Lipiec i sierpień to dwa w całości wakacyjne miesiące. Pomyślałam sobie, że warto wykorzystać najbliższe tygodnie na poprawę charakteru pisma. Zapraszam Cię do letniego wyzwania Ładne Pisanie – bez kolizji z wypoczynkiem!
Jak poprawić pismo przed nowym rokiem szkolnym.
Uwaga, wyzwanie zasadniczo adresuję do dorosłych i starszej młodzieży. Jak wpleść naukę ładnego pisania w wakacyjne aktywności dziecka w wieku szkolnym radziłam w zeszłym roku – jeśli jesteś rodzicem i chcesz pomóc dziecku pisać ładniej, odsyłam Cię do artykułuNa czym będzie polegało wyzwanie Ładne Pisanie? W ciągu wakacji popracujesz nad swoim pismem. Zaczynamy 6 lipca, kończymy 31 sierpnia – to całe osiem tygodni.
Jeśli teraz włącza Ci się w głowie film pokazujący, że wszyscy się świetnie bawią pluszcząc w morzu, leżąc pod gruszą czy zwiedzając ciekawe miejsca, a Ty siedzisz przy biurku i smętnie przepisujesz nudne teksty, to spieszę Cię uspokoić, że wcale nie o to chodzi! Pracę rozplanujesz tak, aby była systematyczna, ale nie absorbowała nadmiernie i nie kolidowała z wakacyjnym odpoczynkiem.
Punkt pierwszy: autoanaliza
Lekarzu lecz się sam! Nikt tak jak Ty nie zna Twojego pisma i nikt go lepiej nie oceni. Jak zrobić analizę swojego pisma ręcznego? Napisz na kartce kilka zdań – pisz jak co dzień, nie staraj się robić tego ładnie. Następnie przyjrzyj się temu, co widzisz na kartce i oceń:
odstępy między literami. Czy piszesz ciasno, czy rozwlekle?
pochylenie pisma. W prawo, w lewo? A możesz piszesz zwyczajnie, prosto?
ozdobniki. Może używasz zawijasów (np. ozdabiasz nimi litery „y” i „j”)? Czy zamiast kropki nad „i” rysujesz kółeczko? Jak oceniasz te ozdoby?
„wyrobienie” pisma. Czy jest po dziecięcemu wyraźne, czy nieczytelne, jak u lekarza? Łączysz litery, jak tego uczono w szkole, czy niektóre są stawiane oddzielnie?
co się dzieje z pismem, kiedy się spieszysz? Większość z nas ma tendencję do zniekształcania niektórych liter, szczególnie przy łączeniu („rz” wygląda jak „n”). Pracując nad pismem, trzeba na te kłopotliwe litery zwrócić szczególną uwagę.
co chcesz zmienić? Czy jakieś litery irytują Cię, wolisz je pisać inaczej?
Jeśli masz taką możliwość, poproś, aby Twoje pismo oceniła także inna osoba. Czy jest czytelne? Co jest w nim ładne, a co nie?
Italik. Pisz ładniej. Znajdziesz w niej uniwersalne porady, jak budować litery i łączyć je w wyrazy, jak pisać płynnie i szybko, ale czytelnie.
Aby poprawić wygląd pisma, masz do wyboru dwie opcje. Możesz popracować nad swoim dotychczasowym pismem, „podrasować” je. Albo zmienić styl pisania na zupełnie inny. Jest to możliwe w każdym wieku, ja kilka lat temu zastąpiłam swoją niestaranną kursywę (pismo łączone) printem (drukowanym pismem odręcznym, w którym litery w ogóle się nie łączą). Potrafię także biegle pisać italikiem. Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz, polecam Ci wnikliwe przestudiowanie mojej książkiPunkt drugi: genialny plan
Czas na najtrudniejszy punkt programu, czyli czasowe rozplanowanie pracy nad wyglądem pisma. Proponuję stworzyć ogólny zarys na całe 8 tygodni, zaś raz na tydzień, na przykład w każdą niedzielę, weryfikować plan i dostosowywać do aktualnej sytuacji. Jeśli przykładowo zakładasz, że na wyjeździe będziesz pisać mało lub wcale, a nagle pogoda totalnie się psuje i nie masz co robić – wyciągasz kajecik i przystępujesz do ćwiczeń. I vice versa. Gdy – założywszy ambitnie, że nawet na plaży nad brzegiem Atlantyku znajdziesz czas na systematyczną pracę – przekonasz się, że nie masz siły/czasu/ochoty, nie wahaj się odpuścić z czystym sumieniem na te kilka dni. Plan wyzwania możesz rozpisać na kartce i powiesić nad biurkiem.
Planując wyzwanie podejdź do tematu realistycznie i nie nazbyt ambitnie, bo szybko się zniechęcisz. Dwie albo trzy godziny pisania naraz to nie jest dobry pomysł; wystarczy kwadrans, ale naprawdę regularnie i w skupieniu.
Punkt trzeci: czym i po czym pisać
Jeśli nie należysz do grona pióro- i notesomaniaków, być może nie zdajesz sobie sprawy, jak duży wpływ na wygląd liter, a także na samą chęć do pisania odręcznego mają przybory piśmiennicze. Wygodnie leżące w dłoni ładne pióro napełnione atramentem w ulubionym kolorze i notes z dobrym papierem mogą zrewolucjonizować Twoje pisanie. Wcale nie przesadzam! Zgromadź wszystkie pisadła i notesy, które masz w domu i sprawdź, być może jest wśród nich Twoje idealne narzędzie. Jeśli nie, zainwestuj i kup coś dobrej jakości. To będzie pierwszy krok w letnim wyzwaniu Ładne Pisanie. Zadbaj także o dobrze oświetlone miejsce do pracy, przestronne biurko/stół i wygodne krzesło.
tego artykułu, omawiam w nim cechy, którymi należy się kierować przy wyborze pióra wiecznego, wymieniam także konkretne modele do przetestowania. W kupnie notatnika czy zeszytu pomocne bedę testy, w których opisałam kilkadziesiąt notesów.
Na blogu znajdziesz w zasadzie wszystkie potrzebne informacje, jakie pióro i papier wybrać. Zajrzyj na początek doPunkt czwarty: trzymaj rękę na pulsie
W pracy nad pismem najważniejsza jest systematyczność. Tak, jak wyżej napisałam: najlepsza jest metoda drobnych, ale regularnych kroków. Dobry pomysł to wyznaczenie sobie stałej pory na realizację wyzwania. Ja lubię działaś twórczo w domu rano, kiedy reszta rodziny jeszcze śpi. Pokochałam także pracę poza domem – w czytelniach i kawiarniach (o czym niedawno pisałam na blogu). Kiedy wiem, że wychodzę „do pracy” na określony czas, jestem o wiele lepiej skupiona i bardziej produktywna. Poza domem nie tylko piszę nową książkę, także uzupełniam BuJo czy robię notatki w dzienniku podróżnym, który w tym roku prowadzę z dużym entuzjazmem. Stoliczek w kawiarnianym ogródku, latte z lodem, śpiew ptaków, szmer miasta i wyłączony telefon – to dla mnie idealne warunki do pracy. Być może Tobie lepiej się będzie trenowało ładne pisanie na działce, na balkonie albo w mieszkaniu; najważniejsze, by był to czas tylko dla Ciebie, w skupieniu i spokoju.
Pamiętaj, że nie od razu Kraków zbudowano. Nie oczekuj rezultatu natychmiast! Nie zniechęcaj się, pracuj nad pismem jak najczęściej i cierpliwie czekaj na efekty. Mogą przyjść po kilkunastu dniach, mogą dopiero pod koniec wyzwania – ale na pewno przyjdą.
Punkt czwarty: co pisać
Rok temu w artykule o poprawie wyglądu pisma dzieci przed nowym rokiem szkolnym zachęcałam do wplatania ćwiczeń mimochodem, aby delikwent nawet się nie zorientował, że właśnie się czegoś uczy (w wakacje!). Radziłam, aby dziecko np. pisało kartki z wyjazdów, wakacyjny pamiętnik, robiło listy rzeczy do spakowania na rodzinną wyprawę.
Wyzwanie Ładne Pisanie jest dla dorosłych (i młodzieży), będziesz więc pracować nad charakterem pisma świadomie. Aby pisać codziennie te 15-20 minut, można:
Bullet Journal/kalendarz/planer
założyć i systematycznie uzupełniaćcodziennie zapisywać miłe rzeczy, które się nam przydarzyły, nawet te drobne
przepisywać ulubione wiersze i piosenki (polecam hity z lat młodości, ostrzegam jednak, że można przeżyć szok dowiedziawszy się, ze piosenka „jomaha jomasol” ma zupełnie inne słowa, niż nam się wydawało ;))
notować mądre/ciekawe/zaskakujące cytaty z czytanych książek
nosić ze sobą nieduży notatnik i „łapać” pomysły, refleksje w kazdej wolnej chwili, jak młody człowiek na zdjęciu powyżej
Ważne, by mieć do tekstów na których pracujemy stosunek emocjonalny. Wtedy piszemy chętniej i uważniej. Ja lubię punkt numer dwa, prowadzę też od lat Bullet Journal, a także od pewnego czasu dokumentuję duże i małe podróże w specjalnym notesie.
zeszycie dla dzieci (który polecam także dorosłym piszącym wyjątkowo niestarannie i/lub takim, którzy od wielu lat rzadko piszą odręcznie) skupiam się na zadaniach trenujących sprawność ręki (małą motorykę), budowanie liter i słów. W zeszycie dla dorosłych są ćwiczenia doskonalące sztukę ładnego pisania, a także specjalna gra Mój Italik, dzięki której można do pismo dostosować do swoich preferencji (np. stopnia pochylenia czy wielkości liter). Gra przyda się (także jeśli nie piszesz italikiem) do pracy nad indywidualnym charakterem pisma.
Ciekawe pomysły na ćwiczenia w pisaniu zamieściłam w obydwu zeszytach towarzyszących podręcznikowi Italik. Pisz ładniej. WWidzimy się we wrześniu?
Kilka razy w ciągu wakacji będę przypominała o wyzwaniu Ładne Pisanie w moich mediach społecznościowych. Reszta zależy od Ciebie! To Tobie musi zależeć i Ty musisz się zmobilizować do systematycznej pracy nad wyglądem swojego pisma. Artykuły blogowe (pismu ręcznemu poświeciłam kilkadziesiąt!) będą z pewnością pomocne w walce o ładniejsze pisanie.
Mam nadzieję, że odezwiesz się we wrześniu i pochwalisz rezultatem dwumiesięcznej pracy nad pismem. Trzymam kciuki!
Gorąco Ci polecam kupno mojej książki i zeszytów ćwiczeń, przygotowałam je specjalnie dla takich osób jak Ty. Jeśli chcesz swoje egzemplarze otrzymać naprawdę szybko, opłać je rano, a zastaną wysłane jeszcze tego samego dnia. Italik. Pisz ładniej, zeszyt dla dzieci i zeszyt dla dorosłych są dostępne w moim sklepie internetowym KLEKSOGRAFIA. Psst, w zestawach kupisz je z dużą zniżką!
o moim podręczniku oraz na blogu – w serii artykułów.
Więcej o książce i ćwiczeniach: na stronie
moze wiecej rysowania
Witam, kupiłam zestaw książka + ćwiczenia dla dzieci – dla synów. Niestety nie mogę odnaleźć strony internetowej wskazanej w podręczniku, by pobrać dodatkowe materiały. Chciałam rozpocząć od polecanych rysunków, by zachęcić chłopców do przygody z nowym pismem w wakacje. Proszę o pomoc. Iwona
Właśnie ukończyłam 21 lekcji pisania printem od Pani. 🙂
Więc dalsze szkolenie się w tym sposobie pisania połączę z wyzwaniem. 🙂
Już zauważyłam różnicę. Bardzo dziękuję za te lekcje 🙂
Trzymam kciuki, Doroto! Miłego pisania
pozdrawiam serdecznie 🙂
A wiesz, że może spróbuję? Nie mam nic ciekawego w planach latem, tylko działka i praca…
Spróbuj koniecznie, a działka wydaje się wymarzonym miejscem na trenowanie pisania 😉
Pozdrwiam!