Strona główna » MALUJEMY TRUSKAWKI AKWARELAMI – TUTORIAL

MALUJEMY TRUSKAWKI AKWARELAMI – TUTORIAL

sierysuje.pl jak się maluje truskawki akwarelami

Czerwiec to najlepszy czas, aby nauczyć się malować truskawki akwarelami. Pokażę Ci krok po kroku, jak to zrobić. Zapraszam do lektury!

Aby namalować truskawki akwarelami potrzebne będą:

 • farby – w tutorialu znajdziesz wskazówki na temat kolorów,
 • pędzelki (średni i mały),
 • naczynie z wodą (ja używam dwóch – w jednym płuczę pędzelki, z drugiego nabieram czystą wodę do rozrzedzania farb),
 • papier do akwareli (sketchbook albo luźna kartka z bloku, najlepiej o gramaturze 250 g/m² lub większej)
 • ołówek i gumka,
 • przyda się także płyn maskujący, ale jeśli go nie masz, także sobie poradzisz,
 • truskawki! Gorąco zachęcam do malowania z natury, ale oczywiście możesz także skorzystać ze zdjęć, na przykład umieszczonych poniżej.

W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje o akwarelach, które dotychczas ukazały się na blogu.

Ani owoc ani truskawka

siersyuje.pl truskawki akwarelami

Truskawki to – obok jabłek – chyba najpopularniejsze polskie owoce. Owoce? Botanicznie rzecz biorąc nie są to wcale owoce, a tak zwane jagody pozorne. Właściwymi owocami truskawek są liczne malutkie pesteczki (niełupki) znajdujące się na powierzchni czerwonego i soczystego dna kwiatowego. A tak w ogóle to truskawki wcale nie są truskawkami, tylko poziomkami, a konkretnie mieszańcami dwóch gatunków poziomek – jedna pochodziła z Ameryki Północnej (poziomka wirginijska), a druga z Południowej (chilijska). Skrzyżowano je przypadkowo w Europie na początku XVIII wieku i voilà – powstały truskawki. Współcześnie mamy ponad dwa tysiące odmian truskawek, za najsmaczniejsze uchodzą uprawiane na naszej szerokości geograficznej, najbardziej aromatyczne.

Trudno znaleźć kogoś, kto nie lubi truskawek, są pyszne, zdrowe i niskokaloryczne. A na dodatek bardzo ładne – dlatego będziemy je dziś analizować, rysować i malować.

Truskawka jaka jest, każdy widzi

Zanim jednak sięgniemy po farby, przyjrzyjmy się truskawkom dokładnie…

sierysuje.pl przekrojone truskawki truskawka

…a nawet bardzo dokładnie.

sierysuje.pl jak malować truskawki akwarelami

Truskawka ma sercowaty kształt, a żółtawe pesteczki-owocki znajdują się we wgłębieniach. Ponieważ skórka jest błyszcząca – tam gdzie pada na nią światło widzimy białawe nieregularne kształty. Błyszczą także brzegi wgłębień otulających pestki. Zacieniona część owocu (będę jednak nazywała truskawki owocami, mam nadzieję, że wybaczysz mi ten brak naukowej precyzji 😉 ) wydaje się dużo ciemniejsza. W górnej części truskawki znajduje się szypułka z tak zwanym kielichem z zielonych listków.

sierysuje.pl truskawla kwiat liść

Zwróć uwagę na trójdzielne ząbkowane liście truskawek oraz urocze niewielkie kwiaty złożone z pięciu białych płatków.

Jakimi kolorami namalować truskawki

Odmiany truskawek różnią się wielkością, kształtem (niektóre są lekko spłaszczone, inne stożkowate) i kolorem (od żółtawych do ciemnowiśniowych). Jeśli masz teraz przed sobą miseczkę truskawek to widzisz, że również każda sztuka jest nieco inna. To dla nas duże ułatwienie – będzie można wykorzystać te odcienie czerwieni, które mamy w domu, bo przy dwóch tysiącach odmian nie ma ryzyka, że namalowana truskawka będzie „nieprawdziwa”.

Ja namalowałam truskawkę czerwienią kadmową i karminową. Jeśli chodzi o zielenie, użyłam gotowej farby zieleń Hookera i (opisanych poniżej w tutorialu) mieszanek. Cień rzucany przez truskawkę to samodzielnie zrobiony z ultramaryny i sjeny palonej odcień szarości Jane’s grey.

Moja paleta do namalowania truskawki akwarelami to: czerwień kadmowa, karmin, żółć cytrynowa, modry niebieski, żółta ochra, żółć hanzeatycka i ultramaryna Białych Nocy, zieleń Hookera Renesansu, sjena palona Schmincke.

Wersja minimum, aby stworzyć truskawkę to: czerwień, żółć, zieleń i szarość. Na blogu znajdziesz informacje, z jakich kolorów można samodzielnie zmieszać zielony i szary.

Truskawka krok po kroku

sierysuje.pl jak namalować truskawki akwarelami

Na początek pokażę Ci, jak namalować pojedynczą truskawkę – dość dużą, aby widoczne były wszystkie detale.

 1. Naszkicowałam owoc ołówkiem. Zerknij na zdjęcie i zwróć uwagę, jak liczne i symetrycznie rozmieszczone są pestki.
 2. Aby grafit nie pobrudził farby i nie był spod niej widoczny, lekko starłam ślad ołówka. Najlepiej użyć do tego tzw. gumki chlebowej, która grafit z papieru nie tyle ściera, co zbiera.
 3. Kolejny krok to pomalowanie całej truskawki bardzo rozwodnioną warstwą czerwieni, a następnie zabezpieczenie pesteczek płynem maskującym. Listki szypułki natomiast pokryłam cytrynową żółcią z kroplą modrego niebieskiego (cerulean blue), czyli limonkową zielenią.
 4. Pracowałam symultanicznie nad owocem i listkami – kiedy jedna część truskawki schła, malowałam drugą. Dokładałam kolejne warstwy czerwieni omijając miejsce odbicia światła. Malując mniejszą truskawkę można ten fragment zakryć fluidem maskującym.
 5. Zacienioną część owocu pomalowałam karminową czerwienią. Kładąc kolejną warstwę farby zwróciłam uwagę, aby pokrywać nią pestki, ale omijać miejsca pod nimi (gdzie na truskawce są brzegi wgłębienia odbijające światło). Zielenią Hookera przyciemniłam listki szypułki.
 6. Kiedy uznałam, że moja truskawka jest gotowa, pozwoliłam jej dobrze wyschnąć i starłam płyn maskujący. Pestki-niełupki namalowałam żółtą ochrą. Niełupki mają ciemniejsze miejsca – aby się nie męczyć z pędzelkiem i farbą dorysowałam je brązowym cienkopisem Micron w kolorze sepii. Jeśli wolisz akwarelę, wybierz ciemny brąz, na przykład umbrę paloną. Na koniec domalowałam szary cień po lewej stronie owocu. Gotowe!

Jeśli nie masz płynu maskującego, białe błyski stwórz pozostawiając biel papieru lub dorysuj je białym gwaszem, akrylem lub żelopisem. Więcej na ten temat w tym artykule.

Strawberry fields forever…

sierysuje.pl truskawki akwarelami tutorial

Pojedynczy owoc to dopiero początek truskawkowej przygody. Teraz możesz pokusić się o namalowanie kilku sztuk w miseczce, apetycznego deseru albo całego krzaka z liśćmi i kwiatami.

Na zdjęciu w nagłówku widać truskawkę narysowaną markerami (z napisem You’re berry special) – użyłam tylko trzech kolorów: czerwonego, zielonego i szarego (każdego w ciemniejszej i jaśniejszej wersji).

Malowanie truskawek nie musi być czasochłonne i precyzyjne. Wiem, że z moich tutoriali chętnie korzystają rodzice – polecam Wam filmik Koosje Koene, nawet przedszkolaki poradzą sobie z takim luzackim wzorem. Ja też go lubię, zerknij na zdjęcie w nagłówku. Dla równowagi wstawiam także link do obrazka mistrzyni realistycznego malarstwa botanicznego Anne Mason. Stworzenie go wymagało ogromnej cierpliwości i wielu godzin pracy.

Powodzenia! Jeśli tutorial malowania truskawki akwarelami Ci się spodobał, podziel się nim klikając w jedną z ikonek poniżej.

Udostępnij:

11 komentarzy

 1. julka pisze:

  mam agatko problem. nie bardzo chcą mi się wymieszać dwa odcienie czerwonego. robi się taka plama i widać gdzie kolory się łączą. pomożesz? mam 15 lat i jestem fanką, zaraziłaś mnie bujo i akwarelami. uwielbiam ciebie i blog~~

  • Agata
   Agata pisze:

   Dziękuję za miłe słowa!

   Taka plama może być spowodowana zbytnim rozrzedzeniem wody. Może to być też kwestia papieru albo samych farb. Napisz, czego używasz i czy nie dajesz za dużo wody.

   Pozdrawiam 🙂

   • julka pisze:

    chyba wody za dużo, masz rację. spróbowałam lekko zmoczyć pędzelek i wyszło lepiej. akwarele mam zwykłe pentel, a papier canson. pięknie dziękuję za odpowiedź~~

  • Agata
   Agata pisze:

   Ups, przepraszam, przeoczyłam pytanie – tak, wystarczy jeden kolor. Lepszy byłby jaśniejszy czerwony wpadający w pomarańczowy, ale z drugiej strony są też ciemniejsze truskawki, więc spokojnie da radę i karmin 🙂

 2. Ireneusz pisze:

  Pracując kiedyś w pracowni plastycznej w Krakowskiej Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej malowałem chyba wszystkie owoce, ale zapomniałem o truskawkach. No nie, takie ładne jak tu na Twoim Bogu to mi się nie udadzą teraz namalować. Pozwolisz, że raczej skupię się teraz tylko na konsumpcji. Bardzo konkretne wskazówki do malowania, tylko jeść, tzn. malować. 😄 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.