Strona główna » JAK NAMALOWAĆ POMIDORA AKWARELAMI

JAK NAMALOWAĆ POMIDORA AKWARELAMI

sierysuje.pl - jak malować akwarelami

Mam nadzieję, że dobrze już znasz swojego pomidora, bo dziś spróbujemy go uwiecznić najtrudniejszą techniką – farbami. Zrobimy to na dwa sposoby.

Jeśli dopiero zaczynasz malować, zachęcam Cię do przeczytania poprzednich postów dotyczących akwareli. Znajdziesz w nich porady, jakie farby wybrać na początek, jak je przechowywać, ćwiczenia uczące mieszać kolory, informacje o technikach malowania oraz kilka słów o pędzelkach i notesach do akwareli, czyli sketchbookach.

Nie zapomnij zajrzeć do poprzednich pomidorowych postów: w pierwszym pokazywałam, jak nauczyć się uważnie obserwować rysowany obiekt, w drugim – jak go narysować ołówkiem i kolorowymi kredkami.

Malunek akwarelami

sierysuje.pl - jak malować akwarelami

Aby namalować pomidora farbami, wykorzystamy technikę „mokre na suchym”, czyli będziemy malować po suchym papierze. Podobnie jak przy rysunkach ołówkiem i kredkami, zostaw białą plamkę w miejscu, gdzie pada światło, a po drugiej stronie pomidora śmielej nałóż farbę. Cień można namalować szarą farbą, np. szarością Payne’a (Payne’s grey), jednak lepiej zmieszać kolor samemu (z ultramaryny i sjeny palonej powstanie odcień zimny; z ultramaryny, sjeny i czerwieni – ciepły). Przyjrzyj się cieniowi uważnie, być może zobaczysz w nim odrobinę czerwieni – dodaj wtedy kropelkę tego koloru do szarości.

Po wyschnięciu farby możesz nanieść drugą warstwę (a potem trzecią, jeśli chcesz) tam, gdzie pomidor jest ciemniejszy (zacieniony). Aby pomidor wyglądał naturalnie, rozetrzyj granice kolorów mokrym pędzelkiem.

Cienkopis i farba, ink and wash

sierysuje.pl - nauka malowania akwarelami

Technika podobna jak w poprzednim ćwiczeniu, jednak najpierw narysuj kontur pomidora wodoodpornym pisakiem. Potem wypełnij go farbą. Akwarele nałóż obficiej w cieniu, bardziej rozwodnioną warstwą tam, gdzie pada światło. Można też zrobić na odwrót – najpierw użyć farby, a potem dorysować kontur.

Ink and wash to moja ulubiona technika, posługuję się nią najczęściej. Świetnie sprawdza się kiedy rysuję poza domem i nie jestem pewna, czy uda mi się skończyć cały obrazek. Dzięki narysowanym konturom mogę go pokolorować w domu, z pamięci lub na podstawie zrobionego zdjęcia.

Użyte przeze mnie kolory to: carmine, cadmium red light, oxide of chromium, ultramarine, cadmium lemon firmy Białe Noce oraz burnt sienna Schmincke. Kontury zaznaczyłam kredką Derwent Sketching Light Wash HB. W ćwiczeniu ink and wash wykorzystałam cienkopis wodoodporny Uni Pin 0.2.

Co zrobić z modelem-pomidorem? Możesz go zjeść, na przykład w sałatce caprese. Namalowałam ją w sketchbooku zrobionym z jednego kawałka papieru akwarelowego, bez klejenia czy szycia. Jeśli chcesz wykonać podobny, skorzystaj z mojego tutorialu.

sierysuje.pl - jak namalować pomidora - sałatka caprese

Żegnamy pomidora, ale to nie koniec wspólnego rysowania. 🙂 Do techniki nakładania kilku warstw farby wrócimy w kolejnych lekcjach rysowania, które ukażą się na blogu. Spróbujemy wtedy wyższej szkoły jazdy, czyli malowania akwarelą „mokre na mokrym”.

  Jak narysować pomidora – ćwiczenia wstępne

  Jak narysować pomidora ołówkiem i kredkami

Jeśli masz jakieś pytania, to zapraszam do komentowania. Będzie mi również bardzo miło, jeśli podzielisz się dzisiejszym wpisem z innymi, klikając poniżej na wybraną ikonkę mediów społecznościowych.

Udostępnij:

6 komentarzy

  1. Magdalena pisze:

    Niesamowity blog, chyba właśnie tego szukałam. Bardzo dziękuję, że dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem, dzięki tobie zobaczyłam, że nie musi to być aż tak trudne i żmude. No i przede wszystkim wiem od czego zacząć. Pozdrawiam serdecznie 🙂

    • Agata
      Agata pisze:

      Bardzo się cieszę, że tak odbierasz moje wpisy, bo o to mi właśnie chodziło zakładając bloga 🙂 Życzę Ci powodzenia w oswajaniu akwareli! Najważniejsze to się nie stresować, ale cieszyć malowaniem. Pozdrawiam serdecznie!

    • Agata
      Agata pisze:

      Nie, spokojnie wystarczy jeden, możesz nałożyć kilka warstw tam, gdzie nie pada światło. Cieszę się, że post Ci się spodobał!

  2. Cynka pisze:

    Nie mogłam się doczekać tego wpisu, bo akwarele najbardziej mnie kręcą! Dziękuję dziękuję dziękuję 🙂 (i czekam na więcej)

    • Agata
      Agata pisze:

      To ja dziękuję za entuzjazm 🙂 Mam nadzieję, że korzystasz z tutoriali? Oczywiście, że będą kolejne, mam dużo pomysłów. Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.