Strona główna » CLASSIC BLUE – KOLOR ROKU 2020

CLASSIC BLUE – KOLOR ROKU 2020

Classic Blue 19-4052, dość ciemny odcień niebieskiego to kolor roku 2020 wybrany przez firmę Pantone. Klasyczna spokojna barwa ma nam dawać poczucie bezpieczeństwa u progu nowego dziesięciolecia. „To kolor wieczornego nieba, rozległego i nieskończonego” – komentuje ten wybór Pantone Color Institute.

Radosny pomarańczowy odcień Living Coral, kolor roku 2019,  bardzo mi się podobał, ale nie trafił na moje obrazki. Nie był też specjalnie obecny w modzie czy wnętrzarstwie. Myślę, że Classic Blue będzie bardziej widoczny na ulicy (i na Instagramie 😉 ) jako barwa ponadczasowa i – nomen omen – klasyczna.

Kolor roku 2019 Living Coral

I’m blue da ba dee da ba daa

sierysuje.pl classic blue kolor pantone 2020
„De sterrennacht”, czyli Gwiaździsta noc, obraz olejny Vincenta van Gogha, namalowany w 1889 roku

Odcienie niebieskiego już kilkakrotnie były lansowane przez Pantone. Kolorami roku ogłoszano dwie wersje turkusu (Blue Turquoise 2005 i Turquoise 2010), morski Aqua Sky (2003), pastelowe Serenity (2016) i Cerulean Blue (2000). Tegoroczny wybór wzbudza zarówno zachwyt („nareszcie jakiś klasyk!”), jak i krytykę („nuda, nuda, nuda – kolor Facebooka i LinkedIna”). Mnie się kojarzy pozytywnie – z grecką ceramiką, strojami galowymi w podstawówce i gwiaździstą nocą van Gogha. Niebieski to ciekawa, „dostojna” barwa, jeden z trzech kolorów podstawowych, w polszczyźnie etymologicznie związany z niebem. W kulturze niebieski kojarzony z czystością, spokojem, przyjaźnią, lecz także ze smutkiem. Z wyższymi sferami („błękitna krew„), ale i z klasą robotniczą („niebieskie kołnierzyki” i odzież dżinsowa).

W malarstwie jeden z niebieskich pigmentów, ultramaryna, wytwarzany z półszlachetnego kamienia lapis lazuli, był tak kosztowny, że rezerwowano go na malowanie szat Maryi. Kolor niebieski upowszechnił się w sztuce dopiero w XIX i XX wieku, kiedy stworzono pigmenty syntetyczne. Lubili go Picasso (przez kilka lat malował niemal wyłącznie w niebieskościach), Kandinsky (współzałożyciel grupy Błękitny Jeździec) czy Miró.

W naturze niebieski to rzadkość. Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie, bo gdzie nie spojrzymy widać niebo albo wodę. W rzeczywistości jednak ani niebo ani woda nie są niebieskie i praktycznie nie ma w przyrodzie niebieskich zwierząt, zaś roślin jest niewielki procent – ich kolor to iluzja spowodowana załamaniem światła, a nie pigmentem.

Niebieskie inspiracje

Oto klasyczny niebieski, kolor roku 2020 Pantone

Odcień ten nietrudno znaleźć w basenie morza Śródziemnego, na przykład na którejś z greckich wysp…

To kolor nieba, szczególnie tego popołudniowego lub tuż po zachodzie słońca…

I wody bezkresnej, szeroko rozlanej. Biel pięknie podbija tę barwę.

Oprócz bieli, kolor roku 2020 Classic Blue doskonale wygląda połączony z pomarańczowym i żółtym, szarością, ochrą czy jasnym brązem.

Namalujmy coś modnego!

Klasyczne niebieskości nietrudno znaleźć wśród moich farb, markerów i brush penów. Różne odcienie możesz zobaczyć na próbniku, który zrobiłam sobie na papierze akwarelowym. Przetestowałam kolejno:

 • cztery brush markery Karin,
 • trzy markery alkoholowe Kuretake i Propic,
 • trzy gwasze Renesans,
 • trzy akwarele w tubach Intense Renesans,
 • akryl Pen Acrylic Renesans,
 • brush pen Tombow ABT.

Nazwy/numery kolorów widać na zdjęciu. Tylko niektóre odcienie niebieskiego z mojej kolekcji przypominają Classic Blue Pantone. Wbrew pozorom to dość nieoczywisty kolor.

Kaszalota namalowałam akwarelami Intense Renesans, mieszając ultramarynę i błękit ftalo. Tytuły niebieskich piosenek napisałam brush markerami Karin (Indigo i Egyptian) i Edding 1340 (3).

A Tobie jak się podoba kolor przyszłego roku?

Udostępnij:

6 komentarzy

 1. Początkowo zareagowałam tak, jak napisałaś. Nuda. Ale potem zajrzałam do szafy i pomyślałam, ze to twarzowy kolor i musze sobie kupić jakieś niebieskie bluzki. Na razie mam szalik i czapkę w identycznym odcieniu niebieskiego i świetnie się w nich czuję. Więc trafili z tym wyborem, po raz puerwszy od kilku lat.

  • Agata
   Agata pisze:

   Myślę, że kolory roku powinny być raczej takie właśnie uniwersalne i ponadczasowe niż bardzo awangardowe, bo – wiadomo – takie nie trafią do szerszej rzeszy odbiorców. Może to i trochę mniej ciekawe, nudniejsze, ale chyba lepiej się „sprzeda”.

   Pozdrawiam

 2. A. pisze:

  Z jednej strony ten kolor jest nieco zbyt spokojny ale z drugiej…cudownie komponuje się z zeszłorocznym i to chyba w taką kolorystykę uderzę przy tworzeniu pamiętnika na 2020. Takie swoiste porównanie najciekawszych i najtrudniejszych dni z zeszłego roku malowanych koralem a dla przeciwwagi rysunek tego co wydarzy się w 2020. W modzie też mam nadzieję zobaczyć go w akcji na jesiennych płaszczach skontrastowanych z koralową apaszką. Miód dla oczu!

  • Agata
   Agata pisze:

   Masz rację, koralowy i niebieskie będą pasowały! Zresztą jak się przyjrzeć kolorom roku, to przeplatają się pastelowe z bardziej wyrazistymi. Mnie Classic Blue wydaje się bardziej praktyczny i myślę, że częściej niż Living Coral go zobaczymy na ulicach, w makijażach i tak dalej 🙂

   Pozdrawiam!

  • Agata
   Agata pisze:

   Dziękuję! Kolor coraz bardziej mi się podoba, mam już pomysł na nowy obrazek z nim w roli głównej 🙂

   Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.