Strona główna » JAK NARYSOWAĆ PIERNICZKI (akwarelami i markerami)

JAK NARYSOWAĆ PIERNICZKI (akwarelami i markerami)

Pierniczki to bardzo sympatyczny grudniowy motyw. Pokażę Ci jak je namalować akwarelami i narysować markerami. Technika jest podobna.

W XVI wieku z korzennego ciasta piernikowego zaczęto piec małe figurki ludzi, zwierzątka, gwiazdki i inne kształty. Podobno pierniczkami zajadała się brytyjska królowa Elżbieta I. Nic dziwnego: są pyszne i urocze. W naszych czasach trafiają nie tylko na świąteczne stoły – stały się ikonami popkultury (jak Ciastek [Gingy], przyjaciel Shreka).

Aby namalować albo narysować pierniczki trzeba się zmierzyć ze strukturą ciemnego przypieczonego ciasta i z kontrastującym z nim białym lukrem. Dobra wiadomość jest taka, że prawdziwe pierniczki rzadko wychodzą idealne, nie ma więc powodu, aby stresować się jeśli te przez nas narysowane będą krzywe.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z akwarelami, koniecznie zajrzyj do wpisu „Akwarele w pigułce”. O markerach alkoholowych pisałam tutaj.

Budowanie koloru techniką laserunku

Jak nakładać farbę, aby piernik wyglądał jak piernik? Posłużę się techniką laserunku, którą Ci pokażę na przykładzie pierniczka w kształcie gwiazdy.

laserunek to technika malarska polegająca na nakładaniu cienkich, półprzezroczystych warstw farby. Pozwala to uzyskać intensywniejszy kolor tam, gdzie tego potrzebujesz. Kolejną warstwę akwareli dodawaj po wyschnięciu pierwszej.

Po naszkicowaniu kształtu ołówkiem (1), poprawieniu konturu wodoodpornym cienkopisem i wytarciu śladów ołówka (2), zastosowałam technikę „mokre na mokrym”: zwilżyłam całą gwiazdkę wodą i naniosłam cienką warstwę akwareli Schmincke w kolorze sjena palona (3). Po wyschnięciu farby położyłam jeszcze dwie kolejne warstwy sjeny, tym razem skupiając się na zewnętrznej części ciasteczka. Tutaj użyłam techniki „mokre na suchym”.

Farbę nakładałam kolistymi pociągnięciami pędzla, aby granice między poszczególnymi warstwami były płynne. Na koniec strukturę piernika podkreśliłam robiąc kropeczki cienkopisem Micron w kolorze sepii. Biały cienkopis i tusz Renesans imitują cukier puder.

Przeczytaj o technikach i eksperymentach w akwareli.

Akwarelowy Ciastek

Piernikowe ludziki, gwiazdkę i skarpetę (na zdjęciu w nagłówku, z napisem „’tis the season to be jolly”) namalowałam tym samym sposobem, co gwiazdkę. Dodatkowym detalem były dekoracje z lukru – aby pozostały białe, użyłam płynu maskującego, zaś na obrazku z napisem „Christmas is coming” (zdjęcie poniżej) dorobiłam białe linie tuszem kreślarskim. Można także po prostu omijać te miejsca podczas malowania.

  Jeśli interesuje Cię temat bieli w akwareli, zajrzyj do artykułu na ten temat.

Tak wyglądał ludzik po nałożeniu jednej warstwy rozwodnionej akwareli na wilgotny kontur.

A tak się prezentuje gotowy Ciastek (trzy warstwy farby, detale i domalowany białym tuszem lukier). Kaligraficzne napisy zrobiłam brush penem Kuretake Bimoji Medium.

Pamiętaj, żeby każda warstwa akwareli dobrze wyschła przed nałożeniem kolejnej (możesz ten proces przyspieszyć suszarką do włosów).

Jak narysować piernikowe ludziki markerami

Kiedy zrozumiesz jak budować kolor akwarelami, łatwiej Ci będzie narysować piernikowe ludziki markerami. Zasada budowania koloru jest podobna. I w tym przypadku dokładamy kolejne warstwy oraz używamy ciemniejszych odcieni w miejscach zacienionych. Detale dorysowałam tym samym cienkopisem i tuszem, co przy gwiazdce i ludziku akwarelowym.

Użyłam zarówno markerów alkoholowych (Propic firmy Renesans, Finecolour, Touchfive), jak i pigmentowych, na bazie wody (Brushmarker PRO firmy Karin).

I co dalej?

Gotowy rysunek warto ozdobić napisem (u mnie są to cytaty w klimatach świątecznych). Wykorzystaj motyw pierniczków do stworzenia kartki świątecznej albo wklej Ciastka do Bullet Journala. A może zrobisz większy obrazek z wykaligrafowanym napisem i ustawisz w mieszkaniu jako bożonarodzeniową dekorację?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, będzie mi miło, jeśli udostępnisz go w mediach społecznościowych. Wystarczy kliknąć w ikonkę poniżej!

Inne tutoriale na moim blogu:

Jak narysować budynek

Jak narysować pomidora ołówkiem i kredkami

Jak namalować pomidora akwarelami

Jak narysować dynię

Jak namalować ptasie pióro

Jak narysować jamniczka (rysunek geometryczny)

Udostępnij:

9 komentarzy

  1. anonimowy_rysownik pisze:

    Super♥
    Ja już trochę po świętach, ale muszę napisać, że zainspirowana tym wpisem narysowałam kilka podobnych lrac lecz z motywem świątecznych lasek cukrowych
    Pozdrawiam

  2. ciekawa pisze:

    Hej, zauważyłam że kolorujesz brushmarkerami. Również chciałabym się nimi nauczyć kolorować. Mam pytanie odnośnie papieru pod nie. Czy szkicownik W&N wystarczy ? Czy trzeba raczej użyć papieru do akwareli 300g? Chciałabym uzyskac efekt jak przy markerach alkoholowych. Pozdrawiam, piękne rysunki:)

    • Agata
      Agata pisze:

      Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, że najlepiej się sprawdza gładki (tłoczony na gorąco/hot pressed) papier akwarelowy. Niestety cieńsze papiery (akwarelowy nienajlepszej jakości, brystol, papier do markerów alkoholowych) zdzierały się od silnego tarcia przy blendowaniu. Czasem nie było to widoczne np. na zdjęciu, ale już na żywo owszem. Nie wiem, o jakim szkicowniku W&N piszesz, bo jest specjalny do markerów pigmentowych (jeszcze go nie testowałam).
      Najlepsza metoda to przetestowanie wszystkie, co się ma w domu 🙂 Widoczny tutaj w poście sketchbook Moleskine Watercolour spisuje się bez zarzutu, a nie ma wcale bardzo dużej gramatury (o ile się nie mylę 220 g). Miałam też grubszy (250 g) blok akwarelowy i niestety kiepsko wypadł, więc kluczowa jest jakość papieru, a to można sprawdzić tylko testując.

  3. karampuk pisze:

    Ciastek i domek na przedostatnim zdjęciu wyglądają jak prawdziwe, przez ten cień. Czym on został zrobiony? Chyba że się mylę i to jednak prawdziwe pierniczki 😛

    • Agata
      Agata pisze:

      No niestety rysowane 😉 A cień zrobiłam tymi samymi markerami, którymi rysowałam pierniczki (pigmentowymi Brushmarker PRO) w kilku odcieniach szarości (neutral grey). Cieszę się, że udało mi się Ciebie zmylić 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.