Strona główna » PODSUMOWANIE JESIENNYCH WYZWAŃ #DOSKONALIMYPISMO I #INKTOBER

PODSUMOWANIE JESIENNYCH WYZWAŃ #DOSKONALIMYPISMO I #INKTOBER

Jesienne wyzwania były dla mnie okazją, aby powrócić do kaligrafowania tuszem, przypomnieć sobie nastrojowe wiersze i stworzyć cykl botanicznych ilustracji.

Po sześciu tygodniach pisania i rysowania czas na podsumowanie jesiennych wyzwań #doskonalimypismo i #inktober. Jak mi poszło i kto bawił się ze mną?

Doskonalimy pismo jesiennymi wierszami

sierysuje.pl jesienne #doskonalimypismo wyzwanie kaligrafia

Wyzwanie #doskonalimypismo znają (mam nadzieję 😉 ) wszyscy Czytelnicy bloga – to organizowana przeze mnie niecykliczna zabawa piśmiennicza. Hasła można pisać codziennym pismem odręcznym albo kaligrafować. Tym razem wybrałam cytaty z jesiennych wierszy polskich poetów, zostawiając uczestnikom decyzję, czy zechcą przepisać sam cytat czy cały utwór.

Ja realizowałam wyzwaniowe zadania w różny sposób – ćwiczyłam pismo Copperplate (zarówno cienkimi brush penami, jak i stalówką), ale także nowoczesną kaligrafię, print i kursywę. Hasła publikowałam zarówno na Instagramie, jak i w grupie Kochamy Pismo Ręczne, w której do zabawy przyłączyło się wyjątkowo dużo osób. Także zupełnie początkujących, co mnie bardzo ucieszyło.

Poprzednie edycje wyzwania #doskonalimypismo

Hand lettering i kolorowe liście

Urokliwe poetyckie strofy nie tylko na mnie podziałały niezwykle inspirująco. Wiersze, których uczyliśmy się na pamięć w czasach szkolnych, poruszyły serca. Nuciliśmy tuwimowskie „Wspomnienie” w niezapomnianej wersji Niemena. Z głów nie chciały wyjść monotonne frazy Leopolda Staffa: „o szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny…”.

Wyjątkowo piękna w tym roku złota polska jesień motywowała do kreatywnego interpretowania wyzwaniowych haseł. W ruch poszły nie tylko brush peny i stalówki, ale także akwarele i kredki. Oprócz prac kaligrafowanych, pojawiły się piękne napisy handletteringowe, jak ten powyżej, autorstwa Marioli.

A co powiecie na realizowanie #doskonalimypismo w ramach szkolnych zajęć pozalekcyjnych? Ania, która jest nauczycielką (i autorką bloga Przystanek Kłodzko) zachęciła do wspólnej zabawy dziewięć uczennic. Dziewczyny stosowały „oszukaną kaligrafię” (świetny pomysł na początek przygody z ozdobnym pisaniem), ale także próbowały sił w brush letteringu. Wspaniała inicjatywa!

Prace oznaczone hasztagiem #doskonalimypismo można podejrzeć na Instagramie (także nie mając tam konta).

Tuszdziernik

sierysuje.pl inktober podsumowanie rysunek

Niezwykłą popularność Inktobera można chyba częściowo wytłumaczyć faktem, że rysunki można robić czymkolwiek, bo trudno znaleźć pisadło bez tuszu. Tusz kaligraficzny i kreślarski w butelce, tusz do pióra w nabojach, tusz pisaków i flamastrów, a nawet długopisowy – do wyboru, do koloru. Jeśli do tego dodamy niejednoznaczne hasła autorstwa Jake’a Parkera, mamy przepis na superpopularną zabawę. Dasz wiarę, że hasztaga #inktober2018 użyto prawie… pięć milionów razy?

W mojej grupie facebookowej zadania realizowaliśmy w formie pisemnej, choć oczywiście wielu uczestników ozdabiało je rysunkami. Nie liczyłam, ale oceniając na oko – najwięcej osób ćwiczyło kroje Copperplate i Spencerian.

Moja botaniczna kolekcja

sierysuje.pl podsumoanie jesiennych wyzwań inktober doskonalimypismo

Moim pomysłem na tegoroczny Inktober były rysunki kwitnących w październiku kwiatów. Żeby nie było za monotonnie, do czarnego konturu dodałam chlapnięcia akwarelą. Tak jak sobie założyłam, stworzyłam dziewięć rysunków, w tym jeden nietypowy (na zdjęciu powyżej). Jestem z siebie zadowolona – tym bardziej, że w połowie miesiąca miałam kolejną operację oka i kilka dni spędziłam w szpitalu. Jesienne kwiaty, które uwieczniłam to: zawilec, słoneczniczek, piątak, georginia, chryzantema, jeżówka, aster, kosmos i róża.

Wiosną chciałabym powrócić do kwiatowych ilustracji, zaczynam też powoli myśleć o wydaniu drukiem kolekcji moich rysunków czarną kreską.

Ciekawa jestem, czy braliście udział w którymś z jesiennych wyzwań i jak Wam poszło? Taka grupowa zabawa świetnie motywuje, prawda?

Udostępnij:

6 komentarzy

  1. Ania pisze:

    Ogromnie dziękujemy za wzmiankę o naszej szkolnej inicjatywie 🙂 A grupa kaligraficzna działa nadal – i mam w niej już nawet kilku chłopców 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.