Strona główna » HAND LETTERING – KREATYWNE LITERNICTWO

HAND LETTERING – KREATYWNE LITERNICTWO

sierysuje.pl co to jest hand lettering

Hand lettering to ręczne liternictwo, dające możliwość tworzenia unikalnych napisów. W odróżnieniu od kaligrafii nie bazuje na konkretnej technice.

Kaligrafia to sztuka pięknego pisania.

Hand lettering to… i tu zaczynają się schody, bo niełatwo przetłumaczyć to pojęcie na polski. Nie do końca jest to „liternictwo”, bo litery są tworzone ręcznie, przynajmniej w fazie początkowej (potem można je zdigitalizować).

W kaligrafii rządzi jeden płynny gest, w hand letteringu litery są konstruowane w kilku etapach, poczynając od szkicu ołówkiem. Odpowiednikiem kaligrafa jest w hand letteringu rysownik czy kreślarz.

W kaligrafii żmudnymi ćwiczeniami uczymy się pisać litery jednakowo, w hand letteringu każda może wyglądać inaczej. Nie ma dwóch identycznych ręcznie wykonanych prac handletteringowych. Wygląd liter jest dobrany do jednej konkretnej pracy.

W odróżnieniu od kaligrafii, hand lettering nie wymaga specjalnych przyborów, ani nie wykorzystuje określonych technik.

sierysuje.pl hand lettering napis

Hand lettering jako kreatywna kaligrafia

Nierzadko (hand) lettering stosowany jest jako pojęcie bardzo szerokie. W książce, którą bardzo lubię „Modern Calligraphy & Hand Lettering” Lisy Engelbrecht, autorka traktuje temat całościowo – jako nowoczesną kaligrafię rozumiejąc napisy wykonywane stalówkami i tuszem, a jako lettering – innymi narzędziami (na przykład litery wyszywane albo wydrapywane). Podobnie rozumują autorki niedawno wydanej po polsku książki „Liternictwo. Sztuka pięknego pisania”: pierwszy rozdział poświęcony jest nauce nowoczesnej kaligrafii, kolejne – twórczemu wykorzystaniu zdobytej wiedzy, różnymi technikami (haftowanie, tatuaże, pisanie kredą po tablicy) i na rozmaitych powierzchniach (drewno, porcelana).

Spotkałam się z przypisywaniem „oszukanej kaligrafii” do hand letteringu – biorąc pod uwagę technikę i narzędzia jest to słuszne podejście, mimo że efekt wizualny jest łudząco podobny do kaligrafii.

sierysuje.pl handlettering podstawy

Rysowanie liter

Nie buszując dłużej w gąszczu terminologii, przyjmijmy że hand lettering to rysowanie liter. Skąd je brać? Można wykorzystywać kroje pisma z książek czy stron internetowych (bogatym źródłem jest Pinterest – zajrzyj na moją tablicę z inspiracjami) albo z fontów zgromadzonych na platformach takich jak MyFonts.com czy DaFont.com. Radzę przyglądać się ciekawym krojom pisma wszędzie, gdzie pada wzrok: na szyldach, opakowaniach, w czasopismach. Jeśli zaś nie znajdziesz wymarzonego alfabetu – stwórz własny wedle fantazji.

Handletteringowe narzędzia

Do wykonania handletteringowego napisu wystarczy ołówek, gumka, linijka i cienkopis (najlepiej wodoodporny, który szybko wysycha i się nie rozmazuje). Opcjonalne przybory to tusz i stalówka na obsadce lub pióro wieczne, brush peny, kolorowe markery albo kredki, a nawet akwarele.

sierysuje.pl handlettering

Jak się nauczyć hand letteringu

Po pierwsze, zachęcam Cię do poznania podstaw budowy pisma.

Po drugie, do pobuszowania w Internecie. Warto zajrzeć do Seana McCabe’a, który jest królem hand letteringu i prowadzi bardzo dobre kursy na ten temat. Są one kosztowne, ale po zapisaniu się na newsletter można dostać trochę darmowej wiedzy. Prace Seana są niesamowicie dopracowane i inspirujące. Kilka ciekawych kursów handletteringowych znajdziesz na Skillshare.

Po trzecie, polecam Ci ten wpis Lindsey: pokazuje w nim szczegółowo, jak tworzyła swój handletteringowy plakat. Niedługo postaram się stworzyć na potrzeby bloga coś podobnego po polsku.

Moje ręczne liternictwo

Hand lettering wymaga precyzji, odmierzania linijką i zaplanowania jak litery będą rozmieszczone. Zapewne Twoje pierwsze prace nie będą idealne (jak widać na zdjęciach – moje nie były). 😉 Absolutnie się tym nie przejmuj, z czasem dojdziesz do wprawy. Ja bardzo lubię swoje starsze projekty mimo ich niedoskonałości. Samo rysowanie było wspaniałą przygodą, a kiedy efekty pokazałam na Instagramie, zebrały sporo komplementów.

Hand lettering wykorzystuję dwojako. Napisy towarzyszą rysunkom w sketchbookach albo same w sobie są celem, jak na zdjęciu powyżej. Hand lettering pojawia się także w moim Bullet Journalu. Bardzo lubię kopiować znane kroje pisma – w moim pierwszym BuJo w każdym tygodniu nazwy dni pisałam innym stylem – raz był to Garamond, raz Futura, innym razem Bodoni.

W ostatnim czasie wyszło po polsku kilka książek o hand letteringu. Zachęcam do własnych prób – jeśli zdecydujesz się je pokazać na Instagramie, koniecznie oznacz mnie we wpisie, żebym mogła je zobaczyć!

Udostępnij:

9 komentarzy

    • Agata
      Agata pisze:

      Jest kilka ciekawych książek o liternictwie, ale typowo teoretycznych. Z ćwiczeniami znam dwie, obie opisałam na blogu: „Co? Jak? Napisać” Johna Howarda Cromwella (szczególnie zeszyt ćwiczeń, który można kupić oddzielnie) i „Liternictwo. Sztuka pięknego pisania” (tu są również ćwiczenia i instrukcje krok po kroku). To książki dla początkujących, bardzo przystępnie napisane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.