Strona główna » DUŻE LITERY W KALIGRAFII

DUŻE LITERY W KALIGRAFII

sierysuje.pl kaligrafia duże wielkie litery

Małe litery w kaligrafii nowoczesnej są prawie takie same, jak w klasycznym stylu Copperplate i bardzo podobnie się je buduje. Ale jak pisać duże litery?

Jeśli dopiero zaczynasz uczyć się kaligrafii, radzę Ci wybrać jak najprostszą wersję wielkich liter. Kiedy już nabierzesz wprawy, możesz pokusić się o kreślenie majuskuł ozdobionych esami-floresami.

Elementy budujące małe litery w kaligrafii.

W jakiej kolejności uczyć się liter?

Duże litery pisma Copperplate a kaligrafia nowoczesna

sierysuje.pl pismo copperplate kaligrafia

Kiedy pokazuję na Facebooku i Instagramie napisy w stylu Copperplate, dostaję komentarze w stylu: „fajne, fajne, ale dla mnie za trudne”. Fakt, duże litery są w tym kroju pisma wyjątkowo skomplikowane. Nie wiem, jak się uczą ich inni, ale ja lubię sobie wszystko rozkładać na czynniki pierwsze, więc ich analizie poświęciłam sporo czasu. Rozrysowywałam je nawet na papierze milimetrowym. 😉 Majuskuły w Copperplate (w przeciwieństwie do minuskuł) nie dadzą się zbudować z podstawowych kształtów, choć niektóre elementy powtarzają się w kilku literach, co ułatwia naukę.

Czy wielkie litery Copperplate sprawdzą się w kaligrafii nowoczesnej? Jeśli nie interesuje Cię kaligrafia tradycyjna i wolisz pracować nad własnym stylem, nie zawracaj sobie nimi głowy. Wybierz prostsze wersje liter – szybciej się ich nauczysz, a do nieformalnej współczesnej kaligrafii będą lepiej pasowały niż klasyczne.

Duże litery – wersja najłatwiejsza

sierysuje.pl duże litery w kaligrafii alfabet

Najprostszy sposób pisania wielkich liter widać na zdjęciu powyżej. Z alfabetu wybrałam litery, które są powiększoną wersją liter małych – są to kolejno A, C, M, N, O, S, U, V, W i Z. Natomiast pozostałe kreślę printem, czyli są to litery drukowane (B, D, E, F, G, H, I, J, K, L, P, Q, R, T, X i Y). Pogrubiam w nich wszystkie linie pionowe i zaokrąglone „brzuszki”. Niektóre litery dobrze wyglądają napisane i tak, i tak, np. A i M. Można także cały alfabet nakreślić printem.

Duże litery – wersja ciut trudniejsza

sierysuje.pl duże litery kaligrafia nowoczesna

Z widocznym powyżej alfabetem poradzisz sobie nawet jeśli dopiero zaczynasz uczyć się kaligrafii, bo litery w dużym stopniu wywodzą się z elementarzowego pisma szkolnego. Jeśli któraś z zaproponowanych przeze mnie liter nie bardzo Ci się podoba, nic nie stoi na przeszkodzie, by pisać ją po swojemu. Na zdjęciu powyżej pokazałam kilka możliwości napisania litery M – jest ich oczywiście dużo więcej.

Duża litera na początku słowa nie musi się łączyć z następującą po niej małą literą. Jeśli nie ma między nimi naturalnego łącznika (którym zazwyczaj jest łuk dolny albo fala) mogą być niepołączone, np. P i o w imieniu Pola (na zdjęciu powyżej). Natomiast w słowie Kasia litery K i a „same” się połączyły. Oczywiście, to tylko sugestia, w kaligrafii nowoczesnej masz pod tym względem pełną swobodę – radzę kierować się wygodą pisania i estetyką.

Pisanie dużych liter możesz ćwiczyć stalówką czy brush penem, ale także zwykłym ołówkiem, co polecam szczególnie początkującym!

Mój instagramowy kurs kaligrafowania małych liter znajdziesz po hasztagu #inst_aga_letteringvideo.

Powodzenia!

Udostępnij:

10 komentarzy

 1. Pani Iniemamocna pisze:

  Moje kreski robią się ciągle grube a atrament przesiąka kartkę wiem że pewnie nie odpiszesz ale nie wiem jak to zrobić. Jakbyś miała czas to proszę odpisz.

  • Agata
   Agata pisze:

   Problem prawdopodobnie jest w papierze. Z jakiego korzystasz? Zerknij do artykułu o papierach – teraz są w Biedronce zeszyty Oxford w dobrych cenach, świetny papier, szczególnie dla początkujacych.

   Pozdrowienia i trzymam kciuki

 2. Szybkoooooo pisze:

  Hejka ja mam pytanie dość pilne choć wiem ze nie odpowiecie zbyt szybko… A wiec chodzi o to jak się pisze literę „ł” w tych łatwiejszych literach?

  • Agata
   Agata pisze:

   Hej! Kreseczkę poziomą w „ł” mżesz kreślić jako linię lub falę – poziomą lub ukośną (z lewej strny niżej, z prawej wyżej, jak w druku” ł Ł) i pamiętaj, żeby ta linia/fala nie była na wierzchołku litery (często tak kaligrafują za granicą, ale u nich nie ma litery „ł”, a u nas wyglada wtedy jak „t”), lecz w połowie lub w 1/3 licząc od góry.

   Pozdrawiam!

  • Agata
   Agata pisze:

   Cieszę się, że wpis się przydaje. Zacznij od tych najprostszych liter, a później możesz pomyśleć nad własnymi, bardziej wymyślnymi.

   Trzymam kciuki!

 3. O.R. pisze:

  Bardzo przydatny wpis, dziękuję. Postanowiłam na razie używać litery „printowe”, fajnie wyglądają, masz racje, są łatwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.