Kawaii, かわいい, 可愛い (czyli „słodki”, „miły”, „uroczy”) – słowo, którego znaczenie w języku japońskim wykracza poza kojarzone z nim potocznie rysunki. To cała subkultura pełna różowej dziewczęcości, milutkich zwierzątek i wszystkiego co małe i delikatne.
Kawaii rozpatruje się w kontekście ucieczki zapracowanych Japończyków w nierealny świat dziecięcej fantazji i beztroski. Popularność tej estetyki na całym świecie dowodzi, że wszyscy lubimy poczucie bezpieczeństwa, które dają urocza koteczka Hello Kitty czy okrąglutki Pusheen. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się jednak nie analizami socjologicznymi, ale rysunkami w stylu kawaii.
Milutkie doodle
Formalnie rzecz biorąc, rysunki w stylu kawaii są blisko spokrewnione z doodlami, o których już kilkakrotnie pisałam na blogu. Można powiedzieć, że są to doodle maksymalnie urocze i z dodatkiem uproszczonych buziek (oczek, ust, zaróżowionych policzków), dzięki którym zwierzątka czy przedmioty nabierają ludzkich cech. Podobnie jak doodle, obrazki kawaii są bardzo uproszczone i łatwo się ich nauczyć rozbierając to, co rysujemy na figury geometryczne (przeważnie owale).
Kolorystyka kawaii to przede wszystkim pastele, choć spotyka się także rysunki w żywych, czystych barwach. Ja do kolorowania obrazków kawaii wybieram markery alkoholowe, bo gwarantują czyste, jasne kolory.
doodle, bardzo proste rysunki
Kawaii krok po kroku
Do rysowania wystarczy czarny cienkopis (najlepiej wodoodporny), papier i coś do kolorowania (kredki, flamastry, cienkopisy, markery). Do wstępnego szkicowania polecam ołówek (najlepiej średniej twardości, HB lub 2B), gumkę i ewentualnie linijkę.
Jak wspomniałam, bazą postaci/przedmiotów w stylu kawaii są owale. Dlatego każdą rzecz, którą chcesz narysować, spróbuj wpisać w owal – nie musi być idealnie równy. Ostre kąty staraj się delikatnie zaokrąglić, pomoże to uzyskać pożądany efekt milutkowatości.
Pokażę Ci teraz krok po kroku, jak narysować uroczą babeczkę.
- Zaczynam oczywiście od (lekko przypłaszczonego) owalu. To będzie krem na wierzchu naszego cupcake’a. Następnie dorysowuję dolną część babeczki, czyli papierową papilotkę, która osłania ciasto.
- Aby krem wyglądał bardziej realistycznie, dodaję stylizowaną „falę”. Na tym etapie warto sobie naszkicować pionową oś i skontrolować, czy rysunek jest symetryczny.
- Następnie poprawiam kontur cienkopisem i wycieram ślady ołówka.
- Czas na dodanie detali – kolorowej posypki i pasków na papilotce. Bardzo w stylu kawaii będzie narysowanie babeczce kocich uszek albo jednorożcowego rogu. Inspiracji można poszukać wpisując w wyszukiwarkę „kawaii cupcake”. Rysując detale na babeczce nie zapomnij zostawić miejsce na buzię. Zwróć uwagę, że oczy w kawaii mają zazwyczaj białe plamki, co dodaje postaciom życia. Poeksperymentuj z umiejscowieniem buzi wyżej lub niżej – ja mogłam ją umieścić także na papilotce. Aby babeczka nie stała smutnie samotna, dorysowuję przy niej kilka drobnych elementów, między innymi słodko śpiącą truskawkę. Na koniec koloruję rysunek markerami – i gotowe!
Skąd się nauczyć rysowania kawaii?
Oprócz książek czy filmików na YouTube albo na Instagramie, możesz skorzystać z aplikacji na telefon. W sklepie Play znalazłam kilka, na przykład Kawaii Drawing Tutorials, gdzie znajdziesz 10 instrukcji w siedmiu krokach, od szkicu ołówkiem do gotowego kolorowego obrazka. Choć motywów jest niewiele (m.in. sushi, kotek, kaktus), można się nauczyć, jak przebiega proces tworzenia kawaii, a później na ich bazie tworzyć własne rysunki.
Kiedy już się wykona kilka pierwszych obrazków kawaii, okazuje się, że jest to bardzo łatwe i człowiek ma ochotę rysować i rysować w tym stylu! Siłą rzeczy nasze dzieła będą mniej lub bardziej podobne do „ogólnie obowiązującej” estetyki kawaii, choć oczywiście warto popracować nad indywidualną kreską, a nie tylko kopiować (choć kopiowanie to na początku najlepszy sposób na naukę ?).
Rysunki w stylu kawaii w sketchnotkach
Rysunki w stylu kawaii to świetny sposób na uatrakcyjnienie wizualnych notatek, na przykład sketchnotek – a co za tym idzie, zwiększenie ich efektywności. Bo z ciekawych, estetycznych notek korzysta się chętniej, więc materiał lepiej wchodzi do głowy. Doodle kawaii są nie tylko urocze, ale także, ponieważ są ozdobione buźkami, wyrażają emocje: skrzywiona cytrynka może w twoich zapiskach oznaczać owoc, ale także niezadowolenie, „kwaśną minę”. Kawaii sprawdzają się nie tylko w notatkach do nauki, także w tych codziennych: listach zakupów czy zapiskach w Bullet Journalu.
Jeśli interesuje Cię kreatywne notowanie, zostaw mi swój adres, a wyślę Ci informację, kiedy będzie dostępny mój e-book uczący, jak notować, żeby się nauczyć, a nie przepracować. Pokażę w nim nie tylko sketchnotki i mapy myśli, ale także tradycyjne notatki, jednak unowocześnione kolorem i rysunkami (także w stylu kawaii).
Hej
Więcej
Bardzo śliczne i urocze
Jakie fajne! Najbardziej urocza jest śpiąca truskawka po prawej. Bardzo mi się podoba, że rysujesz w różnych stylach. Myślę, ze do kawaii bardzo pasują markery właśnie ze względu na intensywne kolory.
Dziękuję! Też mi się wydaje, ze markery są tutaj idealne, ale będę też testowała inne media. W rysowaniu lubię próbować nowych technik czy tematów 🙂
Pozdrawiam
masakra co to za gówno