocy w związku z paskudnym pismem moich synów. Są to bliźnięta lat 11. Kupiłam podręcznik i ćwiczenia, obydwa zeszyty, przeczytałam wszystkie pani posty i działamy. Poprawa już jest i naprawdę nie wiem, jak wyrazić wdzięczność. Gdyby zakładała pani Patonite, to chętnie wesprę. Jeszcze raz dziękuję
  Zofia z Antkiem i Kacprem

  • Agata
   Agata pisze:

   Bardzo się cieszę, że praca z podręcznikiem już przynosi efekty. Kupiła Pani książkę, korzysta z niej, chwali – to dla mnie najlepsze wsparcie.

   Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.