Małe litery w kaligrafii nowoczesnej są prawie takie same, jak w klasycznym stylu Copperplate i bardzo podobnie się je buduje. Ale jak pisać duże litery?
Jeśli dopiero zaczynasz uczyć się kaligrafii, radzę Ci wybrać jak najprostszą wersję wielkich liter. Kiedy już nabierzesz wprawy, możesz pokusić się o kreślenie majuskuł ozdobionych esami-floresami.
Elementy budujące małe litery w kaligrafii.
W jakiej kolejności uczyć się liter?
Duże litery pisma Copperplate a kaligrafia nowoczesna
Kiedy pokazuję na Facebooku i Instagramie napisy w stylu Copperplate, dostaję komentarze w stylu: „fajne, fajne, ale dla mnie za trudne”. Fakt, duże litery są w tym kroju pisma wyjątkowo skomplikowane. Nie wiem, jak się uczą ich inni, ale ja lubię sobie wszystko rozkładać na czynniki pierwsze, więc ich analizie poświęciłam sporo czasu. Rozrysowywałam je nawet na papierze milimetrowym. 😉 Majuskuły w Copperplate (w przeciwieństwie do minuskuł) nie dadzą się zbudować z podstawowych kształtów, choć niektóre elementy powtarzają się w kilku literach, co ułatwia naukę.
Czy wielkie litery Copperplate sprawdzą się w kaligrafii nowoczesnej? Jeśli nie interesuje Cię kaligrafia tradycyjna i wolisz pracować nad własnym stylem, nie zawracaj sobie nimi głowy. Wybierz prostsze wersje liter – szybciej się ich nauczysz, a do nieformalnej współczesnej kaligrafii będą lepiej pasowały niż klasyczne.
Duże litery – wersja najłatwiejsza
Najprostszy sposób pisania wielkich liter widać na zdjęciu powyżej. Z alfabetu wybrałam litery, które są powiększoną wersją liter małych – są to kolejno A, C, M, N, O, S, U, V, W i Z. Natomiast pozostałe kreślę printem, czyli są to litery drukowane (B, D, E, F, G, H, I, J, K, L, P, Q, R, T, X i Y). Pogrubiam w nich wszystkie linie pionowe i zaokrąglone „brzuszki”. Niektóre litery dobrze wyglądają napisane i tak, i tak, np. A i M. Można także cały alfabet nakreślić printem.
Duże litery – wersja ciut trudniejsza
Z widocznym powyżej alfabetem poradzisz sobie nawet jeśli dopiero zaczynasz uczyć się kaligrafii, bo litery w dużym stopniu wywodzą się z elementarzowego pisma szkolnego. Jeśli któraś z zaproponowanych przeze mnie liter nie bardzo Ci się podoba, nic nie stoi na przeszkodzie, by pisać ją po swojemu. Na zdjęciu powyżej pokazałam kilka możliwości napisania litery M – jest ich oczywiście dużo więcej.
Duża litera na początku słowa nie musi się łączyć z następującą po niej małą literą. Jeśli nie ma między nimi naturalnego łącznika (którym zazwyczaj jest łuk dolny albo fala) mogą być niepołączone, np. P i o w imieniu Pola (na zdjęciu powyżej). Natomiast w słowie Kasia litery K i a „same” się połączyły. Oczywiście, to tylko sugestia, w kaligrafii nowoczesnej masz pod tym względem pełną swobodę – radzę kierować się wygodą pisania i estetyką.
stalówką czy brush penem, ale także zwykłym ołówkiem, co polecam szczególnie początkującym!
Pisanie dużych liter możesz ćwiczyć Mój instagramowy kurs kaligrafowania małych liter znajdziesz po hasztaguPowodzenia!
Moje kreski robią się ciągle grube a atrament przesiąka kartkę wiem że pewnie nie odpiszesz ale nie wiem jak to zrobić. Jakbyś miała czas to proszę odpisz.
Problem prawdopodobnie jest w papierze. Z jakiego korzystasz? Zerknij do artykułu o papierach – teraz są w Biedronce zeszyty Oxford w dobrych cenach, świetny papier, szczególnie dla początkujacych.
Pozdrowienia i trzymam kciuki
Hejka ja mam pytanie dość pilne choć wiem ze nie odpowiecie zbyt szybko… A wiec chodzi o to jak się pisze literę „ł” w tych łatwiejszych literach?
Hej! Kreseczkę poziomą w „ł” mżesz kreślić jako linię lub falę – poziomą lub ukośną (z lewej strny niżej, z prawej wyżej, jak w druku” ł Ł) i pamiętaj, żeby ta linia/fala nie była na wierzchołku litery (często tak kaligrafują za granicą, ale u nich nie ma litery „ł”, a u nas wyglada wtedy jak „t”), lecz w połowie lub w 1/3 licząc od góry.
Pozdrawiam!
łatwe i są ładne…. czyli to co potrzebuję! dzięki, mega wpis. pomocny bardzo
Dziękuję, pozdrawiam!
czekałam na te informacje, mam problem z dużymi literami)-:
Cieszę się, że wpis się przydaje. Zacznij od tych najprostszych liter, a później możesz pomyśleć nad własnymi, bardziej wymyślnymi.
Trzymam kciuki!
Bardzo przydatny wpis, dziękuję. Postanowiłam na razie używać litery „printowe”, fajnie wyglądają, masz racje, są łatwe.
Też je lubię, są proste i dobrze pasują do nowoczesnych napisów 🙂
Pozdrawiam!