Strona główna » JAK RYSOWAĆ CODZIENNIE. WYZWANIE EVERY DAY IN MAY 2019

JAK RYSOWAĆ CODZIENNIE. WYZWANIE EVERY DAY IN MAY 2019

sierysuje.pl every day in may 2019

Za chwilę maj! Wiosna w pełni, coraz dłuższe i cieplejsze dni, baaardzo długi weekend, kwiatki i motylki. Mnóstwo ciekawych motywów do rysowania i idealny czas, aby wyrobić nawyk robienia tego codziennie.

Był w moim życiu taki moment, kiedy mogłam na rysowanie poświęcać tyle czasu, ile chciałam. Mimo tej komfortowej dla początkującego artysty sytuacji zdarzało się, że zamiast rysować codziennie nie siegałam po farby przez kilka tygodni. Zastanawiałam się, dlaczego tak się dzieje, skoro lubię (ba, kocham!) to robić.

Siła nawyku

Przypomniałam sobie o sformułowaniu, na które natrafiałam w książkach, na kreatywnych blogach i kursach rysowania: „nawyk codziennego rysowania”. Nawet jeśli coś się bardzo lubi, trzeba się przyzwyczaić do robienia tego czegoś regularnie. Nawyku rysowania jeszcze mi wtedy brakowało – kiedy miałam chwilę czasu, brałam się za gotowanie, szłam na spacer albo sięgałam po książkę. Rysowanie było dla mnie czymś tak nowym, że „zapominałam” to robić.

W zmotywowaniu się do codziennego sięgania po pędzelek i farby pomogło mi wyzwanie Every Day in May (a zaraz po nim Every Day in June). Dzięki spisowi tematów na każdy dzień i wsparciu innych uczestników wyzwań udało mi się zilustrować wszystkie hasła, czyli wykonać przez dwa miesiące aż 61 rysunków. Nie tylko poprawiłam technikę, ale i przyzwyczaiłam do regularnego rysowania.

Artykuł o wyzwaniu Every Day in May.

Grupa na Facebooku EDiM Every Day in May.

Na platformie Flickr można zobaczyć ponad 7500 rysunków z edycji EDiM od roku 2011 – warto zajrzeć!

Moc wyzwań

Rysowanie stało się nawykiem, a ja stałam się zwolenniczką wyzwań. Ba, sama je organizuję. I gorąco polecam wszystkim Czytelnikom, którzy pytają, jak znaleźć czas i motywację, aby kaligrafować czy rysować codziennie, jak pokonać wstyd i zacząć pokazywać publicznie swoje prace, skąd brać tematy. „Zacznij od wyzwań” – radzę.

Za kilka dni nowa edycja Every Day in May (EDiM) – kolejna szansa, by zacząć systematycznie rysować. Jeśli nie odpowiadają Ci przygotowane przez ogranizatorów hasła, wymyśl własne. Możesz także skorzystać z mojego pomysłu i prowadzić majowy rysowany pamiętnik.

Narysuj swoje wspomnienia

W wyzwaniu Every Day in May wezmę udział czwarty raz. Tym razem jednak nie będę realizowała zadań z listy. Postanowiłam skorzystać z pomysłu Leslie Fehling i przygotować miesięczny kalendarz, który wypełnię małymi rysunkami i hand letteringiem. Leslie zrobiła już kilka takich ilustrowanych kalendarzy, każdy w innym stylu. Najbardziej mi przypadł do gustu layout eliptyczny i właśnie taki będzie mój kalendarz.

Leslie Fehling dokładnie opisała, jak robi swoje kalendarze.

Co rysować, kiedy nic się nie dzieje?

sierysuje.pl rysować codziennie

Mój maj zapowiada się dość monotonnie: nie planuję wyjazdów, czeka mnie sporo pracy. Co będę rysowała w moim kalendarzu? Czy nie boję się, że zabraknie mi tematów? Wcale a wcale! Kilka lat rysunkowego dokumentowania codzienności nauczyło mnie wyszukiwać interesujące obiekty nawet tam, gdzie pozornie ich nie ma. W maju wystarczy wyjść na dwór i się rozejrzeć. Wszystko kwitnie, ćwierka, pełza – nic, tylko rysować! Mam nadzieję, że „konieczność” codziennego chwytania wspomnień skłoni mnie do uważnego rozglądania się wokół, a może nawet do spontanicznych wycieczek?

Rysowanie miasta, czyli urban sketching.

Rysowanie przyrody.

Mój majowy kalendarz

sierysuje.pl jak rysować codziennie rysunkowy pamiętnik

Kalendarz narysowałam według instrukcji Leslie – najpierw naszkicowałam ołówkiem, potem poprawiłam czarnym cienkopisem. Cały kalendarz mieści się na kartce A4, więc rubryki na poszczególne dni są niewielkie. Z mojego puktu widzenia to zaleta, bo rysowanie codziennie małych obrazków nie będzie czasochłonne. Mam zamiar każdy dzień dokumentować rankiem dnia następnego. Zrobię sobie tabelkę w moim Bullet Journalu i będę pilnowała, aby nie zapomnieć o wyzwaniu. Posłużę się techniką czarnej kreski, ewentualnie (jak Leslie) dodam później kolorowe ozdoby.

Kalendarz eliptyczny niełatwo narysować. Jeśli wolisz coś prostszego, zrób po prostu kwadraty lub prostokąty przy linijce.

Wolisz większy kalendarz? Użyj kartki z bloku A3 lub kup w sklepie plastycznym duży arkusz papieru do akwareli lub brystolu i odpowiednio przytnij.

Brak Ci czasu, aby rysować codziennie? Skorzystaj z moich podpowiedzi, jak go znaleźć!

Czarną kreską najlepiej rysować przy pomocy cienkopisu wodoodpornego.

Przyłączysz się w tym roku do wyzwania Every Day in May?

Udostępnij:

25 komentarzy

 1. Magda pisze:

  Dziękuję Agato! Też się przyłączyłam i już dwa pierwsze rysunki zrobiłam. Rzeczywiście grupa mocno wspierająca (mimo że używam plakatówek synka i jestem samoukiem:) ).

 2. Orchidea pisze:

  Ja tez sprobuje. zrobilam juz strone startowa w moim szkicowniku 🙂 bedziesz Agatko dodawac na biezaco swoje postepy czy pochwalisz sie dopiero kiedy skonczysz wyzwanie?

  P.S. Przepraszam za brak polskich znakow…

  • Agata
   Agata pisze:

   Większe podsumowanie zrobię na początku czerwca, a postępy pokażę na fanpage’u i Instagramie 🙂 A Ty bedziesz gdzieś pokazywała swoje prace? Chętnie zobaczę.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.