Skip to content
Drukarstwo typograficzne było specyficznym rzemiosłem wymagającym dużej wiedzy i zręczności, posiadającym własny, prawie zapomniany już słownik, cieszącym się dużym szacunkiem tak wydawców, jak i dziennikarzy. Zapraszam na opowieść, jak dawniej drukowano książki i prasę!
Czytaj dalej →
W fotografii bokeh (od japońskiego słowa ボケ boke, mgiełka) to rozmyte, jakby zamglone tło. Obiekt pierwszoplanowy staje się dzięki niemu wyraźniej widoczny i przyciąga wzrok. Szczególnie ciekawie zdjęcie wygląda, jeśli na dalszym planie jest źródło światła (na przykład lampki choinkowe czy świeczki) – na fotografii pojawiają się wówczas rozmyte białe lub kolorowe okręgi. Podobny efekt można osiągnąć w akwareli stosując bardzo proste techniki.
Czytaj dalej →
Dobre notatki to połowa sukcesu podczas nauki. Dobre, czyli sprytne – takie, które wychwycą sedno zagadnienia, pomogą je zrozumieć i zapamiętać. Krótkie, treściwe, wsparte rysunkami i kolorami.
Czytaj dalej →
Dlaczego po zmieszaniu dwóch kolorów raz otrzymujemy żywą czystą barwę, a raz szaroburą i mdłą? Tajemnica tkwi w liczbie pigmentów i w temperaturze barwowej farb. Jak dobierać kolory akwareli, aby po połączeniu efekt był zadowalający – podpowiadam w dzisiejszym artykule.
Czytaj dalej →