Można go zrobić z dowolnego papieru, nadać mu wymarzony kształt, a okładkę ozdobić tak, jak się chce. Własnej produkcji notes z papieru akwarelowego jest wygodny w użyciu i niedrogi. Jak zrobić sketchbook samodzielnie?
Kiedy napisałam na blogu o sketchbookach, czyli specjalnych notesach do malowania akwarelami, pytaliście o tańsze i łatwiej dostępne alternatywy. Faktycznie, cena jest wysoka, szczególnie dla osoby początkującej, która dopiero poznaje akwarele i z pewnością wiele kartek zużyje na próby oraz – nie zawsze udane – eksperymenty. Tańsza propozycja to samodzielne zrobienie notesu z papieru akwarelowego.
Skąd wziąć papier akwarelowy
W sklepach plastycznych, papierniczych, a nawet supermarketach (jeśli mają dział papierniczy) można kupić bloki do akwareli w formatach A5, A4 i A3. Gramatura papieru to 250-300 g/m², a ceny zaczynają się od kilku złotych. Najłatwiej dostępne marki to Canson Student i Koh-I-Noor artAquarell.
W sklepach plastycznych i na Allegro można kupić na sztuki duże arkusze papieru akwarelowego – w zależności od składu i gramatury kosztują one od kilku do kilkuset złotych. Można sobie wybrać papier gładki albo chropowaty. Dostępnych jest wiele marek takich papierów, na przykład Canson Montval i Arches.
Notes spinany kółkami
Najprostszy, samodzielnie robiony sketchbook, to kartki przycięte do odpowiadającego Ci kształtu i formatu, podziurkowane i spięte metalowymi, zamykanymi kółkami (na zdjęciu poniżej – z prawej strony u góry). Kółka takie, o różnej średnicy i w kilku kolorach, są dostępne w sklepach scrapbookingowych. Do albumu warto dla wzmocnienia dorobić okładki z tektury – można je okleić papierem, materiałem czy filcem i ozdobić. W tego typu sketchbookach można wpinać kartki różnego typu (kolorowe, grubsze i cieńsze) i dowolnie je przekładać.
Sketchbook bindowany sprężyną
Kartki połączone sprężyną miał mój pierwszy sketchbook (widać go na drugim zdjęciu w tym artykule) – zbindowałam go sama, bo mam w domu bindownicę, ale można to zrobić w punkcie ksero czy zakładzie poligraficznym. Notesy bindowane rozkładają się na płasko, co jest dużą zaletą, jednak sprężyna może przeszkadzać przy malowaniu czy pisaniu.
Sketchbook szyty ściegiem koptyjskim
Szyty sketchbook to już trochę wyższa szkoła jazdy, jednak w Internecie jest wiele filmów, które krok po kroku uczą, jak to zrobić. Taki notes rozkłada się na płasko i atrakcyjnie wygląda. Swój nieduży sketchbook (na zdjęciu powyżej – z prawej strony u dołu) uszyłam kilka lat temu. Ma tekturowe okładki oklejone kolorowym papierem, z rogami wzmocnionymi metalowymi narożnikami.
Sketchbook do akwareli z jednego kawałka papieru – bez szycia i klejenia
Ten notes to mój faworyt, robi się go szybko i nie wymaga ani klejenia, ani szycia – wystarczą nożyczki. Ma zabawny harmonijkowy kształt i wygodnie się w nim maluje. Można korzystać z niego tradycyjnie albo malować panoramiczne rysunki przez kilka kartek.
Do zrobienia sketchbooka nadaje się papier o dowolnych proporcjach. Jeśli będzie kwadratowy, powstanie notes o kartkach kwadratowych. Jeśli jeden bok będzie dużo dłuższy od drugiego – strony będą miały kształt panoramiczny, świetny do rysowania drapaczy chmur (albo drzew). Najbardziej uniwersalne są notesy o proporcjach boków mniej więcej 3:2 i taki dziś zrobimy.
Docelowy format sketchbooka obliczysz dzieląc bok arkusza papieru na cztery. Na przykład z kartki A3 (42 na 29,7 cm), powstanie kieszonkowy notesik o wymiarach mniej więcej 10 na 7,5 cm.
Jak zrobić sketchbook z jednego kawałka papieru – tutorial
Kartkę papieru zegnij w połowie, a potem jeszcze raz, do środka. Odwróć o 90° i zrób to samo: zegnij na pół i jeszcze raz do środka. Twoja kartka będzie teraz pokryta siecią szesnastu prostokątów. Weź nożyczki i natnij jak na rysunku, po trzy prostokąty, raz z lewej, dwa razy z prawej strony kartki. Teraz wystarczy złożyć arkusz jak harmonijkę i sketchbook gotowy!
Z przodu i z tyłu można nakleić okładkę dla wzmocnienia notesu. Ja swoje okładki robię z tektury oklejonej ozdobnym papierem. Jeśli planujesz sketchbook często zabierać ze sobą, okładki powinny być skromne, ale solidne. Jeśli będzie leżał w domu, nie narażony na urazy i otarcia, możesz poszaleć i je ozdobić.
Gorąco namawiam Cię do własnoręcznego zrobienia sketchbooka! W takim samodzielnie zrobionym aż się chce malować! 🙂
Aż żal nie skorzystać! Już wiem czym się zajmę jak będę miała za dużo czasu po testach gimnazjalnych! ;D
Trzymam kciuki za testy! Cieszę się, że skorzystasz z moich rad 🙂
Dziękuję 🙂 Okładki są z tektury oklejonej papierem ze sklepu scrapbookingowego. Pozdrawiam!
Ten sketchbook z różą jest przepiękny. Z czego są okładki?