Strona główna » VIVA MAGENTA – KOLOR ROKU 2023 PANTONE

VIVA MAGENTA – KOLOR ROKU 2023 PANTONE

Jeśli dotychczas kolory roku Pantone wydawały Ci się nijakie i zachowawcze, to teraz zmienisz zdanie. Viva Magenta jest ognista, odważna – ma nam dodawać ducha w tych niełatwych czasach.

Jak zawsze w grudniu, marka z branży poligraficznej Pantone wybrała kolor przewodni na przyszły rok. Żywa czerwień Viva Megenta 18-1750 jest reklamowana jako „niekonwencjonalny odcień na niekonwencjonalne czasy”.

Kolory Pantone w poprzednich latach:

Living Coral 2019

Classic Blue 2020

Ultimate Grey i Illuminating (dwie barwy) 2021

Very Peri 2022

Ku pokrzepieniu serc

sierysuje.pl owad czerwiec koszenila
Dostawca czerwonego barwnika – owad czerwiec polski

Kolory, które wybierało w ostatnich latach Pantone, czyli szarość i żółć z roku 2021 i niebieskawy fiolet patronujący mijającemu rokowi 2022, były dość zachowawcze. Tym razem wybór jest bardziej kontrowersyjny, a przez to ciekawszy. Przedstawiciele firmy kolejny raz deklarują, że kolor roku ma nas nastrajać optymistycznie w trudnych czasach. Tym razem jest na to szansa. Łącząc w sobie odcienie zimne i ciepłe, Viva Magenta jest – zdaniem Pantone – pomostem między przeszłością a przyszłością, rzeczywistością a światem wirtualnym. Przyglądając się kolorowi Pantone widać jednak gołym okiem, że nie jest to typowa magenta – odcień jest bardziej bordowy niż różowy.

Tytułowa magenta to jeden z czterech podstawowych kolorów drukarskich, czerwień z kroplą niebieskiego, a nazwę wzięła od włoskiego miasta, w którym w roku 1859 zjednoczone wojska sardyńsko-francuskie stoczyły zwycięską bitwę z Austriakami, co było ważnym krokiem ku niepodległości i zjednoczeniu Włoch.

Przedstawiciele Pantone mówią w wywiadach, że inspiracją dla koloru roku 2023 Viva Magenta jest czerwień koszenili, intensywnie karminowego naturalnego barwnika. Pozyskuje się go z wysuszonych i zmielonych owadów, czerwców kaktusowych, żyjących w Meksyku. Od starożytności aż po XVI wiek uzyskiwano go także z pluskwiaków czerwców polskich. Właśnie od nich wziął polską nazwę kolor czerwony, a także szósty miesiąc roku. Czerwce – obok zboża, drewna i soli – były w XV i XVI wieku czołowym towarem eksportowym Polski i Litwy.

Czy Viva Magenta trafi pod strzechy?

sierysuje.pl kolor roku 2023 Pantone viva Magenta

Jak co roku, wybór koloru Pantone na pewien czas elektryzuje media społecznościowe. Choć marka jest wpływowa, szczerze mówiąc nie sądzę, by przeciętny zjadacz chleba wiedział, jaka barwa „rządzi” w danym roku. Czy tym razem będzie inaczej, pokaże czas, widzę jednak potencjał dla soczystej czerwieni Viva Magenta w makijażu. To twarzowy kolor szczególnie dla brunetek i być może firmy kosmetyczne zainteresują się nim w najbliższych miesiącach. Jeśli chodzi o wnętrza i modę, myślę że będzie raczej dodatkiem. Chociaż – patrząc na hasztag #vivamagenta, #pantone 2023 i #pantonecoloroftheyear na Instagramie – można się przekonać, że do pewnych typów urody bordowe koszule i sukienki pasują idealnie.

Czerwone inspiracje

Jak co roku, proponuję Ci zabawę w oswajanie koloru Pantone. Przejrzyj farby, brush peny, tusze i spróbuj stworzyć coś z magentą/buraczkiem/bordo w roli głównej. Inspiracją jak zwykle będzie natura:

kwiaty…

sierysuje.pl kolor roku Pantone Viva Magenta 2023

…owoce…sierysuje.pl kolor roku Pantone Viva Magenta 2023

 

… a nawet ptaki:

sierysuje.pl kolor roku Pantone 2023 Viva Magenta

Namaluj coś modnego!

Zanim zaczniesz rysować lub pisać kolorem roku Pantone, zastanów się, z jakimi barwami go zestawiać. Żółty, turkus, zieleń, złoto i srebro pasują świetnie do Viva Magenty.

sierysuje.pl kolor roku 2023 viva magenta

Jak Ci się podoba kolor Pantone na rok 2023? Moim faworytem pozostaje Living Coral.

Udostępnij:

3 komentarze

 1. Mięta pisze:

  Wolę wszelkie niebieskości i szarości. Magenta jest cudna w przyrodzie. Kolor zdecydowanie nie dla wszystkich, dla odważnych na pewno 🙂 Zaglądam, czytam…mało się odzywam.
  Życzę wszystkiego dobrego na nadchodzący Nowy Rok 🙂

  • Agata
   Agata pisze:

   Na pewno nie jest to kolor, który się każdemu spodoba. Myślę, że były krytykowane zbyt „grzeczne” barwy i postanowili zaszaleć 🙂

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.