Strona główna » PAPIER DO MARKERÓW ALKOHOLOWYCH – JAKI WYBRAĆ? (test)

PAPIER DO MARKERÓW ALKOHOLOWYCH – JAKI WYBRAĆ? (test)

sierysuje.pl papier do markerów alkoholowych

Czy warto kupić specjalny papier do markerów? Co polecam i czego używam do rysowania markerami alkoholowymi?

Przygotowując ten test zrobiłam to, co i Tobie radzę na początek: wzięłam kartki, które mam w domu i sprawdziłam, jak się po nich rysuje markerami. Bo markery (w przeciwieństwie na przykład do akwareli czy brush penów) nie mają specjalnych wymagań pod względem gładkości czy składu papieru.

Markery alkoholowe vs. papier

sierysuje.pl papier do markerów markery alkoholowe
Tak wyglądają rysunki markerami od spodu – papieru można używać tylko jednostronnie

Oceniając przydatność papieru do rysowania markerami trzeba wziąć pod uwagę ich ważną cechę –  bardzo przebijają. W zwykłym notesie potrafią przeniknąć przez kilka kartek! Z tego powodu nie nadają się na przykład do kolorowania w Bullet Journalu.

Jeśli zdecydujesz się rysować markerami w notesie do akwareli, musisz wziąć pod uwagę, że wykorzystasz tylko co drugą stronę. Aby nie pobrudzić kolejnych kartek trzeba pod rysunek podkładać papier (najlepiej – dla pewności, że tusz nie przebije – dość gruby).

o markerach dla początkujących

jak rysować markerami alkoholowymi

kawa, herbata i inne napoje markerami

jak narysować pierniczki

Jak ocenić przydatność papieru do rysowania markerami?

Testując papier do markerów szczególną uwagę trzeba zwrócić na:

intensywność kolorów. Żywe, nasycone kolory to cecha charakterystyczna markerów alkoholowych. Szkoda byłoby, gdyby źle dobrany papier odebrał rysunkowi urodę.

blendowanie. Technika rysowania markerami polega na jak najdokładniejszym mieszaniu odcieni. Niektóre papiery przy pocieraniu markerami po prostu się niszczą.

nakładanie kilku warstw. Tak zwany layering to sposób na pogłębienie intensywności warstw markerów. Szczególnie przydatny, kiedy nie mamy wielu odcieni jednego koloru.

chłonność. Niektóre rodzaje papieru dobrze się nadającego do rysowania markerami pochłaniają bardzo dużo tuszu. Nie zawsze wpływa to ujemnie na wygląd rysunku, ale na żywotność markerów i owszem.

rozlewanie się tuszu. Na niektórych kartkach markerowy tusz rozlewa się poza (narysowany wodoodpornym cienkopisem) kontur obrazka. Można temu w pewnym stopniu zaradzić, kolorując w pewnej kolejności od krawędzi.

współpraca z innymi mediami. Rysując markerami korzystamy z białych żelopisów i/lub białego tuszu, kredek, cienkopisów. Bo białych markerów alkoholowych nie ma, więc biel na markerowym obrazku to albo puste miejsce na białej kartce albo element dorysowany białym medium. Wybierając papier, warto sprawdzić, czy żelopisy/tusz/kredki będą widoczne na rysunku.

Blok czy szkicownik?

Szkicowniki do markerów pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Robi się je z powlekanego papieru, nie ma więc ryzyka, że obrazek przebije. Takie notesy – w twardej oprawie, zamykane gumką, z tylną kieszonką – są wytrzymałe i wygodne. Można je kupić w sklepach plastycznych.

Dostępne są także bloki do markerów (kartki klejone lub na sprężynie) w formatach A5, A4 i A3. To tańsza i łatwiejsza do kupienia opcja.

Wybór – szkicownik czy blok – to kwestia preferencji, bo papier jest w nich taki sam: cienki (przeważnie 100 g/m²) i bardzo gładki, z tyłu pokryty śliską warstwą chroniącą przed przesiąkaniem tuszu i gwarantującą małą chłonność. Na papierze takim rysuje się tylko po jednej stronie. Wyjątkiem jest blok na spirali Canson The Wall o gramaturze 220 g/m² z warstwą chroniącą przed przesiąkaniem tuszu wewnątrz kartki – można go używać po obu stronach.

TEST PAPIERÓW DO MARKERÓW

Przetestowałam 9 papierów. Niebieskim markerem (nr 14 ze sklepu Flying Tiger Copenhagen) zbadałam jak wygląda kolor po nałożeniu jednej, dwóch i trzech warstw. Trzema żółtymi (Brushmarker Winsor & Newton Y747, Y657 i Y156) oraz pomarańczowym (Kurecolor ZIG nr 406) sprawdziłam, jak kolory się mieszają. Dzięki czarnym konturom narysowanym wodoodpornym cienkopisem mogłam ocenić, czy tusz się rozlewa. Chciałam także zobaczyć, czy na rysunku markerami widoczne będą białe detale narysowane pisakiem Gelly Roll Sakura.

Markery kontra zwykły papier

sierysuje.pl papier do markerów

W przeglądzie papierów do rysowania markerami na pierwszy ogień pójdą dwa całkiem zwyczajne papiery: grubszy (120 g/m²) papier do drukarki i blok rysunkowy (Canson). Na papierze do drukarki tusz się w ogóle nie rozlał, a markery całkiem dobrze się zblendowały. Niestety, kolor wygląda blado. Na kartce z bloku rysunkowego barwa jest o wiele żywsza, a cztery kolory zmieszały się jeszcze lepiej, jednak tusz nieco wypłynął poza kontur.

Te papiery to całkiem niezła i niedroga propozycja do pierwszych prób z markerami alkoholowymi.

sierysuje.pl papier do markeró brystol

Brystol nie jest może zupełnie „zwykłym papierem”, jednak nie przypuszczałabym, że tak dobrze nada się do rysowania markerami. Jest gruby (powyżej 150 g/m²), gładki, kolory dobrze się na nim mieszają, a tusz się nie rozlewa. Najłatwiej go dostać w sklepach plastycznych, w dużych arkuszach albo blokach.

Pierwszym papierem, na którym rysowałam markerami był niewielki blok z brystolu firmy Strathmore (gramatura 270 g/m², niedostępny w Polsce). Pracowało mi się z nim świetnie! Mogę śmiało napisać, że przyczynił się w dużym stopniu do mojej fascynacji pisakami alkoholowymi. Niestety, nie mam teraz brystolu, więc nie bierze udziału w teście, ale na zdjęciu powyżej możesz zobaczyć, jak wyglądają narysowane na nim obrazki.

Markery kontra papier do akwareli

sierysuje.pl papier do markerów

W tej części testu wypróbowałam dwa bloki i dwa sketchbooki przeznaczone do pracy z mediami mokrymi. Blok malarski Happy Color ma gładkie kartki (o gramaturze 200 g/m²), na których kolory markerów dobrze się mieszają i nie tracą na intensywności. Tusz minimalnie wypłynął poza czarną linię. Z blendowaniem i nakładaniem kolejnych warstw nie ma także problemu na papierze Mix Media Happy Color (200 g/m²). Niestety na nim tusz rozlał się poza kontur o wiele bardziej.

Leuchtturm Sketchbook (180 g/m²), dość popularny i często polecany jako dobry notes do markerów nie wypadł w moim teście najlepiej.  Tusz wyraźnie wypływa poza kontur rysunku. Jednak trzy odcienie żółtego i pomarańczowy zmieszały się ładnie. Moleskine Watercolour Notebook (200 g/m²), mój ulubiony  sketchbook akwarelowy, dobrze przyjął nakładanie kilku warstw niebieskiego markera, jednak kiepsko sobie poradził z blendowaniem. Tusz nie wypłynął poza kontur.

Szorstki, tłoczony na zimno papier do akwareli bardzo chłonie tusz z markerów. Może też niszczyć ich końcówki, szczególnie pędzelkowe. Lepiej więc wybrać papier gładki (tłoczony na gorąco).

Markery kontra papier do markerów

sierysuje.pl papier do markerów Happy Color SMLT Derwent

Mam w domu trzy rodzaje papieru specjalnie przeznaczonego do rysowania markerami. Na kartce z bloku w twardej oprawie Derwent Inspire Me! (format 14 na 14 cm, 80 kartek z perforacją o gramaturze 120 g/m², z tego 32 zadrukowane delikatnymi wzorami geometrycznymi do wykorzystania na przykład jako tło rysunku) słabo widać różnicę między dwoma a trzema warstwami koloru. Markery dobrze się zblendowały i nie wpłynęły poza kontur. Na tym papierze kolory niestety straciły na intensywności. Na kartce z bloku na spirali Sketch pad for markers SMLT (format A4, 50 kartek o gramaturze 100 g/m²) przeciwnie, barwy są żywe i radosne. Nie miałam problemów z mieszaniem kolorów, layering również wygląda dobrze. Klejony blok do markerów Happy Color (format A5 i A4, 25 kartek o gramaturze 100 g/m²) był pierwszym papierem do markerów, który testowałam, używam go od ponad roku i nie mam do niego zastrzeżeń.

Specjalny papier do markerów nie wchłania tuszu dzięki warstwie ochronnej z tyłu kartki. Dzięki temu pisaki starczają na dłużej. Tusz na nich schnie bardzo szybko, dlatego mieszając kolory trzeba się spieszyć.

Najlepszy papier do markerów

Jeśli pominąć nieznaczne rozlewanie się tuszu, wszystkie papiery pomyślnie przeszły mój test. To dobra wiadomość – nietrudno Ci będzie znaleźć coś odpowiedniego do rysowania markerami.

Na początek sięgnij po prostu po kartki, które masz w domu.

Później radziłabym Ci sprawić sobie papier specjalnie przeznaczony do markerów – dzięki niemu dłużej z nich będziesz korzystać.

Do specjalnych projektów dobrze sprawdzi się brystol albo gładki (tłoczony na gorąco) papier do akwareli.

Mam nadzieję, że artykuł pomoże Ci w wyborze najlepszego papieru. Jeśli rysujesz markerami alkoholowymi, koniecznie napisz w komentarzu, jakiego używasz!

Udostępnij:

27 komentarzy

  1. Joanna pisze:

    Hej, ja jestem przed zakupem dla córki markerów i teraz nie wiem które wybrać czy wodne z pędzelkowa końcówka rawmark czy alkoholowe pure pro rawmark ? Z tego co wyczytałam do wodnych nie jest wymagany specjalny papier i nie przebijają zwykłej kartki za to są droższe. Proszę o opinie

    • Agata
      Agata pisze:

      Markery opisane w tym artykule są alkoholowe i bardzo przebijają. W zasadzie nie wymagają specjalnego papieru (w teście stosowałam także zwykłę bloki rysunkowe i kartki do drukarki), o ile się zaakceptuje, że rysować można tylko po jednej stronie i pod kartkę trzeba podłożyć jakiś papier na wszelki przypadek (potrafią przebić przez 2-3 strony). Na papierze dają bardzo żywe kolory i bardzo ładnie się mieszają/blendują. Nie wiem, ile lat ma córka, ale młodzież własnbie dlatego ceni ten typ markerów.

      Natomiast pisaki na bazie wody faktycznie aż tak nie przebijają, choć też wymagają grubszego papieru, bo cienki może falować pod wpływem wilgoci. Kolory są delikatniejsze, porównywalne z farbami wodnymi (akwarelami). A może ku testowo po jednym i niech córka oceni – to spory wydatek, więc kiepsko byłoby kupić coś, z czego nie do końca byłaby zadowolona.

      Marki Rawmark nie znam i nie miałam w ręku, ale myślę, że informacje są uniwersalne.

      Pozdrawiam!

  2. Luna pisze:

    A ja mam pytanie trochę od innej strony – czy na specjalnym papierze do markerów można coś wydrukować w drukarce? Przyznam szczerze, że dopiero zaczynam bawić się markerami alkoholowymi, blok techniczny je dosłownie pije, a znowu niezbyt dobrze rysuję, o wiele bardziej bawi mnie kolorowanie, a nie wiem, czy na takim śliskim papierze da się coś wydrukować

    • Agata
      Agata pisze:

      On jest śliski tylko od spodu i myślę, że nie powinno być przeszkód w wydrukowaniu takiej markerowej kolorowanki 🙂 U mnie jako papier do markerów dobrze się sprawdza papier do drukarki, ale taki naprawdę gruby – może warto i taki przestestować?

      Pozdrawiam

    • Agata
      Agata pisze:

      Markery Promarker są zwykłymi markerami alkoholowymi i używa się do nich tych wszystkich rodzajów papieru i bloków, które opisałam.

      Pozdrawiam

  3. Karolina pisze:

    Witam mam pewien problem z markerami (touchfive)
    bądź papierem (happy kolor 100 g/m2). Jestem początkująca z markerami na bazie alkoholu, mam pewien problem z którym się borykam. Kolorujac markerami z jednej że stron pozostają mi bąble? Które wyglądają niekorzystnie natomiast gdy koloruje na drugiej stronie tego problemu z bablami już nie ma,natomiast nie da się już blendowac z innym kolorem. I tu moje pytanie czy to wina markerów, złego papieru, czy złej strony papieru 🙁 no chyba że to już chodzi o to że markery są nowe i za dużo tuszu wylewaja 🙁

    • Agata
      Agata pisze:

      Jeśli jest to specjalny papier do markerów, to rysuje się po tej bardziej matowej stronie (nie śliskiej). Czy markery są z Aliexpress?

      Pozdrawiam

  4. pokia pisze:

    Witam.
    Nie miałem okazji przetestować tego rozwiązania, ale może sprawdzi się papier kredowy, taki jakiego używają w drukarniach do druku ulotek? Jakby nie było jest on też przygotowany tak, aby farba nie wsiąkała i dobrze oddawała kolory.

    • Agata
      Agata pisze:

      Nie jestem pewna, jak markery alkoholowe by się zachowywały na papierze kredowym, czy kolory dadzą się dobrze rozcierać. Nie mam w tej chwili takiego papieru, ale przy okazji na pewno przetestuję.

      Pozdrawiam

  5. Anonim pisze:

    Ja tam maluję sobie na zwykłych kartkach ze szkicownika. Mam markery Touchfive 80 barw zestaw kolorystyczny Clothing. I przyznam, niektóre z nich są nie do użytku, bo się tak okropnie rozlewają. U mnie najgorzej numerek 15. Na szczęście to tylko kilka i ogólnie się nie rozlewają. Planuję kupno bloku do markerów i artykuł mi baardzo pomógł.

    Pozdrawiam,
    Julka

    • Agata
      Agata pisze:

      Hej Julka! No niestety, na zwykłych kartkach często się markery rozlewają, choć trzeba testować bo jak widać po moim artykule – zdarzają się wyjątki. Jednak różnica w stosunku do specjalnego bloku markerowego jest duża, na początku to był szok 🙂 Mam nadzieję, że i Tobie podpasuje taki papier.

      Pozdrawiam!

  6. Anonim pisze:

    Cześć.
    Mam pytanie właściwie w imieniu mojej dwunastoletniej, rysującej córki 🙂
    Dostanie ode mnie zestaw Karin BrushmarkerPro ale zdaje się, że nie są to markery alkoholowe więc jaki blok do takowych będzie najlepszy?
    Poradzisz coś Agato? 🙂
    Pozdrawiam.

    • Agata
      Agata pisze:

      Tak, te markery nie są alkoholowe, ale wodne (można je rozmywać jak akwarele), więc sprawdzi się papier do mokrych mediów (akwarelowy, mixed media), tyle, że gładki, nie chropowaty, żeby nie zniszczył pędzelkowej końcówki. Myślę, że córka będzie miałą dużo frajdy z brush markerami, ja bardzo lubię nimi i rysować, i kaligrafować 🙂

      Pozdrawiam!

  7. Karin pisze:

    Świetny blog! Super, że poruszyłaś ten temat. Naprawdę mi pomogłaś, a akurat szukam bloku do markerów. Mam aktualnie blok Happy Color Mix Media 200 g/m², ale nie przypadł mi on za bardzo do gustu. Powodem tego było to, o czym pisałaś, że markery się rozlewały i tusz wylewał się poza kontury. Używam promarkerów W&N i zastanawiam się, czy blok do promarkerów tej firmy będzie dobry. Nie pisałaś nic o nim, ale jestem ciekawa, czy wiesz coś na jego temat i czy ten blok do promarkerów będzie też odpowiedni do brushmarkerów. Przyznam, że ja się na tym za bardzo nie znam, ale chciałabym, żeby blok, który kupię był jak najlepszy. W końcu co to za przyjemność co chwilę narzekać, że coś jest nie tak. ;D I jeszcze jedno pytanie, już ostatnie, wystarczająco długo Ciebie zamęczam. :* Czy jeśli chciałbym kupić szkicownik i nie ma na nim napisane, że jest do markerów, to jaka gramatura byłaby najlepsza? (Ten szkicownik jest z firmy W&N, był jeszcze jeden, ale zapomniałam nazwy firmy;D.) A może ty masz jakiś ulubiony blok/szkicownik, który idealnie nadaje się do promarkerów/ brushmarkerów, nie masz do niego żadnych zastrzeżeń i bardzo dobrze ci się w nim rysuje? Przepraszam, że tak się rozpisałam, ale po prostu jest to dla mnie ważne, a nie mam niestety żadnej fachowej wiedzy na ten temat. Z góry dziękuję<3

    • Agata
      Agata pisze:

      Karin, akurat tego bloku nie miałam (do Promarkerów W&N), ale z mojego doświadczenia wynika, że wszystkie bloki przeznaczone do markerów można stosować nie patrząc na markę. Ja mam te wymienione (SMLT, Derwent i Happy Color) i wszystkie się sprawdzają, a używam markerów kilku firm.
      Jeśli chodzi o szkicownik to gramatura naprawdę nie gra dużej roli – markery przebiją nawet przez 300 g, tak czy siak będziesz mogłą rysować tylko co drugą stronę. Ze sketchbooków opisanych w artykule obydwa średnio się spisały
      – Leuchtturm ma cudownie biały papier, ale markery ciut się rozlewają, a na papierze Moleskine niezbyt dobrze się blendują. Ja się przerzuciłam na papier do mareró, bo jednak różnica jest spora. Jeśli szukasz czegoś w postaci notesu, to może wspomniany przeze mnie Derwent?

      Pozdrawiam!

  8. Julka pisze:

    heheh a ja kupiłam Sketch pad for markers SMLT do brushpenów i tylko się wściekam, nie doczytałam, że to do alkoholowych markerów…

    • Agata
      Agata pisze:

      Ale źle Ci się po nim pisze? Po w zasadzie takie papiery są (podobnie jak kalka) polecane do brush penów ze względu na gładkość… Ja nie próbowałam 😉

      Chociaż nie, wróć – oczywiście, że próbowałam, bo przecież czasem opisuję rysunki brush penami. I pisze mi się dobrze.

      Pozdrawiam!

    • Agata
      Agata pisze:

      Ale przez papier do markerów też? Mam Brushmarkery W&N od niedawna i zachowują się normalnie (to znaczy jak inne markery alkoholowe).

      Pozdrawiam!

    • Agata
      Agata pisze:

      Hejka, cieszę się, że lubisz mojego bloga. Papier do drukarki jak widzisz nadaje się, ale nie ten najcieńszy, lepiej wybrać taki powyżej 100 g.

      Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.