Dla leniwych, zabieganych i tych, którym się nie chce bawić w szykowanie 24 torebek, pudełek czy okienek. Wykaligrafowany albo napisany kalendarz adwentowy. Jeśli umieścisz go w ramce z szybką, możesz z niego korzystać przez wiele lat.
Wykonanie tego kalendarza nie zajmie Ci więcej niż jedno południe. Aby go zrobić nie musisz umieć kaligrafować. Możesz posłużyć się łatwiejszym brush letteringiem, hand letteringiem lub „oszukaną” kaligrafią. Wszystkie techniki opisywałam na blogu, poniżej znajdziesz linki do artykułów. Taki kalendarz może być fajnym prezentem (ale raczej dla dorosłych, dzieci wolą klasyczne kalendarze adwentowe z małymi prezencikami). Wyeksponowany w widocznym miejscu będzie uroczym grudniowym zwiastunem zbliżającego się Bożego Narodzenia. Nazwałam go kalendarzem dla leniwych, bo można go przygotować na ostatnią chwilę, tuż przed początkiem grudnia.
Krok pierwszy – wybierz technikę i przygotuj przybory
Zależnie od Twoich umiejętności i posiadanych przyborów możesz kalendarz adwentowy:
wykaligrafować wykaligrafować napisać ozdobnymi literami ( napisać drukowanym pismem odręcznym, czyliitalikiem szerszą końcówką i mój podręcznik ładnego pisania Italik. Pisz ładniej
napisać wykaligrafować lub napisaćNiezależnie od wybranej metody, niezbędny będzie ołówek i kartka papieru do zgromadzenia słów i rozplanowania, gdzie je umieścisz. Sam kalendarz najlepiej zrobić na grubszej kartce np. gładkim papierze do akwareli, brystolu, bloku technicznym. Upewnij się, ze wybrane medium dobrze współpracuje z papierem – najbardziej problematyczny jest tusz kaligraficzny, który czasem rozlewa się brzydko „pajączkując”. Polecane do kaligrafii i brush letteringu papiery omówiłam w tym wpisie. Nie zapomnij o ramce. Najlepiej będzie się prezentował kalendarz formatu A4 lub większy, ale na biurku czy półce dobrze będzie wyglądał także nieco mniejszy.
Krok drugi – zgromadź słowa
Możesz użyć moich lub wyszukać inne (np. wpisując do wyszukiwarki „niedługo, synonimy”). Musi ich być w sumie 24 – tyle ile dni od początku grudnia do Świąt. Rozplanuj, jak rozmieścisz wyrazy na kartce. Czy wszystkie będą tego samego koloru i tej samej wielkości? Czy napiszesz je jednym krojem pisma czy kilkoma? Czy ozdobisz swój kalendarz rysunkami (na przykład prostymi doodlami) albo naklejkami czy papierową taśmą washi z bożonarodzeniowymi motywami?
Krok trzeci – naszkicuj słowa ołówkiem
Napisz wszystkie tak, aby się zmieściły. Uwzględnij miejsce na ewentualne rysunki albo naklejki. Pamiętaj, żeby zostawić trochę miejsca na marginesach, jeśli – a warto tak zrobić – oprawisz kalendarz w ramkę.
Krok czwarty – wykonaj napisy
Tuszem, brush penami albo cienkopisem (najlepiej wodoodpornym) napisz cały tekst, następnie delikatnie wytrzyj ślady ołówka. Ewentualnie pokoloruj litery kredkami, flamastrami lub farbą (na przykład akwarelową lub gwaszem).
Krok piąty – opraw kalendarz i zawieś go lub ustaw
Umieść kalendarz adwentowy w ramce i powieś ją na ścianie albo postaw w takim miejscu, aby był dobrze widoczny. Nie zapomnij obok położyć pisadła, którym będziesz skreślać kolejne dni.
Powodzenia! Jeśli skorzystasz z mojego tutoriala, nie zapomnij pochwalić się w komentarzu. Na Instagramie możesz mnie oznaczyć @inst_aga i użyć hasztagu #sięrysuje.