Strona główna » PAPIER DO ĆWICZENIA KALIGRAFII I BRUSH LETTERINGU

PAPIER DO ĆWICZENIA KALIGRAFII I BRUSH LETTERINGU

sierysuje.pl papier do ćwiczenia kaligrafii

Wydawałoby się, że – szczególnie na początku – można ćwiczyć na dowolnym papierze. Niestety, źle dobrany utrudni pisanie, może także zniszczyć końcówkę brush pena. Stalówką też lepiej się kaligrafuje na dobrym papierze. Dobrym, czyli jakim?

Początkującym entuzjastom kaligrafii – zarówno stalówkami na obsadce przy pomocy tuszu, jak i pisakami pędzelkowymi (brush penami) – radzę na początek przejrzeć wszystkie posiadane notesy, bloki i papiery. Spróbować jak się po nich pisze, czy tusz/atrament nie przebija na drugą stronę, czy nie pojawia się strzępienie („pajączki”). Do pierwszych ćwiczeń, kiedy zużywa się go naprawdę dużo, możesz wybrać dowolny gładki papier. Jedynie brush peny z końcówką nylonową wymagają większej uwagi przy wyborze papieru – od nieodpowiedniego mogą się zniszczyć.

Jak rozpoznać końcówkę brush pena? Przyciśnij ją bokiem do papieru, aby się spłaszczyła. Prawdziwy pędzelek (na zdjęciu po lewej) przybierze kształt wachlarza z wyraźnie widocznymi włoskami. Końcówka nylonowa (na zdjęciu po prawej) przypomina tę od zwykłych flamastrów, ale jest elastyczna i uformowana w kształt pędzelka.

Papier do brush penów z nylonową końcówką

sierysuje.pl papier do kaligrafii

Brush peny tego typu, to na przykład Tombow Dual (wielokolorowe brush peny z dwoma końcówkami: pędzelkową i cienką), Tombow Fudenosuke (nieduży brush pen z twardą końcówką – świetny dla początkujących), Kuretake BimojiZIG Art and Graphic Twin (wielokolorowe, z dwoma końcówkami), KOI Coloring Brush Pen (wiele kolorów do wyboru) i PITT Artist Pen Faber-Castell (modele B i SB).

Pisaków z nylonową końcówką najlepiej używać na gładkim, lekko satynowym papierze, w którym włókienka celulozy są ułożone równomiernie. Polecane papiery to np. brystol i gładki papier do akwareli (hot pressed – tłoczony na gorąco). Nie sprawdzą się papiery szorstkie i o wyraźnej strukturze.

Mój wybór: 

 Rhodia – bloki różnych kształtów i formatów, o różnej liniaturze (gładkie, w kropki, w linie, w kratkę oraz [we Francji] w linię francuską). Blok A4 kosztuje kilkanaście złotych. Ulubiony papier wielu kaligrafów, nie przebija i nie niszczy brush penów;

 kalka kreślarska – kartki luzem lub w blokach A3 i A4. Brush pen sunie po niej jak po maśle, a ponieważ jest prawie przezroczysta, świetnie się sprawdza z liniuszkiem (lub wydrukowanym arkuszem ćwiczeń) pod spodem. Niestety, jest dość kosztowna jak na papier do ćwiczeń – blok dziesięciu kartek kosztuje kilka złotych.

Papier do brush penów z prawdziwym pędzelkiem

sierysuje.pl papier do brush penów

Brush peny tego typu to na przykład Pentel GFKP, Akashyia Sai, Akashiya Sai Thin Line, Akashiya Fude.

Ich końcówka jest mniej wrażliwa na szorstki papier, można nimi ćwiczyć po dowolnym papierze. Polecane papiery to np. Canson Mix Media albo dowolny papier do akwareli (także szorstki, tłoczony na zimno, cold pressed).

Mój wybór:

 papier do drukarki laserowej LaserJet HP;

 zeszyty Oxford (w kratkę lub linie, różne formaty) – mają bardzo gładki papier, który nie przebija i nie prześwituje.

Papier do ćwiczenia kaligrafii stalówką 

sierysuje.pl papier do ćwiczenia kaligrafii

Papier do kaligrafii nie może być zbyt chłonny, szczególnie jeśli używasz stalówki elastycznej (fleksującej), która dozuje dość dużo atramentu. Powinien być gładki, ale bez przesady, bo na zbyt śliskim tusz bardzo długo schnie. Polecane papiery to np. Tomoe River, Midori, papiery do drukarki Navigator i Double A. Nie sprawdzą się papiery szorstkie (będą chłonęły tusz i zaczepiały się o stalówkę) albo zbyt śliskie (tusz będzie się na nich rozmazywał).

Mój wybór:

luźne kartki i bloki Archie’s Calligraphy (gładkie i z liniaturą, m.in. do Copperplate, italiki, gotyku)

 papier do drukarki laserowej Mondi Color Copy

 zeszyt A4 we francuską linię Calligraphe Clairefontaine


Jeśli chcesz ćwiczyć kaligrafię w notesie, zajrzyj do testów na moim blogu – być może znajdziesz coś dla siebie. W pierwszym oceniałam na przykład notatniki Leuchtturm1917, Nuuna, zeszyty Oxford i blok Rhodia. W drugim – notatniki Midori MD i Paperblanks. W trzecim pojawiły się supernowoczesne notesy współpracujące z aplikacjami. Wolisz luźne kartki albo bloki? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Wkrótce ukaże się test takich właśnie papierów do kaligrafii i pisania piórem wiecznym.

Jeśli informacje o rodzajach papierów do kaligrafii są dla Ciebie przydatne, podziel się wpisem z innymi – niech również się dowiedzą, co wybrać; kliknij w wybraną ikonkę poniżej!

Udostępnij:

14 komentarzy

 1. Joanna pisze:

  A czy znany jest Pani papier, który bylby dobry do akwareli i kaligrafii? A może to kwestia doboru tuszu? Mam manuscripta i niestety rozlewa sie w postaci pajączków.
  Zapytam jeszcze o pędzle di kaligrafii takie kladyczne nie brushpeny, czy znane są Pani? Czy łatwo się nimi posługiwać pisząc zwykłym nie azjatyckim krojem?

 2. dworzec2012 pisze:

  Ostatnio szukając nieśnieżnobiałego papieru, znalazłem papier eko A4 Lettura ISO60 niebielony – bardzo dobrze przyjmuje atramanty, nie przebija, ma dość miłą dla oka barwę lekko kremowo-szarą, i jest niedrogi, bo 500 szt. można kupić za około 13 zł.
  Polecam i pozdrawiam:)

 3. Monka pisze:

  Dzień dobry, mam pytanie, czy udało Ci się może znaleźć gdzieś zeszyty oxford a4, ale gładkie? Znalazłam a5, ale dużych nigdzie nie widzę… dzieki i pozdrawiam!

  • Agata
   Agata pisze:

   Z tego, co widzę na ich stronie (my-oxford.com) to nie ma gładkich – ja w każdym razie też takiego nie widziałam w naszych sklepach…

   • monka pisze:

    hm… czyli w ogole moze byc tak, ze w sklepach internetowych sprzedaja kratke lub linie pod haslem „gladki” – bo producent ma w opisie „gladki papier”…:))
    pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.