Strona główna » ITALIKOWY SPOSÓB NA KALIGRAFOWANIE OWALI

ITALIKOWY SPOSÓB NA KALIGRAFOWANIE OWALI

sierysuje.pl italikowe owale w kaligrafii

W dzisiejszym wpisie opowiem, w jaki sposób znajomość italika może Ci pomóc w nauce kaligrafii nowoczesnej. Zapraszam do lektury!

Artykuł dedykuję przede wszystkim posiadaczom mojej książki Italik. Pisz ładniej, obeznanym z kształtami italikowych liter. Skorzystać z niego mogą jednak także inni Czytelnicy bloga, początkujący kaligrafowie.

Najtrudniejszy kształt podstawowy

sierysuje.pl różne wersje litery o w kaligrafii

Naukę kaligrafii rozpoczynamy od przyswojenia sobie kształtów podstawowych, z których składa się litery. Najtrudniejszy z nich, pojawiający się w wielu literach (i jak na złość – aż w pięciu pierwszych znakach alfabetu: a, b, c, d, e) to owal. Kreśląc go musimy bowiem aż dwukrotnie zmienić grubość linii – najpierw z cienkiej na szeroką, a zaraz później z szerokiej na cienką.

pisaniu litery o (która sama w sobie jest owalem bez dodatkowych elementów) poświęciłam osobny wpis blogowy

Italikowa sztuczka

sierysuje.pl kaligrafowanie owali
owale w samogłoskach: a, g, e zmieniłam w zaokrąglone trójkąty rodem z italika

Jeśli kaligrafowanie owali sprawia Ci trudność, mam dla Ciebie sprytną sztuczkę. Otóż w literach z pierwszej i drugiej grupy wg klasyfikacji z książki Italik. Pisz ładniej możesz owale nieco zniekształcić i pisać je w formie zaokrąglonych trójkątów. Jest to o wiele łatwiejsze niż kreślenie pełnego kształtu, a na dodatek wygląda zadziornie i nowocześnie, świetnie więc się wpisuje w estetykę modern calligraphy.

Uwaga, w ten sposób nie da się kaligrafować litery o. Jeśli chodzi o pozostałe litery z italikowej grupy „o”, czyli e oraz c, jest to możliwe. Literę o możesz zostawić niedomkniętą, dodać do niej dużą pętelkę lub uprościć w inny sposób pokazany we wspomnianym już artykule i na ilustracji powyżej.

Trójkąty zamiast owali

sierysuje.pl kaligrafowanie owali

jedenaście liter z owalami (wliczając polskie z diakrytykami oraz q) możesz kaligrafować w opisany sposób. Jak to robić? Kiedy – prowadząc stalówkę lub końcówkę brush pena łukiem w dół dotrzesz w okolice linii bazowej – narysuj kreskę ukośnie, do góry w prawą stronę ku linii środkowej. Owal stanie się zaokrąglonym trójkątem, zmiana kreski grubej w cienką będzie uproszczona i mniej rzucająca się w oczy, a napis stanie się bardziej dynamiczny. Powyższy rysunek pokazuje, o co chodzi w przypadku liter z grupy „a”. Analogicznie dla liter z grupy „b” – kreskę ukośną kreśli się od linii bazowej w górę i w prawo ku linii środkowej, a następnie prowadzi stalówkę/końcówkę brush pena łagodnym łukiem do dołu.

Jak Ci się podoba mój sposób na kaligrafowanie owali? Ułatwia życie, prawda? Jeśli właśnie zaczynasz naukę kaligrafii, polecam Ci gorąco ten artykuł. Zapraszam również do mojego sklepu KLEKSOGRAFIA, gdzie kupisz podręcznik do italika i zeszyty ćwiczeń.

Udostępnij:

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.