Pieczołowicie wybrana albo ręcznie zrobiona kartka i z serca płynące życzenia wymagają eleganckiej oprawy, to znaczy ładnie ozdobionej koperty. Oto garść inspiracji, jak ładnie zaadresować kopertę – przydadzą się nie tylko w grudniu.
Jeszcze wcale nie tak dawno wysyłałam i dostawałam kilkanaście kartek świątecznych. A teraz? Szkoda gadać… Życzenia wysyłane esemesem i gify z Mikołajem na Messengerze, a w skrzynce pocztowej hula wiatr.
Z tęsknoty za „prawdziwymi” życzeniami wymyśliłam w mojej grupie facebookowej akcję wymiany kartek świątecznych. Trwa właśnie trzecia edycja. Cieszę się, że choć tak mogę pomóc podtrzymać tę zanikającą niestety tradycję.
Kopertę na bożonarodzeniowo-noworoczne życzenia warto nie tylko starannie zaadresować, ale i ozdobić – rysunkiem, naklejką, taśmą washi czy stemplem.
Jaką kopertę wybrać?
Przede wszystkim tak dużą, aby swobodnie zmieściła się do niej kartka z życzeniami. Najlepiej wykonaną z grubszego papieru, który dobrze zniesie kontakt z tuszem kaligraficznym czy brush penami. Jeśli lubisz koperty kolorowe, weź pod uwagę, że na ciemnej – czerwonej czy brązowej – adres trzeba będzie wypisać białym (albo żółtym, złotym czy srebrnym) tuszem lub żelopisem. Po zwykłej cienkiej kopercie bezpieczniej jest pisać cienkopisami, czarnymi i kolorowymi.
Każda koperta będzie się lepiej prezentowała po ozdobieniu jej środka wyklejką. Może być ona jednokolorowa albo we wzory, kolorystycznie kontrastująca z kopertą. Do zrobienia wyklejki można użyć świątecznego papieru do prezentów, papieru do scrapbookingu, a nawet kartek ze sklepowych katalogów bożonarodzeniowych – bywają ozdobione pięknymi ilustracjami albo zdjęciami. Wyklejkę bardzo łatwo się robi – wystarczy odrysować na papierze otwartą kopertę i wyciąć kształt trochę mniejszy (około centymetra krótszy).
Co narysować na kopercie?
Rysunki na bożonarodzeniowych kopertach dopasowuję do adresatów, są więc bardzo różne. Nie zawsze wybieram motywy gwiazdkowe.
- Świąteczny list do hiszpańskiej koleżanki (w żółtej kopercie) ozdobiłam bombką i choinkowymi łańcuchami. Rysunek zrobiłam czarnym cienkopisem, a uroczystego charakteru dodałam kaligrafując imię i nazwisko znajomej.
- Monochromatyczna jest także koperta z gałązką i szyszką, którą zaadresowałam do samej siebie (zdjęcie poniżej). 😉 Tutaj zrobiłam napis hand letteringowy – krój pisma znalazłam na którejś ze stron z fontami, to kopalnia pomysłów.
- Zaś list do Świętego Mikołaja zdobi haft kaszubski, czyli rysunek niezwiązany tematycznie z Bożym Narodzeniem. Motyw ludowy szczególnie spodoba się adresatom z zagranicy.
akwareli czy gwaszu. Na cieńszym papierze sprawdzą się brush peny (użyłam ich na choinkowym banerze), cienkopisy czy flamastry.
Jeśli koperta jest zrobiona z grubszego papieru, narysowany na niej obrazek możesz pokolorować lekką warstwąJak zaadresować kopertę?
Zgodnie z zaleceniami poczty, adres powinien być umieszczony w prawej dolnej części koperty. Listy świąteczne niestety zazwyczaj łamią tę regułę, dlatego jeśli koperta ma bardzo nietypowy kształt, kolor i/lub wygląd lepiej przezornie nakleić znaczki o wyższych nominałach. Trzeba też pamiętać, żeby nazwa ulicy, kod pocztowy i miasto były czytelne, wtedy nawet mało standardowa przesyłka powinna bez problemu dotrzeć do adresata. Ozdobne koperty wysyłam od wielu lat i żaden list jeszcze nie zaginął.
Przy adresowaniu kopert sprawdzi się każdy krój pisma, od prostego eleganckiego printu poczynając. „Oszukana kaligrafia”, modern calligraphy, pismo Palmera, uncjała, gotyk czy Copperplate – wybierz to, co lubisz i co Twoim zdaniem pasuje do stylu ozdobienia koperty.
Napis na kopercie warto rozplanować i lekko naszkicować ołówkiem (na bardzo ciemnej kopercie lepiej widoczna będzie biała kredka).
dodanie do tuszu/atramentu kilku kropli gumy arabskiej.
Przez cienką kopertę tusz może przebijać albo tworzyć na papierze brzydkie „pajączki” (strzępić). Problem rozwiążePamiętaj, żeby zetrzeć ślady ołówka dopiero wtedy, kiedy tusz/atrament/brush pen dobrze wyschnie.
Jak błyskawicznie ozdobić kopertę?
Nie masz czasu na pracochłonne rysowanie czy kaligrafowanie po kopertach? Upiększ je naklejkami czy taśmami washi o świątecznej tematyce – o tej porze roku kupisz je nawet w supermarketach. Albo narysuj śnieżynki, gwiazdki, choineczki, bombki pisakami w bożonarodzeniowych barwach: złotymi, srebrnymi, czerwonymi, zielonymi. Kartkę i kopertę do Halinki ozdobiłam w kilka minut motywem ostrokrzewu wyciętym z papieru do scrapbookingu. Wygląda odświętnie, prawda?
Ozdobą koperty mogą być także… znaczki z motywami bożonarodzeniowymi, zimowymi czy choćby dopasowanymi kolorystycznie do Twojego listu. Interesująca opcja to znaczki zaprojektowane przez Ciebie – zamówisz je w urzędach pocztowych lub w Internecie.
Na zdjęciach w tym wpisie oprócz ozdobionych kopert pokazuję święteczne kartki zrobione przez znajomych artystów z całego świata. To piękna pamiątka!
Wysyłasz tradycyjne kartki z życzeniami? Robisz je samodzielnie czy kupujesz? Mam nadzieję, że nie zapominasz o nadaniu świątecznego klimatu także kopercie?
Piękne. Podziwiam twoją kreatywność, ciągle coś nowego!
Dzięki serdeczne. To prawda, ciągle coś nowego się robi, jedno pociąga drugie i jakoś tak się kręci 🙂
Pozdrawiam!
Dzięki, bardzo przydatne 🙂
Cieszę się, że Ci się przyda, pozdrawiam cieplutko!
Bardzo dobre pomysły 🙂 Przy robieniu kartek świątecznych obowiązkowo zastosuję
Super, bardzo fajnie!
Pozdrawiam!
O wklejkach do koperty jakoś jeszcze nie słyszałam, a wygląda to świetnie. Całe życie człowiek się uczy czegoś nowego:) Kiedyś zdobiło się koperty transferem przy pomocy zmywacza do paznokci. Ja zawsze wysyłam tradycyjnie kartki z życzeniami, nie lubię życzeń przesyłanych esemesem, według mnie dużo lepiej jest zadzwonić i osobiście złożyć życzenia.
Wyklejki szczególnie się sprawdzają w cienkich kopertach. A takim zupełnie zwyczajnym dodają „tego czegoś”.
🙂