Strona główna » JAK ROBIĆ DOBRE NOTATKI. EGZAMIN ÓSMOKLASISTY (i nie tylko)

JAK ROBIĆ DOBRE NOTATKI. EGZAMIN ÓSMOKLASISTY (i nie tylko)

sierysuje.pl sketchnotki fiszki mapy myśli notatki

Dobre notatki to połowa sukcesu podczas nauki. Dobre, czyli sprytne – takie, które wychwycą sedno zagadnienia, pomogą je zrozumieć i zapamiętać. Krótkie, treściwe, wsparte rysunkami i kolorami.

Dobra notatka to nie jest próba zanotowania słowo w słowo tego, co ktoś mówi albo napisał. To wydobycie z podanej treści tak zwanego „mięsa” i zapisanie w taki sposób, aby było to przydatne w opanowaniu i (późniejszym) powtarzaniu materiału. Minimum wysiłku – maksimum efektu. Robienia sprytnych notatek rzadko uczy szkoła. Przeglądając moje zapiski z liceum i studiów widzę, że dopiero w okolicach matury stały się naprawdę naprawdę dobre. Wcześniej po prostu przepisywałam podręczniki. Coś tam zostawało w głowie, ale traciłam niepotrzebnie mnóstwo czasu i energii. Dziś sprytne notowanie mam w małym palcu i chętnie Ci podpowiem, jak to robić.

Notatki do egzaminu ósmoklasisty

sierysuje.pl egzamin ósmoklasisty dobre notatki zdalne nauczanie

Moja córka Maja w zeszłym roku szkolnym zdawała egzamin ósmoklasisty. W tym – czeka on mojego syna Filipa. Egzamin Mai i przygotowania do niego były nietypowe, bo domowe i „pandemiczne”. Jak to będzie z Filipem, nie mam pojęcia. Jakkolwiek by jednak nie było, nikt się za ucznia nie przygotuje i nawet najlepiej opłacany korepetytor i najbardziej zaangażowany rodzic nie wbiją mu wiedzy do głowy.

Wszystkim ósmoklasistom radziłabym sprawić sobie fajny notatnik i założyć „tematyczny Bullet Journal” poświecony przygotowaniom do egzaminu. Czasu macie jeszcze dużo, ale po Nowym Roku zacznie on pędzić jak szalony. Dlatego warto już teraz jesienią rozpisać sobie materiał do przygotowań: wynotować lektury i zagadnienia gramatyczne z polskiego, zakres materiału z matematyki i języka obcego.

 

Słowa + rysunki

sierysuje.pl sketchnotki ebook notatki zdalne nauczanie

Narzędziem tym są ilustrowane notatki, łączące – jak można się domyślić po nazwie – słowa i rysunki. Angażując obydwie półkule mózgowe są one o wiele skuteczniejsze od tradycyjnych zapisków. Tworzenie takich notatek nie wymaga ani zdolności plastycznych, ani nie musi być pracochłonne. Wystarczą ikonki albo proste rysuneczki, tak zwane doodle.

jak rysować doodle

W tworzeniu sprytnych notatek istotne są także kolory – zaznaczanie, podkreślanie ważnych słów. A także różnicowanie wizualne krojów pisma: tytuły, słowa kluczowe warto wybić dużymi, pogrubionymi, kolorowymi literami.

hand lettering, czyli kreatywne liternictwo

zakreślacze

kolorowe cienkopisy

kredki

brush peny do zakreślania i kolorowania

 

E-book o mądrym notowaniu

sierysuje.pl sketchnotki mapy myśli ebook

Nauczanie zdalne oznaczało dla mnie – jak i dla wszystkich rodziców na świecie – o wiele większe niż zwykle zaangażowanie w naukę moich dzieci. Ponieważ uczyły się zawsze bardzo dobrze, nie zauważyłam przedtem, że nie umieją robić notatek. A to nie jest prosta umiejętność. Można sie tego nauczyć samodzielnie metodą prób i błędów, ale raczej jeszcze nie na etapie podstwówki. Dlatego w naszej „domowej szkole” skupiłam się na pokazaniu im, jak kreatywnie notować. Ucząc ich robienia sketchnotek i map myśli i widząc, jak dzielą się nimi z kolegami, postanowiłam pomóc innym dzieciom, rodzicom i nauczycielom tworząc e-booka na ten temat. Jest już napisany i zilustrowany, lada moment ruszą prace nad łamaniem. Planuję jego sprzedaż wkrótce po premierze mojego podręcznika pisma odręcznego „Italik. Pisz ładniej”.

Zanim to nastąpi, pojawi się na blogu kilka wpisów o kreatywnych notatkach. Nie tylko dla uczniów, także dla nauczycieli i rodziców. Oraz dla wszystkich, którzy chcą mądrze notować, także w życiu codziennym. Bo umiejętność ta przydaje się także przy robieniu list zakupów, planów sprzątania, przygotowań przedślubnych czy opracowywania sobie diety odchudzającej.

Notatki kretywne to między innymi sketchnotki, mapy myśli, fiszki, a także tradycyjne notatki linearne, ale stuningowane tak, aby były bardziej efektywne. W e-booku pokażę, jak robić takie notatki krok po kroku na konkretnych przykładach. Podpowiem, jak czytać i słuchać, aby wyłapać to, co najważniejsze i aby później dobrze zanotować.

sketchnotki w pigułce

Mój e-book przyda się:

  • uczniom
  • studentom
  • osobom zdalnie pracującym
  • wszystkim, którzy się (samo)kształcą
  • miłośnikom bulletjournalingu
  • tym, którzy chcą się lepiej zorganizować

Zapisz się na listę mailingową dla osób zainteresowanych e-bookiem. Powiadomię Cię, kiedy ruszy jego przedsprzedaż. Będę miała dla Ciebie specjalną cenę na dobry początek, więc nie zwlekaj – zostaw mi swój adres poniżej!

 



 

Udostępnij:

10 komentarzy

  1. Marysia pisze:

    Dzień dobry,
    co z podręcznikiem do italika? Nie pojawiają się nowe aktualizacje, cisza zaległa. Czy jest szansa, że wyjdzie jeszcze w tym roku?

  2. Tamagotchi pisze:

    Jestem nauczycielką. Chciałabym w pracy wykorzystać jakieś Pani materiały. Zakupiłam Pani podręcznik i ćwiczenia. Byłabym również zainteresowana e-bookiem. Czy mogę z tego korzystać na lekcji? Jakie jest Pani stanowisko w tej sprawie?

    • Agata
      Agata pisze:

      Hej, nie jestem w tej chwili jeszcze w stanie podać terminu – zależy to od druku podręcznika italika. Dopier później zajmę się e-bookiem. Wszystko po kolei. Zapisz się na listę mailingową, a na pewno dam znać, jak już coś bedę wiedziała.
      Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.