Masz już swoje pierwsze akwarele. Co z nimi zrobić po rozpakowaniu? Na początek trzeba im znaleźć wygodne lokum.
Jeśli przymierzasz się do malowania i nie wiesz co wybrać, koniecznie przeczytaj mój pierwszy post na temat akwareli. Dowiesz się, co to za farby, w jakich postaciach występują i jakie kolory warto, moim zdaniem, wybrać na początek. Dziś opowiem, jak przechowywać akwarele.
Gdzie trzymać akwarele?
Masz już kilka tubek albo kostek akwareli – co dalej? Znajdź im wygodny domek 😉
Farby z tubek możesz wyciskać bezpośrednio na paletkę, albo zrobić sobie z nich kostki. Potrzebne będzie nieduże zamykane pudełko (np. metalowa puszka po cukierkach) i małe pojemniczki (np. zakrętki po wodzie mineralnej). Do dna pudełka przyklej pojemniczki i wyciśnij do każdego z nich trochę farby. Zostaw otwarte pudełko na dzień lub dwa, aby farby podeschły.
Na zdjęciu widać moje pudełeczko, w którym zmieściło się sześć kolorów: trzy podstawowe (czerwony, niebieski i żółty) oraz sjena palona, umbra palona i sjena naturalna. Na pojemniczki wykorzystałam odpowiednio przycięty blistr po tabletkach od bólu gardła.
Farby w kostkach także potrzebują pudełka, mój wybór to metalowa puszka kupiona na Allegro. Jest wytrzymała i pakowna, trzymam w niej aż 20 kolorów. W sklepach plastycznych można kupić specjalne pojemniki na kostki – takie pudełko mam na akwarele firmy Schmincke. Mieści 20 kostek i ma zamontowaną składaną paletkę do mieszania farb.
jak zrobić metalowe pudełko na akwarele.
Przygotowałam dla Ciebie tutorial,Jak rozmieścić farby w pudełku?
Na pewno nie chaotycznie, lecz w sposób przemyślany. Rozplanowanie palety to bardzo indywidualna sprawa – można podejrzeć, jak to robią producenci farb w gotowych zestawach.
W moim pudełku najpierw są żółcie i kolory ziemi (brązy, szary, sepia), potem niebieskości, zielony, czerwienie, a na końcu farby dodatkowe, które dość często zmieniam (teraz mam biel cynkową, turkus i fiolet quinacridone lilac) Ten układ jest dla mnie logiczny i wygodny – Twój może być zupełnie inny. Polecam trzymanie ciepłych i zimnych odcieni jednej barwy po sąsiedzku, ułatwia to wybór w czasie malowania.
Jak przechowywać akwarele?
Na pewno nie na kaloryferze! I nie w lodówce. Akwarele nie mają specjalnych wymagań, powinny być po prostu przechowywane w zamykanym pudełku i umiarkowanej temperaturze. Mam nadzieję, że będziesz sięgać po nie jak najczęściej, ale gdyby zdarzyło Ci się o nich zapomnieć na jakiś czas, farby w kostkach mogą za bardzo stwardnieć. W takiej sytuacji wystarczy do pudełka włożyć kawałek mokrej gąbki i dobrze je zamknąć na noc. Następnego dnia będą już w pełni zdatne do użytku.
Po kupieniu farb niezwykle ważne jest, by dokładnie je poznać. Zobaczyć jak wyglądają na kartce, jak się ze sobą mieszają – zaprzyjaźnić się z nimi. Pamiętaj, że akwarele to niełatwe, kapryśne medium i trzeba czasu, by je oswoić. Jak to zrobić? Namaluj sobie próbnik kolorów, sprawdź, jak się ze sobą mieszają, poznaj techniki malowania.
Jeden komentarz