Strona główna » JESIENNE WYZWANIE #DOSKONALIMYPISMO

JESIENNE WYZWANIE #DOSKONALIMYPISMO

sierysuje.pl jesienne wyzwanie #doskonalimypismo

Zapraszam na jesienną edycję wyzwania #doskonalimypismo. Będziemy razem szlifować kaligrafię i pismo odręczne.

Trenowanie ładnego pisania nie musi być nudne! To hasło przyświeca mi od początku istnienia wyzwania #doskonalimypismo. Tym razem będziemy wspólnie zmagać się z fragmentami jesiennych wierszy.

Czym są internetowe wyzwania?

sierysuje.pl jesienne wyzwanie #doskonalimypismo

Jeśli to będzie Twoje pierwsze wyzwanie, to pozwól, że krótko wytłumaczę o co chodzi. Wyzwania internetowe to zabawy (najwięcej ich jest na Instagramie), w których działa się wspólnie w jakimś celu. Są wyzwania fotograficzne, pomagające budować nowe nawyki, walczyć z nadwagą, zmieniać jadłospis. #doskonalimypismo to wyzwanie kreatywne – takie są moim zdaniem najciekawsze. Nie tylko motywują do systematycznego tworzenia, ale także są okazją do poznania artystów z całego świata. Wyzwania najczęściej trwają cały miesiąc, jednak – bądźmy szczerzy – mało komu starcza zapału na kilka tygodni. Dlatego coraz popularniejsze są krótsze zabawy, na przykład tygodniowe.

Jeśli podoba Ci się pomysł takiego grupowego realizowania zadań, nie będziesz mieć większego problemu ze znalezieniem ich na Instagramie – wystarczy przejrzeć hasztagi #challenge czy #wyzwanie, a znajdziesz wyzwania z różnych dziedzin. Kaligraficzne/letteringowe gromadzi na przykład konto @letteringchallengehq.

Oprócz piśmienniczych – takich jak #doskonalimypismo – są także wyzwania rysunkowe, na przykład majowe Every Day in May i (kolejna edycja już niedługo!) październikowy Inktober.

Moje wyzwanie #doskonalimypismo

sierysuje.pl #doskonalimypismo jesienne wyzwanie kaligrafia

To będzie już piąta zabawa pod hasłem #doskonalimypismo. Pierwsze wyzwanie odbyło się w lutym 2017 i skierowane było głównie do osób ćwiczących pisanie odręczne. Hasła wymagały rozwinięcia, odpowiedzi były bardzo ciekawe – czasem zabawne, a czasem wzruszające.

Kolejne #doskonalimypismo, w kwietniu ubiegłego roku, miało wiele haseł związanych z wiosną. Zadania były krótkie, ale wcale nie łatwe, bo najeżone polskimi znakami diakrytycznymi i dwuznakami („dżdżownica”, „rzeżucha”) albo skomplikowane („prokrastynacja”, „konstantynopolitańczyk”). Pojedyncze słowa pisali uczestnicy trenujący kaligrafię, a ci którzy pracowali nad charakterem pisma przeważnie hasła rozwijali. Wiele osób uzupełniało pisanie rysunkami.

Trzecia edycja mojego wyzwania odbyła się w styczniu 2018. Jak zwykle starałam się, aby zadania były niebanalne i wymyśliłam… brzydkie wyrazy. Oczywiście nie były to wulgarne przekleństwa, lecz wyrażenia z myszką albo gwarowe – chciałam, aby także moi bardzo młodzi Czytelnicy mogli brać w nich udział. Zabawne hasła jak „motyla noga” i „lebiega w ząbek czesany” przypadły Wam do gustu i bardzo dużo osób wzięło udział w tej zabawie.

Ostatnia edycja #doskonalimypismo była w maju i niestety nie udało mi się jej ukończyć. Pisaliśmy nazwy wiosennych, kwitnących właśnie w tym miesiącu kwiatów. Tym razem również wiele osób ozdabiało kaligrafię rysunkami.

Jeśli interesuje Cię, jak uczestnicy poprzednich wyzwań radzili sobie z hasłami, zajrzyj do podsumowań: pierwszej, drugiej i trzeciej edycji. Moje wyzwaniowe prace możesz obejrzeć na Instagramie.

Jesienna edycja wyzwania

sierysuje.pl wyzwanie jesienne #doskonalimypismo hasła

 1. Jesienne wyzwanie #doskonalimypismo będzie trwało dwa tygodnie, od 17 do 30 września.
 2. W tym czasie należy napisać lub wykaligrafować 10 haseł. W weekendy odpoczywamy albo nadrabiamy zaległości. 😉 Lista haseł jest powyżej, zapisz ją na dysku komputera albo – jeszcze lepiej – przepisz (przy okazji trenując pisanie).
 3. Zdjęcia publikuj na Instagramie z hasztagiem #doskonalimypismo.
 4. Śledź mnie na Instagramie @inst_aga i polub fanpage mojego bloga. Będę tam pokazywała, co napisałam.
 5. Jeśli mnie oznaczysz @inst_aga na Instagramie, wpadnę i polubię Twój post .
 6. Lajkujmy i komentujmy nawzajem swoje prace, to bardzo motywuje szczególnie osoby początkujące. Pomaga także zwrócić na siebie uwagę innych uczestników.
 7. Drugie miejsce, w którym można realizować jesienne wyzwanie to moja grupa facebookowa Kochamy Pismo Ręczne. Pojawi się tam specjalny post do wstawiania zdjęć z hasłami.
 8. Zarówno w grupie KPR, jak i w moich Insta Stories pokażę w całości wiersze, z których zaczerpnęłam cytaty.
 9. A jeśli nie masz konta na Instagramie i Facebooku? Nie musisz swoich prac pokazywać publicznie – ważne, aby przez te dwa tygodnie ćwiczyć jesienne pisanie. Być może świadomość, że inne osoby w tym samym czasie też pracują nad kaligrafią lub pismem odręcznym zmotywuje Cię do systematycznej pracy. Prace instagramowe możesz podejrzeć nie posiadając tam konta.
 10. Jak realizować zadania? Można przepisywać hasła albo większe fragmenty wierszy, interpretować je, pisać swoje jesienne refleksje.
 11. Hasła #doskonalimypismo można kaligrafować stalówką i tuszem albo brush penem, flamastrem, a nawet miękkim ołówkiem.
 12. Jeśli chcesz ćwiczyć charakter pisma, rób to dowolnym pisakiem, szczególnie polecam pióro wieczne. Możesz także uczyć się nowego stylu pisania, np. pisma Palmera, italika, kursywy, przedwojennego pisma szkolnego albo printu (czyli drukowanego pisma odręcznego.
 13. A może pokusisz się o ozdobienie haseł rysunkami? Jesień to bardzo wdzięczna do rysowania pora roku! W tym artykule pisałam o rysowaniu przyrody, a tutaj pokazałam, jak namalować dynię. Możesz także tworzyć proste jesienne doodle (jak na zdjęciu powyżej).

Mam nadzieję, że hasła z tej edycji wyzwania #doskonalimypismo umilą Ci początek jesieni i zachęcą do ładnego pisania.

Miłej zabawy!

Udostępnij:

6 komentarzy

 1. Joanna pisze:

  Ja właśnie siadam z przyborami do kaligrafii przy piosence Niemena. Postanowiłam robić wyzwanie rano, bo wieczorem to różnie bywa, coś wypadnie. Świetny pomysł z wierszami, jest pani niesamowita.

 2. Jola Smolarek pisze:

  Teraz chodzę i śpiewam wiersz Harasymowicza, uwielbiam interpretację Adamiak <3
  Oczywiście biorę udział (ale nie obiecuję, że gdzieś te moje gryzmoły pokażę).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.