Strona główna » KALIGRAFIA W PIGUŁCE. JAK SIĘ NAUCZYĆ PIĘKNIE PISAĆ

KALIGRAFIA W PIGUŁCE. JAK SIĘ NAUCZYĆ PIĘKNIE PISAĆ

sierysuje.pl kaligrafia w pigułce

Artykuł o kaligrafii dla (bardzo) początkujących – odkąd ukazał się na blogu – bije rekordy popularności. Kaligrafia jest również najczęstszym tematem Waszych maili – czego potrzeba na początek, gdzie to kupić, jak zacząć i co począć, jak nie wychodzi. Dlatego zebrałam w jednym miejscu linki do wszystkich wpisów dotyczących ozdobnego pisania stalówką . Enjoy!

Uwaga, w niniejszym artykule odsyłam do artykułów uczących kaligrafowania stalówką i tuszem. Jeśli interesuje Cię brush lettering, zajrzyj tutaj!

Z potrzeby serca

Pierwsze nieśmiałe próby ozdobnego pisania podejmowałam jakieś 8-9 lat temu. Pamiętam swoje pierwsze zamówienie w (jedynym chyba wtedy w Polsce) internetowym sklepie z przyborami do kaligrafii – wybierałam na chybił trafił, nie wiedząc nawet, że szerokimi stalówkami nie da się pisać liter w stylu Copperplate. Nie udało mi się też wtedy znaleźć żadnego kursu stacjonarnego ani we Wrocławiu (gdzie początkowo mieszkałam), ani w  Warszawie (dokąd się przeprowadziłam), sztukę pięknego kreślenia liter zgłębiałam więc samodzielnie, z anglo- i niemieckojęzycznych książek, filmików z YT, kursów online. Dlatego kiedy założyłam bloga, moim celem było dostarczenie podstaw wiedzy osobom zupełnie początkującym, aby nie błądziły jak ja niczym pijane dziecko we mgle.? Na się rysuje jest mnóstwo wpisów o kaligrafii – z nimi bezboleśnie nauczysz się tej sztuki.

Wyprawka początkującego kaligrafa

sierysuje.pl kaligrafia

Choć pierwsze wprawki można robić zarówno ołówkiem, jak i flamastrem z grubą stożkową końcówką, a budowy liter warto się uczyć przy pomocy „oszukanej kaligrafii” (bardzo polecam wszystkie te metody!), to większość z nas marzy o prawdziwej kaligrafii stalówką i tuszem. Co kupić na sam początek podpowiadam nie tylko w owym superpopularnym artykule, ale także w kilku innych:

papier do kaligrafii. Papier to bardzo ważny element pisania stalówką, źle dobrany, może tak frustrować, że porzucisz kaligrafię na długo (albo na zawsze).

stalówka na sam początek. Dobór stalówki zależy od typu pisma, którego chcesz się uczyć – inna będzie potrzebna do kursywy angielskiej, inna do fraktury.

tusz czy atrament? Czym się lepiej pisze?

Przygotuj się do pisania

sierysuje.pl kaligrafia w pigułce

Kiedy kupisz stalówkę, obsadkę, tusz i papier nie próbuj „na wariata” od razu pisać. Przybory najpierw trzeba odpowiednio przygotować, a później złożyć w całość:

jak przygotować stalówkę do pisania? Bez tego kroku nie da się kaligrafować! Trzeba ją oczyścić i włożyć stalówkę w obsadkę. Źle zamontowana będzie się chybotała albo wypadnie!

guma arabska to medium bardzo przydatne w kaligrafii, dzięki niej można zagęścić zbyt rzadki atrament albo tusz (jeśli jest za gęsty, rozrzedź go wodą).

Na tym etapie warto także poznać terminy pomocne w nauce kaligrafii, dowiedzieć się, że czcionka i font to nie to samo oraz poznać zasady składania liter z elementów bazowych (artykuł dotyczy brush letteringu, ale w kaligrafii stalówką jest identycznie).

Wybierz styl

sierysuje.pl kaligrafia dla początkujących

Zanim kupisz stalówkę i obsadkę, wybierz styl, którego będziesz się uczyć. Prawdopodobnie później i tak nabierzesz ochoty na poznanie innych, ale na sam początek lepiej się zdecydować na jeden i odpowiednio dobrać przybory. Ja zaczynałam od nieformalnej kaligrafii nowoczesnej. Natomiast pierwszym krojem klasycznym, z którym się zmierzyłam była średniowieczna uncjała. Dobry wybór, bo to dość łatwy krój, aczkolwiek jego praktyczne zastosowanie na co dzień jest w moim przypadku znikome.

pierwszy artykuł o uncjale

drugi artykuł o uncjale

Na blogu przedstawiłam także bardzo popularny Copperplate, czyli kursywę angielską:

kursywa angielska 1. – wprowadzenie

kursywa angielska 2. – małe litery

kursywa angielska 3. – duże litery

Bardzo lubię pismo rondowe, dlatego rzecz jasna poświeciłam mu osobny artykuł:

pismo rondowe

Innych krojów kaligraficznych jeszcze nie omówiłam na blogu, ale napisałam o przyborach ze ściętą stalówką. Nie zapomniałam o kaligrafowaniu monoliniowym, czyli kreską jednolitej grubości.

Dobre rady dla początkujących kaligrafów

sierysuje.pl kaligrafia w pigułce

W moich artykułach znajdziesz dużo podpowiedzi, jak rozwiązywać różne problemy i wątpliwości, które pojawiają się na wczesnym etapie ozdobnego pisania:

w jakiej kolejności uczyć się liter

kąt pochylenia liter

jak kaligrafować literę „o”

jak kaligrafować litery „r” i „z”

jak kaligrafować duże litery

jak kaligrafować cyfry

jak kaligrafować polskie litery ze znakami diakrytycznymi

jak wywabić plamy z atramentu

… i co dalej?

sierysuje.pl kaligrafia Agata Kafarska

Znasz już podstawy, nabierasz coraz większej wprawy w kaligrafowaniu. Jeśli twoją faworytką jest modern calligraphy, najwyższy czas przestać naśladować innych i wyrobić sobie własny styl. Jedna z opcji to tzw. bounce calligraphy z literami „tańczącymi” wokół linii bazowej. To także dobry moment, by sprawić sobie bardziej wypasione przybory – jeśli twój budżet chwilowo płacze, że to za duży wydatek, skorzystaj z prezentownika i podsuń go bliskim.

W cyklu w pigułce ukazały się dotychczas:

brush lettering w pigułce

akwarele w pigułce

markery alkoholowe w pigułce

Bullet Journal w pigułce

Jeśli znasz kogoś, kto przymierza się do nauki kaligrafii, koniecznie podsuń mu ten artykuł! Możesz go udostępnić, klikając w ikonkę mediów społecznościowych poniżej.

Udostępnij:

6 komentarzy

 1. Sarka pisze:

  Cześć! właśnie zaczęłam przeglądać posty o tym, w co się zaopatrzyć i muszę powiedzieć, że nie ma mętliku w głowie! Próbując zacząć ogarniać temat, google zasypało mnie całą wuchtą blogów i stron, co spowodowało, że prawie zrezygnowałam z tematu, a tu bach)) porządna strona 🙂 Będę próbowała się uczyć z tej strony kolejno, zobaczymy jak pójdzie.

 2. Eva z Wilna pisze:

  Dzień dobry w ten słoneczny dzień,
  przede wszystkim, gratuluję świetnego wypozycjonowania Pani strony wwyszukiwarkach. Od razu tu trafiłam poszukując jakichkolwiek informacji o kaligrafii. Ale może się przedstawię, mam na imię Eva, mieszkam w Wilnie, ale jestem pół-Polką (tata jest Polakiem) i studia skończyłam w Lublinie. Zapragnęłam poznać sztukę kaligrafowania i Pani blog będzie mi w tym bardzo pomocny. Dziękuję za wysiłek, który Pani wkłada w pisanie pięknych tekstów, gratuluję pasji i talentów, bo nie jeden Pani posiada.
  Pozdrawiam znad Wilii, u nas zima w pełni.

  • Agata
   Agata pisze:

   Eva,
   dziękuję za miłe słowa, bardzo się cieszę, że tak Ci się podoba to, co robię. Życzę sukcesów w nauce kaligrafii! Co do pozycjonowania, to stety/niestety wciąż prawie nie ma polskojęzycznych źródeł wiedzy na temat kaligrafii, poza rzecz jasna moim blogiem. A jak wygląda popularność kaligrafii na Litwie? Czy dostępne są przybory?

   Pozdrawiam Cię serdecznie (i piękne Wilno, które miałam okazję poznać w latach 90.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.