Strona główna » JAK ŁADNIE ZAADRESOWAĆ KOPERTĘ

JAK ŁADNIE ZAADRESOWAĆ KOPERTĘ

sierysuje.pl jak ładnie zaadresować kopertkę

Pieczołowicie wybrana albo ręcznie zrobiona kartka i z serca płynące życzenia wymagają eleganckiej oprawy, to znaczy ładnie ozdobionej koperty. Oto garść inspiracji, jak ładnie zaadresować kopertę – przydadzą się nie tylko w grudniu.

Jeszcze wcale nie tak dawno wysyłałam i dostawałam kilkanaście kartek świątecznych. A teraz? Szkoda gadać… Życzenia wysyłane esemesem i gify z Mikołajem na Messengerze, a w skrzynce pocztowej hula wiatr.

Z tęsknoty za „prawdziwymi” życzeniami wymyśliłam w mojej grupie facebookowej akcję wymiany kartek świątecznych. Trwa właśnie trzecia edycja. Cieszę się, że choć tak mogę pomóc podtrzymać tę zanikającą niestety tradycję. 

Kopertę na bożonarodzeniowo-noworoczne życzenia warto nie tylko starannie zaadresować, ale i ozdobić – rysunkiem, naklejką, taśmą washi czy stemplem.

Jaką kopertę wybrać?

Przede wszystkim tak dużą, aby swobodnie zmieściła się do niej kartka z życzeniami. Najlepiej wykonaną z grubszego papieru, który dobrze zniesie kontakt z tuszem kaligraficznym czy brush penami. Jeśli lubisz koperty kolorowe, weź pod uwagę, że na ciemnej – czerwonej czy brązowej – adres trzeba będzie wypisać białym (albo żółtym, złotym czy srebrnym) tuszem lub żelopisem. Po zwykłej cienkiej kopercie bezpieczniej jest pisać cienkopisami, czarnymi i kolorowymi.

Każda koperta będzie się lepiej prezentowała po ozdobieniu jej środka wyklejką. Może być ona jednokolorowa albo we wzory, kolorystycznie kontrastująca z kopertą. Do zrobienia wyklejki można użyć świątecznego papieru do prezentów, papieru do scrapbookingu, a nawet kartek ze sklepowych katalogów bożonarodzeniowych – bywają ozdobione pięknymi ilustracjami albo zdjęciami. Wyklejkę bardzo łatwo się robi – wystarczy odrysować na papierze otwartą kopertę i wyciąć kształt trochę mniejszy (około centymetra krótszy).

Co narysować na kopercie?

sierysuje.pl jak ładnie zaadresować kopertę

Rysunki na bożonarodzeniowych kopertach dopasowuję do adresatów, są więc bardzo różne. Nie zawsze wybieram motywy gwiazdkowe.

 • Świąteczny list do hiszpańskiej koleżanki (w żółtej kopercie) ozdobiłam bombką i choinkowymi łańcuchami. Rysunek zrobiłam czarnym cienkopisem, a uroczystego charakteru dodałam kaligrafując imię i nazwisko znajomej.
 • Monochromatyczna jest także koperta z gałązką i szyszką, którą zaadresowałam do samej siebie (zdjęcie poniżej). 😉 Tutaj zrobiłam napis hand letteringowy – krój pisma znalazłam na którejś ze stron z fontami, to kopalnia pomysłów.
 • Zaś list do Świętego Mikołaja zdobi haft kaszubski, czyli rysunek niezwiązany tematycznie z Bożym Narodzeniem. Motyw ludowy szczególnie spodoba się adresatom z zagranicy.

Jeśli koperta jest zrobiona z grubszego papieru, narysowany na niej obrazek możesz pokolorować lekką warstwą akwareli czy gwaszu. Na cieńszym papierze sprawdzą się brush peny (użyłam ich na choinkowym banerze), cienkopisy czy flamastry.

Jak zaadresować kopertę?

sierysuje,pl jak ładnie zaadresowac kopertę

Zgodnie z zaleceniami poczty, adres powinien być umieszczony w prawej dolnej części koperty. Listy świąteczne niestety zazwyczaj łamią tę regułę, dlatego jeśli koperta ma bardzo nietypowy kształt, kolor i/lub wygląd lepiej przezornie nakleić znaczki o wyższych nominałach. Trzeba też pamiętać, żeby nazwa ulicy, kod pocztowy i miasto były czytelne, wtedy nawet mało standardowa przesyłka powinna bez problemu dotrzeć do adresata. Ozdobne koperty wysyłam od wielu lat i żaden list jeszcze nie zaginął.

Przy adresowaniu kopert sprawdzi się każdy krój pisma, od prostego eleganckiego printu poczynając. „Oszukana kaligrafia”, modern calligraphy, pismo Palmera, uncjała, gotyk czy Copperplate – wybierz to, co lubisz i co Twoim zdaniem pasuje do stylu ozdobienia koperty.

Napis na kopercie warto rozplanować i lekko naszkicować ołówkiem (na bardzo ciemnej kopercie lepiej widoczna będzie biała kredka).

Przez cienką kopertę tusz może przebijać albo tworzyć na papierze brzydkie „pajączki” (strzępić). Problem rozwiąże dodanie do tuszu/atramentu kilku kropli gumy arabskiej.

Pamiętaj, żeby zetrzeć ślady ołówka dopiero wtedy, kiedy tusz/atrament/brush pen dobrze wyschnie.

Jak błyskawicznie ozdobić kopertę?

sierysuje.pl jak ładnie ozdobić kopertę z życzeniami świątecznymi

Nie masz czasu na pracochłonne rysowanie czy kaligrafowanie po kopertach? Upiększ je naklejkami czy taśmami washi o świątecznej tematyce – o tej porze roku kupisz je nawet w supermarketach. Albo narysuj śnieżynki, gwiazdki, choineczki, bombki pisakami w bożonarodzeniowych barwach: złotymi, srebrnymi, czerwonymi, zielonymi. Kartkę i kopertę do Halinki ozdobiłam w kilka minut motywem ostrokrzewu wyciętym z papieru do scrapbookingu. Wygląda odświętnie, prawda?

Ozdobą koperty mogą być także… znaczki z motywami bożonarodzeniowymi, zimowymi czy choćby dopasowanymi kolorystycznie do Twojego listu. Interesująca opcja to znaczki zaprojektowane przez Ciebie – zamówisz je w urzędach pocztowych lub w Internecie.

Na zdjęciach w tym wpisie oprócz ozdobionych kopert pokazuję święteczne kartki zrobione przez znajomych artystów z całego świata. To piękna pamiątka!

Wysyłasz tradycyjne kartki z życzeniami? Robisz je samodzielnie czy kupujesz? Mam nadzieję, że nie zapominasz o nadaniu świątecznego klimatu także kopercie?

Udostępnij:

8 komentarzy

  • Agata
   Agata pisze:

   Dzięki serdeczne. To prawda, ciągle coś nowego się robi, jedno pociąga drugie i jakoś tak się kręci 🙂

   Pozdrawiam!

 1. mięta pisze:

  O wklejkach do koperty jakoś jeszcze nie słyszałam, a wygląda to świetnie. Całe życie człowiek się uczy czegoś nowego:) Kiedyś zdobiło się koperty transferem przy pomocy zmywacza do paznokci. Ja zawsze wysyłam tradycyjnie kartki z życzeniami, nie lubię życzeń przesyłanych esemesem, według mnie dużo lepiej jest zadzwonić i osobiście złożyć życzenia.

  • Agata
   Agata pisze:

   Wyklejki szczególnie się sprawdzają w cienkich kopertach. A takim zupełnie zwyczajnym dodają „tego czegoś”.
   🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.