Strona główna » MARKERY ALKOHOLOWE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

MARKERY ALKOHOLOWE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Markery alkoholowe to niezwykle ciekawe medium. W dzisiejszym artykule opowiem Wam o nich, a w kolejnym napiszę, jak się uczyłam nimi rysować.

Markery alkoholowe są popularne wśród architektów, grafików i osób ilustrujących komiksy. Ukochały je rosyjskie rysowniczki, którymi zachwycam się na Instagramie. Rysowanie markerami kusiło mnie tak bardzo, że zrobiłam kilka kursów… jeszcze ich w ogóle nie mając. 😉

Kiedy markery trafiły wreszcie w moje ręce, przekonałam się, że pracuje się z nimi zupełnie inaczej niż z akwarelami, których używam na co dzień. Jeśli miałabym je porównać z jakimś innym medium, to byłyby to kredki, bo końcowy efekt zależy od starannego wycieniowania kolorów.

Markery alkoholowe – czyli jakie?

Alkoholowe – to znaczy zawierające tusz na bazie alkoholu (a nie wody czy oleju). Takie markery po wyschnięciu są wodoodporne, dobrze się ze sobą mieszają, dość szybko wysychają na papierze. Nie są odporne na działanie światła – wykonanych nimi prac nie wieszaj na ścianie, bo po pewnym czasie wyblakną.

Niestety, markery nie mają tej cudownej właściwości, co akwarele, że z trzech kolorów zmieszamy sobie prawie wszystkie inne. Im więcej posiadanych odcieni, tym lepszy efekt. Markery różnych firm dobrze współpracują, nie musisz więc ograniczać się do jednego producenta. Do niektórych markerów można dokupić zarówno wymienne końcówki, jak i buteleczki tuszu do uzupełniania, co obniża koszty przy dłuższym z nich korzystaniu.

Markery alkoholowe nadają się do rysowania po papierze, a także po metalu, drewnie czy materiale.

Rodzaje markerów alkoholowych

sierysuje.pl markery alkoholowe blog rysunkowy
Wybierając kolory markerów trzeba zgłębić system kodowania producenta. Copic używa nazw, liter i cyfr.

Większość markerów ma dwie końcówki – grubą (twardą, skośnie ściętą lub elastyczną pędzelkową) i cienką (jak we flamastrze). Ułatwia to posługiwanie się nimi: grubą szybko zamalujesz większe powierzchnie, cienką dopracujesz detale. Istnieją także markery z ultraszeroką końcówką, świetne do naprawdę dużych rysunków (Copic Wide). Ciekawym rozwiązaniem są markery-kameleony: w jednym pisaku umieszczono nie tylko dwie końcówki, ale i blender, co umożliwia uzyskanie odcieni od najjaśniejszego do ciemnego (Chameleon Pen).

Każda firma inaczej oznacza kolory markerów, często używane są zarówno opisy (np. Pink Rose, Pale Green), jak i oznaczenia literami/cyframi. Przykładowo, widoczny na zdjęciu powyżej jasnożólty marker firmy Copic ma kolor Canary Yellow i oznaczenie Y02 (Y, czyli yellow, żółty, 0 – nasycony odcień, 2 – jasny odcień).

  Na stronach internetowych firm produkujących markery często można pobrać karty kolorów.

Jakie markery najlepiej kupić?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Markery poszczególnych producentów bardzo się różnią ceną i wyborem kolorów, jednak rysują podobnie. Większość rysowników korzysta z pisaków różnych firm, swobodnie je ze sobą łącząc. Markery alkoholowe sprzedawane są zarówno pojedynczo, jak i w zestawach. Zestawy mogą zawierać podstawowe kolory albo są skomponowane zależnie od przeznaczenia (np. do mangi, do malowania natury). Ja wolę sama stopniowo komponować swoją paletę barw.

Firmy produkujące markery alkoholowe

sierysuje.pl markery alkoholowe blog o rysowaniu
Większość markerów alkoholowych ma taką właśnie ściętą, szeroką i twardą końcówkę

Bardzo wiele firm produkuje takie markery. Poniższa lista zapewne nie jest kompletna – to marki, z którymi się zetknęłam lub które posiadam.

Prawie wszystkie wymienione markery są podwójne: jedna końcówka jest twarda i cienka, druga – jak w opisie (ścięta albo pędzelkowa).

  • Propic. Polskie markery firmy Renesans. 90 kolorów do wyboru. Ścięta końcówka. Brak możliwości uzupełniania tuszu.
  • Twin Markers. Markery ze sklepu Flying Tiger Copenhagen, sprzedawane w zestawach po trzy. Mają ściętą końcówkę. Do wyboru 8 takich zestawów (24 kolory). Brak możliwości uzupełniania tuszu.
  • Copic. Japońskie markery alkoholowe. Mają niesamowicie szeroką gamę kolorystyczną: wersja Sketch (z pędzelkiem) to aż 358 barw! Inne rodzaje Copików to Classic (ze ściętą końcówką, 214 odcieni), Ciao (ze ściętą końcówką, 180 odcieni) i Wide (bardzo szerokie, 60 odcieni). Końcówki można wymieniać, a tusz uzupełniać.
  • Touch. Koreańskie markery, które można kupić zarówno z końcówkami pędzelkowymi, jak i ściętymi. 208 kolorów. Końcówki można wymieniać, a tusz uzupełniać.
  • Potentate. Chińskie markery z końcówką ściętą i bez możliwości uzupełniania tuszu. 120 kolorów.
  • Sketchmarker. Markery rosyjskie, 236 kolorów, ścięte końcówki (można je wymieniać, a tusz uzupełniać).
  • Stylefile Marker / Stylefile Marker Brush. Niemieckie markery. Klasyczny Stylefile Marker (124 kolory) ma ściętą końcówkę, a wersja Brush (124 kolory) – ściętą i pędzelkową. Możliwość uzupełniania tuszu.
  • Chameleon Color Tone Marker Pen. Innowacyjne brytyjskie markery (końcówka pędzelkowa) z wbudowanym w opakowanie blenderem. 50 kolorów. Końcówki można wymieniać, a tusz uzupełniać.
  • Finecolour. Markery z Aliexpress (więc prawdopodobnie chińskie). 160 kolorów, ścięta końcówka.
  • Promarker, Brushmarker Winsor & Newton. Promarkery (ze ściętą końcówką) to 148 kolorów, Brushmarkery (końcówki pędzelkowa i ścięta) – 72 kolory. Bez możliwości uzupełniania tuszu czy wymieniania końcówek.
  • Kurecolor Twin S / Kurecolor Fine & Brush Kuretake. Japońskie markery z możliwością uzupełniania tuszu. Twin mają szeroką końcówkę, a Fine & Brush – pędzelkową. Obie wersje po 135 kolorów.
  • Graphic, Illustrator Spectrum Noir. Brytyjskie markery w 216 kolorach, w wersjach Graphic (ze ściętą końcówką) i Illustrator (z pędzelkową). Końcówki można wymieniać, a tusz uzupełniać.
  • Twinmarker. Markery ze sklepu Action, sprzedawane w zestawach po cztery. Mają pędzelkową końcówkę. Brak możliwości uzupełniania tuszu.

Ile markerów potrzeba na początek?

Dokładając kolejne warstwy pogłębiamy kolor, co oznacza że nawet posiadając jeden marker można uzyskać interesujący efekt. Jednak naprawdę ciekawe, różnorodne obrazki narysujesz kilkunastoma lub kilkudziesięcioma. Dobry efekt uzyskasz gromadząc po 3-4 odcienie każdego koloru plus kilka (5-6) odcieni szarości. Nie da się ukryć, że rysowanie markerami to dość kosztowne hobby…

Na jakim papierze rysować markerami alkoholowymi?

Tusz takich markerów wsiąka w papier, dlatego nie poleca się na przykład papieru akwarelowego. Najlepsze są specjalne papiery do markerów, powlekane warstwą chroniącą przed przesiąkaniem tuszu. Chłoną mniej tuszu, a kolory lepiej się na nich mieszają. Wielu artystów rysuje markerami w grubszych notesach (na przykład Leuchtturm1917 Sketchbook o gramaturze 180 g/m²). Do nauki nadaje się każdy papier, na którym kolory będą się ładnie blendowały – warto przetestować posiadane w domu notesy czy papiery do drukarki (nieźle się sprawuje np. Mondi Color Copy). Często sprawdza się także brystol i blok techniczny.

test papierów do markerów

ile kolorów markerów kupić na początek

zimowe napoje rysowane markerami (kawa, herbata, grzane wino, kakao)

pierniczki markerami (i akwarelami)

Tyle markerowego wstępu, więcej o rysowaniu markerami alkoholowymi – w innym wpisie (moje markerowe rysunki możesz zobaczyć na Instagramie).

Znacie markery alkoholowe? Lubicie nimi rysować? Ciekawa jestem, ile macie kolorów i jakich firm.

Udostępnij:

27 komentarzy

    • Agata
      Agata pisze:

      Jednego sposobu nie ma, można próbować płynem lub chusteczkami do demakijażu (lub takimi dla niemowląt), alkoholem, olejem… Ciężko je zmyć.
      Pozdrawiam

  1. Kinga pisze:

    Jak można zabezpieczyć obraz rysowany markerami, gdy jednak chcemy go eksponować? Wchodzi w grę fiksatywa / werniks w sprayu? Pozdrawiam serdecznie 🙂

    • Agata
      Agata pisze:

      Kinga, niestety nie wiem, czy takie zabezpieczenie nie zniszczy obrazka wchodząc w reakcję z alkoholowym tuszem. Ja będę oprawiała kilka swoich rysunków markerami, ale zrobię wydruk.

      Pozdrawiam!

  2. Anonim pisze:

    Bo ja mam taki problem bo ja mam markery alkoholowe i jak maluje nimi po zwykłej kartce i zeszycie to przebija na kilka stron oraz się rozlewa co zrobić żeby się tak nie działo

  3. Hania pisze:

    Hej! Poki co nie udalo mi sie znalezc tej informacji, wiec pozwole sobie zadac tutaj pytanie: czy jest jakis sposob zabezpieczenia w sensie utrwalenia obrazka wykonanego markerami alkoholowymi, zeby nie wyblakl i jednak mozna go bylo powiesic np. na scianie? Pozdrawiam! 🙂

    • Agata
      Agata pisze:

      Niestety, nie wiem, czy obrazek markerami dałoby się zabezpieczyć fiksatywą. Trzeba by spytać w sklepie plastycznym i przetestować na jakimś „próbnym” obrazku. W kazdym razie bez zabezpieczenia rysunek markerowy wyblaknie…

      Pozdrawiam!

  4. Kamil pisze:

    Witam, sam się zastanawialem nad zakupem markerów / flamastrow dla mojej żony i dzięki temu artykułowi stwierdziłem, że dla mojej żony będą idealne, jest zadowolona tylko że teraz caly czas siedzi i coś maluje.. 😀

  5. Wiki777 pisze:

    Mam pytanko , bo dostałam na prezent markery z firmy creadu „Twin Marker” 24 sztuki znasz może jakieś dobre markery najlepiej zestawy z odcieniami skóry , bo tam nie ma ani jednego.
    Pozdrawiam?

  6. Nadia pisze:

    Witam,
    Ja czekam na swoją przesyłkę z markerami TouchFive. Czy zna może Pani te markery? W którymś poście widziałam, że zostały one wymienione. Czy są warte polecenia ?
    Pozdrawiam ?

    • Agata
      Agata pisze:

      Tak, mam ich sporo. Jakość w sensie rysowania jest bez zastrzeżeń, ładne kolory i dobrze się mieszają z markerami innych firm. Natomiast niektóre przyszły do mnie już podeschnięte lub felerne (uszkodzona końcówka). Pomylili też kilka kolorów. W sumie był to i tak udany zakup przy tak niskiej cenie, ale – wiadomo – nie jest to luksusowy produkt.

    • anonimowy_rysownik pisze:

      Mam te markery i są godne polecenia. Zamawialam 80 sztuk a przyszło 81. Niestety niektóre markery ciężko się „odtyka” ale jak na tą cenę to wcale mi nie przeszkadza

  7. Maøgosia pisze:

    Chyba zle wybralam pisaki …..Zrobiłam obrazek tuszami alkoholowymi na papierze Yupo. Po porzadnym wyschnięciu naniosłam rysunek pisakami Derwenta Line Marker (czarnymi). Wyglądało świetnie, długo schło. Ale po 6 dniach było zupełnie suche i nie smużyło przy potarciu palcem.
    Naniosłam warstwę wodnego lakieru Tripple Thick rozwodnionego i linie pisakiem rozmazały sie po całym obrazku. Myslalam, ze te pisaki powinny byc permanentne po wyschnieciu? A moze powinnam uzyc pisaków alkoholowych do tej techniki … tylko ktorych (czarne, „graficzne”) ?? Albo lakieru w sprayu ? Zepsulam bardzo udany obrazek prezent na Gwiazdke dla meza i chce zrobic nowy…. Bylabym ogromnie wdzieczna za rade.

    • Agata
      Agata pisze:

      Nie znam tych pisaków, czy one są wodoodporne? Podglądam je właśnie w sklepie internetowym i nie widzę tam takiej informacji. Jest tylko napisane, że są szybkoschnące, a to nie to samo. Zajrzyj do artykułu o cienkopisach wodoodpornych, wszystkich tam opisanych używałam i łączyłam z akwarelami oaz markerami alkoholowymi bez problemów.
      Przykro mi, że obrazek gwiazdowy się nie udał, najgorzej jak człowiek się napracuje i na sam koniec coś się zepsuje:/

      Pozdrawiam!

  8. _emilciunka_ pisze:

    Zamierzam w najbliższym czasie kupić sobie pro markery, specjalny papier i blender. Moje przyjaciółki je kochają, miałam więc już z nimi kontakt i byłam poprostu zachwycona. Teraz zastanawiam się ile najlepiej kolorów kupić i czy wybierać komplet startowy, komplet z brush markerami czy wziąść swoje ulubione kolory (czarny, szary, kremowy, liliowy, różowy, czerwony, trzy odcienie zieleni, brązowy, żółty i dwa błękity).

    • Agata
      Agata pisze:

      Nie chodzi o mieszanie kolorów jak w akwarelach w celu stworzenia innego koloru (żółty plus czerwony = pomarańczowy), tylko o raczej blendowanie/mieszanie odcieni w obrębie jednego koloru, aby powstały płynne przejścia (np. jasnoszary z ciemnoszarym i z jeszcze ciemniejszym szarym ;))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.