Strona główna » COPPERPLATE (KURSYWA ANGIELSKA) część 2. – MAŁE LITERY

COPPERPLATE (KURSYWA ANGIELSKA) część 2. – MAŁE LITERY

W dzisiejszym wpisie omówię małe litery kroju Copperplate, czyli kursywy angielskiej. Przyłóż się do ich nauki wyjątkowo starannie, bo są używane pięćdziesiąt razy częściej niż duże. Zaczynamy?

Zanim zaczniesz czytać o małych literach, polecam pierwszy wpis z cyklu Copperplate. Podpowiadam w nim, jakie konkretnie przybory kupić, aby nauka była efektywna i przyjemna. Na końcu artykułu zebrałam linki do artykułów blogowych, które warto przeczytać przed zabraniem się do nauki kaligrafii.

podstawy Copperplate część 1.

duże litery Copperplate

 

Elementy budujące małe litery

sierysuje.pl elementy składowe liter
na samym dole pokazałam, jak z elementów bazowych złożyć literę „a”

Jak wspominałam w pierwszym artykule, małe litery alfabetu Copperplate buduje się z elementów podstawowych. Większość liter po prostu składamy z tych kształtów jak z klocków Lego. W kilku literach (k, francuskie r, s, x) kształty te odnajdujemy w postaci mniej lub bardziej zdeformowanej. O elementach bazowych już wspominałam na blogu, w kontekście kaligrafii nowoczesnej pisanej brush penami. Jednak w przypadku kursywy angielskiej, która jest bardziej sformalizowanym krojem pisma, bazowych kształtów jest nieco więcej, bo aż dziesięć.

Oprócz łącznika/rzutowej (to element służący nie tylko do budowania liter, lecz przede wszystkim do ich łączenia ze sobą w wyrazach), łuku górnego (laski górnej), łuku dolnego (laski dolnej), fali (wężyka), owalu, pętelki dolnej (kluczki dolnej), pętelki górnej (kluczki górnej),  grubej kreski w dół/laski mamy dodatkowo niepełny owal odwrotny (wykończony kropką; zobacz poniżej literę s) i drugi rodzaj łącznika, którym jest łuk dolny w wersji zminiaturyzowanej (zobacz poniżej litery o, v, w).

Jak wygląda użycie elementów podstawowych w praktyce? Konstruując literę kreślimy każdy kształt osobno, powoli i starannie, najlepiej na początku odrywać stalówkę na chwilę od kartki, aby powstrzymać się od odruchowej chęci napisania litery jednym ruchem, jak w piśmie odręcznym.

Zaczynając naukę Copperplate trzeba obowiązkowo przyswoić sobie wszystkie elementy podstawowe! Zapisuj nimi kartki do momentu, aż naprawdę je opanujesz. Nie jest to najbardziej pasjonujące zajęcie na świecie, ale naprawdę warto. Naukę zacznij od rozrysowania sobie tych elementów cienkopisem, aby dobrze zrozumieć, jak wyglądają. Potem każdy z nich nakreśl przy pomocy oszukanej kaligrafii, aby wiedzieć, gdzie linia będzie pogrubiona. Następnie pisz ołówkiem, a kiedy już nabierzesz wprawy, trenuj stalówką. Przy okazji ćwiczenia kształtów bazowych nauczysz się nią swobodnie operować, co pomoże Ci w dalszej nauce.

Elementy podstawowe pisz od początku pochylone, najlepiej pod kątem 55 stopni (większość dostępnych liniatur do pobrania lub kupienia jest przygotowana właśnie pod takim kątem).

Mały alfabet Copperplate

Na ilustracji powyżej napisałam wszystkie małe litery alfabetu. Najlepiej uczyć się nie alfabetycznie, ale grupami, czyli znaną Ci już z artykułu o przedwojennym piśmie szkolnym metodą genetyczną:

  • zaczynamy od najłatwiejszych liter budowanych na bazie łuku dolnego, łuku górnego i fali (np. i),
  • następnie uczymy się liter składanych z pętelki dolnej i górnej (np. j),
  • na koniec zostawiamy grupę liter budowanych z owalu (np. a) oraz…
  • …litery nietypowe (k, francuskie r, polskie z, s, x).

Zwróć uwagę, że w kursywie angielskiej d oraz t są krótsze od liter z wydłużeniami górnymi (b, h, k, l) i nie mają pętelek. Litera f, najdłuższa ze wszystkich, ma zarówno wydłużenie górne, jak i dolne. Także p wygląda nietypowo – jest jedyną literą zbudowaną na bazie grubej pionowej kreski i wystaje ponad linię środkową. Jak pisać polską literę ł w Copperplate? Można na bazie l, dodając w górnej połowie wydłużenia górnego poziomą falowaną linię. Można także na bazie t, wydłużając je do linii górnej i kreśląc na samej górze poziomą falowaną linię. Inspiracją wyglądu polskich liter mogą być przedwojenne podręczniki, dostępne do przeczytania i pobrania na przykład na portalu Polona.

artykuł o kolejności, w jakiej radzę uczyć się liter

początkowo łatwiej jest pisać nieco większe litery, wysokość x powinna mieć co najmniej 6 mm. Weź to pod uwagę przygotowując lub kupując papier z liniaturą

jeśli masz kolorowy atrament (lub, ucząc się Copperplate brush penami, różne ich kolory) pisanie poszczególnych elementów bazowych innymi barwami (jak na zdjęciu poniżej) ułatwi naukę

nauka liter w etapach: „oszukana kaligrafia kaligrafia ołówkiem kaligrafia stalówką i tuszem to najlepszy sposób na efektywną i bezstresową naukę!

Zanim zaczniesz naukę…

sierysuje.pl małe litery Copperplate
dokładne przeanalizowanie budowy liter to połowa sukcesu!

… polecam Ci dokładną lekturę mojego bloga, a szczególnie artykułów:

przybory do kaligrafii

w jakiej kolejności uczyć się liter

moje sposoby na naukę nowego kroju pisma

pierwsza stalówka do kaligrafii – jaką wybrać

jak założyć stalówkę na obsadkę

atrament i tusz – różnice

papier do kaligrafii (i brush letteringu)

budowanie liter w kaligrafii

jak kaligrafować litery „r” i „z”

jak kaligrafować literę „o”

jak kaligrafować polskie litery ze znakami diakrytycznymi

W Copperplate niezwykle ważne jest budowanie liter powoli i starannie. Nie próbuj pisać płynnie i szybko, jak na co dzień. Staraj się skupić na jak najprecyzyjniejszym odwzorowaniu kształtów i próbuj znaleźć w pisaniu przyjemność. To nie jest praca czy obowiązek, lecz Twój relaks i ucieczka od codzienności – pamiętaj!

Powodzenia!

Udostępnij:

6 komentarzy

  1. Emi pisze:

    Aga, czy będziesz omawiała inne style? To genialny pomysł, bo nie ma polskich źrodeł o kaligrafii poza tym blogiem. Jest super. Milej majówki kochana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.