Strona główna » OSZUKANA KALIGRAFIA (faux calligraphy) – ITALIK I ITALIKA

OSZUKANA KALIGRAFIA (faux calligraphy) – ITALIK I ITALIKA

sierysuje.pl oszukana kaligrafia italik italika

Wpis o oszukanej kaligrafii spotkał się z ciepłym przyjęciem i jest tak często przez Was czytany, że postanowiłam wrócić do tematu. Tym razem jednak pokażę faux calligraphy w innym stylu.

Prawdziwa kaligrafia jest super, ale nie zawsze się sprawdza. Czasem papier jest za kiepski dla stalówki i tuszu czy brush penów. Albo chcesz coś napisać na płóciennej torbie, płaskim kamieniu, kawałku deski, porcelanowym kubku. Lub zrobić naprawdę WIELKI napis. Wtedy do gry wkracza faux calligraphy: rysujesz szkielet litery, pogrubiasz ją tu i ówdzie i – jeśli się postarasz – nikt postronny nie zorientuje się, że „oszukujesz”.

Technika fałszywej kaligrafii jest prosta, choć bardziej czasochłonna niż prawdziwe kaligrafowanie. Można pisać dowolnym narzędziem (polecam cienkopisy wodoodporne, bo ich tusz szybko schnie, a poza tym można później napis pokolorować bez ryzyka, że się rozmaże w kontakcie z farbą czy pisakiem).

oszukana kaligrafia

Nie tylko Copperplate

sierysuje.pl kaligrafia gotyk pismo gotyckie
Techniką oszukanej kaligrafii można robić napisy w dowolnym stylu

Do tej pory wykorzystywałam oszukaną kaligrafię, jak pewnie większość moich Czytelników, do napisów w stylu modern calligraphy, czyli nowoczesnej kaligrafii inspirowanej kursywą angielską (Copperplate script). Wraz z miłością do italika (współczesnego pisma codziennego) przyszła fascynacja italiką (renesansowym krojem od którego italik się wywodzi). Jakież to piękne, eleganckie pismo! Fleksujące stalówki i brush peny chwilowo poszły do kąta, a ja zaczęłam kolekcjonować pisadła z szeroką końcówką i wprawiać się w nowym kroju.

Italik jest nowoczesną i uproszczoną wersją italiki, a różni się od niej przede wszystkim tym, że większość liter kreśli się jednym gestem. Litery italiki są bardziej skomplikowane i konstruuje się niekiedy nawet z kilku elementów. Po angielsku obydwa te kroje to italic (italic calligraphy vs italic handwriting).

Wiosną zaczęłam używać italika na co dzień, między innymi do notatek w BuJo. Zadania piszę zwykłym piórem lub cienkopisem, mniejsze nagłówki (np. nazwy dni tygodnia i daty) piórem z szerszą stalówką. Ale jak robić naprawdę duże kilkucentymetrowe napisy? Nie radzi sobie z nimi nawet moja najszersza (czyli 3 mm) stalówka!

I tu z pomocą pośpieszyła kochana fake kaligrafia. Bo można ją oczywiście wykorzystywać także do pisania w innych niż Copperplate czy modern calligraphy stylach – naśladujących kroje gotyckie, uncjałę, pismo rondowe czy właśnie italikę.

Aby robić napisy techniką oszukanej kaligrafii wcale nie musisz umieć kaligrafować danym krojem. Wystarczy skopiować wzór litery – i już!

Heloł październiku!

sierysuje.pl italik
Italik oszukany w napisie „October” i italik prawdziwy. Piękny jesienny cytat z „Ani z Zielonego Wzgórza” napisałam piórem wiecznym ze ściętą stalówką (no-name z Aliexpress).

W moim nowym Bullet Journalu italik króluje teraz niepodzielnie, więc stronę otwierającą październik też zrobiłam w  tym stylu. W napisie „October” zastosowałam technikę oszukanej kaligrafii.

Do wypełnienia liter użyłam brush penów w jesiennych barwach. Dzięki temu napis komponuje się z wiankiem.

blendowanie czyli mieszanie brush penów

Oszukana italika krok po kroku

sierysuje.pl oszukana kaligrafia tutorial faux calligraphy
Słowo zapisane pozostaje.

Narysowałam dla Ciebie minitutorial oszukanej italiki. Litery tego pisma tworzy się z kilku elementów, szersze są linie prowadzone w dół, a cieńsze do góry. Linie poziome – inaczej niż w Copperplate i stylach pokrewnych – także są szerokie. Kąt przyłożenia stalówki do papieru to 45 stopni, a zmienność linii uzyskuje się kręcąc dłonią w nadgarstku. Faux calligraphy oswoi Cię z kształtami liter i jeśli zechcesz później pisać italikę lub italik, będziesz mieć o wiele łatwiej.

Rysując łacińską sentencję naszkicowałam litery ołówkiem, poprawiłam kontury cienkopisem wodoodpornym, wytarłam gumką ślady ołówka.  Pogrubienia liter w drugiej linijce wypełniłam cienkopisem, w trzeciej pokolorowałam brush penami.

Oszukany napis możesz zrobić w Bullet Journalu, kalendarzu, zeszycie, ale także na tekturze, ścianie, czarnej tablicy, szkle, plastiku, płótnie, drewnie czy metalu. Oprócz cienkopisów, brush penów, kredek możesz używać tuszy, atramentów, farb – na widocznym w nagłówku obrazku z literami tworzącymi napis „jesień” połączyłam akwarele (liście) i gwasze (litery).

jeśli nie znasz alfabetu italiki, zerknij na mój Pinterest

italikę i italik możesz pisać prosto lub lekko je pochylać w prawo – italikę zazwyczaj pisze się pod kątem 9 stopni (względem osi pionowej), dla italika wszystkie kąty między 0 a 15 są okej

pierwszy artykuł o italiku, czyli jak pomogłam mojemu dziecku pisać ładniej

Podoba Ci się italik? Kup mój podręcznik i zeszyty ćwiczeń „Italik. Pisz ładniej”!!! Dzięki tej książce poprawisz charakter pisma (lub pomożesz swojemu dziecku pisać ładniej). Kup ją w sklepie KLEKSOGRAFIA (klik!) – tutaj jest artykuł  dokładnie wyjaśniający, o co chodzi i co to za książka.

Udostępnij:

3 komentarze

 1. Początkująca kaligrafka pisze:

  Bardzo mnie fascynują czcionki gotyckie, są trudne, więc za twoim poleceniem sprobuję oszukanej kaligrafii. Nie mam jeszcze odpowiedniej stalówki, haką polecadz?

  • Agata
   Agata pisze:

   Chodzi Ci o stalówkę zamaczaną w tuszu, na obsadce? Zerknij do wpisu o stalówkach dla poczatkujących http://sierysuje.pl/stalowka-do-kaligrafi/ Pamiętaj, że kroje gotyckie możesz też ćwiczyć flamastrami do kaligrafii (ze ściętą końcówką) i piórami (np. Pilot Parallel).
   Oszukana kaligrafia to świetny pomysł na sam początek.

   Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.