Strona główna » ZAJRZYJ DO WNĘTRZA KSIĄŻKI „ITALIK. PISZ ŁADNIEJ”!

ZAJRZYJ DO WNĘTRZA KSIĄŻKI „ITALIK. PISZ ŁADNIEJ”!

sierysuje.pl wnętrze książki „Italik. Pisz ładniej” Agaty Kafarskiej

W poprzednim wpisie pokazałam, czym wyróżnia się mój podręcznik „Italik. Pisz ładniej” pod względem szaty graficznej. Dziś opowiem, co znajdziesz w środku. Zajrzyj do wnętrza mojej książki!

„Italik. Pisz ładniej” jest starannie wydany: ma przepiękne ilustracje, gustowną okładkę, otwiera się na płasko, papier nie prześwituje i jest miły w dotyku. W parze z wyglądem idzie wartościowa zawartość – w tym artykule pokażę Ci wnętrze książki.

szata edytorska mojego podręcznika

Podręcznik ładnego pisania kupisz w moim sklepie KLEKSOGRAFIA (kliknij!)

Hop na koniec książki!

sierysuje.pl spis treści ksiązki Italik. Pisz ładniej”

Na samym końcu książki znajdziesz:

  • widoczny powyżej spis treści, aby szybko znaleźć potrzebny rozdział
  • słowniczek pojęć, które przydadzą się i w nauce pisma odręcznego, i podczas zgłębiania tajników kaligrafii czy hand letteringu
  • bibliografię – pozycje, z których korzystałam zbierając materiały do książki, a także takie, które warto znać interesując się pismem odręcznym

Ab ovo ad mala*

sierysuje.pl pismo italik

Ale wróćmy na początek podręcznika: zaczynam go od przedstawienia tego kroju pisma. Co jest w nim takiego wyjątkowego, że postanowiłam napisać o nim książkę i zaproponować jego naukę jako remedium na brzydkie pisanie? Dlaczego moim zdaniem lepiej się sprawdzi na co dzień od printu i kursywy? Skąd się wziął, skąd jego światowa kariera i dlaczego nie nazywam go italiką, skoro od niej się wywodzi? Ta część książki ma za zadanie zapoznać Cię z zaletami italika i przekonać do nauczenia się go.

Kolejna część książki „Italik. Pisz ładniej” to przygotowanie do nauki ładnego pisania: wybór narzędzia pisarskiego i papieru, przygotowanie sobie biurka, korekcja – w razie potrzeby – sposobu trzymania pióra czy długopisu oraz porady dla osób leworęcznych. Ten fragment podręcznika przyda się zarówno osobom samodzielnie pracującym nad poprawą charakteru pisma, jak i rodzicom, którzy chcą pomóc swoim dzieciom pisać ładniej (zarówno tym, które uczą się w tradycyjnych szkołach, jak i w nauczaniu domowym).

Czas na naukę italika! Omawiam kształty liter, czasem odmienne od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Tłumaczę, dlaczego lepiej uczyć się ich nie od A do Z, lecz grupami, wedle podobieństw budowy. Nie zapominam o polskich literach, z ogonkami i innymi znakami diakrytycznymi – nasz alfabet ma ich aż dziewięć, dlatego poświeciłam im cały rozdział. Duże litery italika nie pochodzą od renesansowej italiki lecz od antycznej kapitały rzymskiej. Pokazuję zarówno uproszczoną podstawową wersję wielkich liter jak i ozdobne warianty, którymi można szybko i łatwo urozmaicić pismo. Uwagę poświęcam także italikowym cyfrom – można wybrać wersję najprostszą, można nauczyć się efektownych ”cyfr pływających”, czyli nautycznych. Kiedyś były używane powszechnie, dziś spotkasz je jedynie w niektórych fontach komputerowych. Jakie mają zalety i czy warto się nimi posługiwać – dowiesz się z książki.

Osobny rozdział dedykuję osobom, które posługują się printem. Bardzo łatwo zmienić go w italik, wystarczy dodać tu i ówdzie łączenia międzyliterowe. Przypuszczam, że użytkownicy printu będą – jak ja – używać go nadal, a italik wybiorą wtedy, gdy trzeba pisać szybko i płynnie. Na przykład w szkole czy na uczelni, robiąc notatki na żywo.


*Ab ovo ad mala, czyli od jajka do jabłek – to łacińskie powiedzenie oznacza, jak pisał Zygmunt Gloger: „od początku do końca, gdyż Rzymianie wieczerze swoje rozpoczynali od jaj, a kończyli na jabłkach”.

Książkę „Italik. Pisz ładniej” i uzupełniające ją zeszyty ćwiczeń można kupić w sklepie KLEKSOGRAFIA (kliknij tutaj!)

Twój własny italik

sierysuje.pl Bullet Journal italik

Kiedy znasz już podstawy italika – czas wkroczyć na wyższy poziom. Dostosować litery do własnych potrzeb i gustu. Bo (powtarzam to jak mantrę, ale taka jest prawda) italik jak kameleon dopasowuje się do piszącego. Można litery pochylać, można ich w ogóle nie łączyć, można skracać lub powiększać wydłużenia. Można używać najróżniejszych przyborów do pisania, także pióra wiecznego ze ściętą stalówką (pisane nim italikowe litery są wyjątkowo efektowne, wyglądają jak wykaligrafowane, a pisze się je tak płynnie jak długopisem).

W tej części podręcznika pokazuję także możliwości wykorzystania italika, na przykład do uatrakcyjnienia wyglądu Bullet Journala czy zeszytów szkolnych. Bo pismo to świetnie się sprawdza także jako ozdobne.

Zajrzyj do podręcznika!

„Italik. Pisz ładniej” to nie tylko kurs italika, ale także pierwszy polski (i jeden z nielicznych w ogóle) poradnik jak pisać ładniej. Zawarte w nim podpowiedzi przydadzą się także wtedy, jeśli nie zechcesz całkowicie zmienić swojego charakteru pisma, a jedynie wykorzystasz pewne elementy italika, by pisać ładniej.

Zapraszam Cię teraz do obejrzenia krótkiego filmiku, w którym pokazuję wnętrze książki. Miłego oglądania!

 

 

Chcesz odkryć na nowo radość pisania?

Kliknij TUTAJ, a podręcznik „Italik. Pisz ładniej” dotrze do Ciebie w ciągu dwóch dni!

Udostępnij:

13 komentarzy

  1. Marta pisze:

    Zamówiłam książkę wraz z ćwiczeniami dla dorosłych i dla dzieci w ramach zrzutki w sierpniu zeszłego roku. Z niekłamaną zazdrością czytam wpisy i komentarze osób, które książkę już dostały, bo ja jakoś na to szczęście nie zasługuję. Nie wiem dlaczego. Od tygodni jestem zapewniana, że książkę (i ćwiczenia) dostanę, ale to wciąż zupełne pustosłowie. NIe tracę nadziei choć czuję się coraz bardziej rozgoryczona.

    • Agata
      Agata pisze:

      Przepraszam za niedopatrzenie, proszę sprawdzić skrzynkę pocztową, wszystko tam wyjaśniłam ?

      Pozdrawiam serdecznie!

      • Marta pisze:

        Śpieszę donieść, że właśnie dostałam książkę i zeszyt ćwiczeń dla dorosłych. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Serdeczne gratulacje Pani Agato!

        • Policjantka Zuza pisze:

          Przyłączam się do słów uznania. Ja właśnie dziś odebrałam paczkę od Pani Agaty i jest mega. Zaczynam ćwiczyć od soboty i cieszę się na samą myśl.

    • Agata
      Agata pisze:

      Hej Magda,

      nie mam w planach wydania takiej wersji, bo jest to taka książka, która aż się prosi, aby ją czytać li i tylko w wersji papierowej. Osoby, które już ją mają w rękach, są zachwycone papierem, szatą graficzną, sposobem szycia – zachęcam więc do sięgnięcia po tradycyjną książkę ???

      Pozdrawiam ciepło

    • Goga pisze:

      Magda ja sobie nie wyobrażam korzystania z książek tego typu (kaligrafia, pisanie) jako e-booki. Agaty podręcznik jest megaprzyjemnie dotykać, nawet wąchać xD

      • Agata
        Agata pisze:

        Goga, ja już na etapie pracy nad książką wiedziałam, że nie wydam e-booka. Po prostu to nie ten typ książki ☺️

        Pozdrawiam!

  2. MLW pisze:

    Dzień dobry,

    kiedy można się spodziewać w końcu podręcznika dla dzieci a przez to całej wysyłki z wspieram.to? Albo jakiejkolwiek informacji na ten temat?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.