Strona główna » SIŁA I NADZIEJA – KOLORY ROKU 2021 PANTONE. ULTIMATE GREY I ILLUMINATING

SIŁA I NADZIEJA – KOLORY ROKU 2021 PANTONE. ULTIMATE GREY I ILLUMINATING

sierysuje.pl kolory roku 2021 pantone

Byłam pewna, że – po trudnym dla całego świata roku 2020 – Pantone da nam na przyszły rok barwę ekstremalnie żywą i radosną. Tymczasem wiodącymi kolorami mają być od stycznia szarość i cytrynowa żółć. Odcienie kamieni i piasku plaży mają nas pokrzepiać i dawać siłę. 

Muszę przyznać, że zaskoczył mnie ten wybór. Ciekawa jestem, czy wybrane kolory przyjmą się we wzornictwie i na modowych wybiegach. Na kolory roku patrzę zawsze okiem artystki. Zastanawiam się więc, jak Ultimate Grey i Illuminating Yellow będą wyglądały na moich obrazkach. Szary i żółty to kolory natury, często po nie sięgam, choć raczej jako dodatek, a nie główny akcent kolorystyczny. Podobają mi się w zestawie bardziej niż osobno.

kolor Pantone 2019 (Living Coral)

kolor Pantone 2020 (Classic Blue)

Łączymy siły!

sierysuje.pl kolor roku 2021

Wybór dwóch kolorów przewodnich na jeden rok nie jest przypadkowy, Instytut Pantone chce w ten sposób podkreślić, jak ważne jest w obecnej sytuacji wzajemne wsparcie. „Dwa różne elementy łączą się, by wyrazić przesłanie siły i nadziei” – tak to ujął przedstawiciel firmy. To zresztą zabieg w historii Koloru Roku nienowy – w 2016 trendowymi barwami były dwa pastele: Rose Quartz i Serenity. 

Totalna szarość świetnie podbija radosną żółć. Zarazem przypomina o obecnych trudnościach, jak i – przez skojarzenie z twardymi skałami – przywodzi na myśl solidność, opokę, hart ducha. Po raz pierwszy kolorem, który ma dominować w przyszłym roku został odcień nautralny, achromatyczny. Barwa cytrynowa niesie optymizm, radość, lekkość, czyli to, za czym teraz bardzo tęsknimy i czego wyczekujemy.

To połączenie kolorów świetnie wygląda w modzie, wnętrzarstwie, warto też o nim pamiętać planując layout swojego Bullet Journala na nowy rok.

Szary kolor w akwareli.

Nie tylko Pantone

sierysuje.pl pantone

Poligraficzny potentat Pantone wybiera swój Color of the Year od roku 2000. Przyniosło to marce popularność wśród osób spoza branży i niemałe zyski. Nic więc dziwnego, że wiele innych firm zaczęło wybierać swoje trendy kolorystyczne. I tak, według jednego z większych banków zdjęć Shutterstock mają to być: barwa szampana Set Sail Champagne, złoty Fortuna Gold i kolor morza podczas przypływu Tidewater Green. Z kolei producent farb Dulux stawia w roku 2021 na bardzo naturalny beż o nazwie Brave Ground.

Na stronach wszystkich trzech firm (Pantone, Shutterstock, Dulux) można obejrzeć przykładowe połączenia wybranych przez nie barw z innymi i propozycje ich wykorzystania na przykład przy aranżacji wnętrz.

Kolory roku 2021 po mojemu

sierysuje.pl kolory roku 2021 pantone
Napis zrobiłam Brushmarkerami PRO Karin, a rysunek markerami alkoholowymi Propic Renesans i Promarker Brush Winson&Newton

Kiedy tylko zobaczyłam kolorystyczne trendy Pantone (a było to jeszcze przed ich oficjalnym ogłoszeniem przez firmę 9 grudnia), pomyślałam sobie, że świetnie będą wyglądały połączone razem w letteringu. Bo – jak wiadomo – szare cienie dodane do liter sprawiają, że stają się one trójwymiarowe i niemal „wyskakują z kartki”.

Przejrzałam też pod kątem trendowych barw moje akwarele, gwasze, markery i kredki, zastanawiając się, jak mogłabym je wykorzystać w swojej twórczości. I o to właśnie chodzi w tych wyborach Koloru Roku. Nie żeby się nimi nadmiernie ekscytować, ale by przystanąć na chwilę i poszukać inspiracji, a później sięgnąc po szkicownik i coś ładnego stworzyć.

Czego i Tobie życzę! Co myślisz o przyszłorocznych kolorach? Hity czy kity? 😉

Udostępnij:

18 komentarzy

 1. A. pisze:

  Dopiero teraz zauważyłam, że upływ czasu, obecność kolejnego roku tak naprawdę rejestruje dopiero w momencie kiedy na tym blogu pojawia się wpis o kolorze Pantone…słodki Boże, dopiero co był koral który mnie zachwycił a tu już odszedł w niepamięć.

  Względem aktualnych myślę, że to bardzo trafny dobór. Najbardziej urzeka mnie jednak szary do którego można dobrać niemalże każdy inny kolor i wszystko nabiera innego wydźwięku. Ciemna, nasycona śliwka? Proszsz bardzo, złoty z połyskiem? Oczywiście!

  • Agata
   Agata pisze:

   To prawda, szary świetnie uzupełnia prawie każdy inny kolor, a te bardzo żywe tonuje.
   Ja też byłam w szoku, że to już pora na kolejny kolor roku… Pantha rei 🙂

   Pozdrawiam i cieszę się, że mam taką wierną Czytelniczkę <3

  • Agata
   Agata pisze:

   Tak, we wnętrzach świetnie wyglądają – zależnie którego jest więcej pomieszczenie może być stonowane i eleganckie albo wesołe 🙂

   Pozdrawiam

  • Agata
   Agata pisze:

   Lamy ma stalówki raczej grubsze niż norma, więc proponowałabym S, ale najlepiej byłoby „przymierzyć” w sklepie.

   Pozdrawiam!

 2. Zmiana Pogody pisze:

  Fajnie, że wspomniałaś Agato o tym, żeby tylko się zainspirować tą propozycją kolorystyczną, a nie od razu podjarać i kupować przedmioty w tych kolorach. Komplementuję tę Twoją mądrość i ekologiczność na własnych błędach…

  Otóż przez wiele lat fascynowałam się designem/wnętrzami/architekturą. Fascynacja ta skończyła się, gdy zbankrutowałam. Teraz nie mogę sięgać po magazyny wnętrzniarskie, bo widzę w nich głównie komercję, pułapki marketingowe, które mówią „kup to, będziesz szczęśliwy!”. Spojrzałam w oczy swojej „ślepocie” sprzed lat, która nie prowadzi do niczego twórczego tak naprawdę, ponieważ za rok – za sezon nawet! – propagowany trend się zmieni. Wbrew obietnicom, zdecydowana większość z nich to puste wydmuszki. Coś, co zwie się tam „designem” tak naprawdę nie ma z designem nic wspólnego.

  Twoje stanowisko jest o wiele wiele mądrzejsze i głębsze i cieszę się, że je wypunktowałaś ❤️ Oznacza ono prawdziwie twórcze podejście kontra komercyjne podejście. Moim zdaniem to bardzo słuszna idea na 2021 rok.

  • Agata
   Agata pisze:

   Hej, cieszę się, że tak to widzisz i podoba Ci się moje podejście. Przyznam, że kilka lat temu widząc te Kolory Roku czułam się niejako „zwobowiązana” je wykorzystywać/kupować/śledzić je we wzornictwie, było to męczące i na siłę. Na pewno będę miała te przyszłoroczne z tyłu głowy, ale włąśnie jako inspirację, i to mniej do zakupów, a bardziej do tworzenia.

   Wszystkiego dobrego!

 3. Małgorzata pisze:

  Mi ten zestaw szaro-żółty bardzo się podoba.
  Może dlatego, że widziałam go w rzeczywistosci.
  Otóż byłam około 15 lat temu w gabinecie stomatologicznym, który był urządzony tylko w dwóch kolorach- własnie takim j.w.
  Byłam zachwycona tym wnętrzem.
  Był niesamowicie ciepły, przytulny i uspakająjący.
  Ale jak wiadomo, każdemu może podobać się zupełnie co innego.
  To kwestia gustu.

  • Małgorzata pisze:

   Dodam jeszcze, że ta żółć jakby nadawała kolor tej szarości, a z kolei szarość jakby przełamywała, neutralizowała tę żółć, aby nie była ona zbyt gorąca.
   Nie wiem jak to opisać inaczej, ale pamiętam, że się świetnie uzupełniały.
   To było według mnie genialne połączenie.

   • Agata
    Agata pisze:

    Mnie też się podobają w tym zestawieniu, wręcz wydaje mi się, że wyglądają lepiej niż osobno. Bo tak jak piszesz, jeden podbija drugi, a drugi uspokaja pierwszy.

    Pozdrawiam

  • Agata
   Agata pisze:

   Pantone każdy taki wybór Koloru Roku uzasadnia, tutaj celowo wybrali dwa kolory, żeby się „wspierały”. Faktycznie, w duecie wyglądają (moim zdaniem) najlepiej.

   Pozdrawiam

  • Agata
   Agata pisze:

   Być moze chciano uniknąc krytyki, że sytuacja ogólnoświatowa jest jaka jest, a oni wybierają wesoły kolor jakby nigdy nic. Zólty w tym odcieniu jest optymistyczny 🙂

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.