Strona główna » PRINT W HAND LETTERINGU

PRINT W HAND LETTERINGU

sierysuje.pl print w hand letteringu

Print to drukowane pismo odręczne, którym posługuję się na co dzień od kilku lat. Nauczyłam nim pisac kilka tysięcy Czytelników bloga i członków mojej grupy facebookowej Kochamy Pismo Ręczne.

Dziś postanowiłam pokazać, jak można na bazie tego prostego stylu stworzyć napisy przydatne na przykład do tworzenia nagłówków w Bullet Journalu. Jak używać printu w hand letteringu?

Zainspiruj się fontami

sierysuje.pl print hand lettering font czcionka sans serif

Zanim zachęcę Cię do popuszczenia wodzy fantazji i twórczego wykorzystania printu w hand letteringu, przyjrzyjmy się komputerowym fontom. Znając print, nietrudno Ci będzie je odwzorować. Tego typu liternictwo efektownie wygląda w Bullet Journalu, sketchbooku, przyda się do ozdobienia szkolnego zeszytu z notatkami, wypisania laurki czy zrobienia sketchnotki.

Otwierając dowolną stronę z fontami (np. fonts.google.com, fonts.com czy FontSquirrel.com) i wybierając kategorię sans serif (serif, po polsku „szeryf”, to ozdobna kreseczka na końcu litery; sans znaczy po francusku „bez”), czyli kroje bezszeryfowe, zobaczysz litery do złudzenia przypominające print. Najbardziej znane pisma bezszeryfowe to Arial (bardzo popularny font komputerowy), Open Sans (którym piszę na tym blogu), Helvetica (znajdziesz ją w logo Lufthansy czy Nutelli), Lato (polskiego typografa Łukasza Dziedzica) czy Futura (logo FedEx, Domino’s Pizza albo Gillette). Wszystkie te kroje mają litery jednakowej grubości.

Natomiast znane kroje z szeryfami (na stronie z fontami znajdziesz je w kategorii serif) to Times New Roman (stworzony dla brytyjskiej gazety „The Times”, obecnie niezwykle popularny i w druku, i jako font komputerowy), Courier i – używany przeze mnie na blogu w nagłówkach – Playfair Display. Do pierwszych ćwiczeń jak znalazł będzie Courier – wystarczy dodać kreseczki do napisanych printem liter. Jeśli bardziej podobają Ci się fonty z cieniowaniami, pogrub tylko niektóre kreski liter, inne zostaw cienkimi i dodaj szeryfy.

Times New Roman to czcionka czy font? Zajrzyj i sprawdź!

Odwzorowuj nie tylko fonty z komputera – równie dobrze mogą to być ciekawe kroje liter książkowych albo z czasopism.

Pogrub, wydłuż, zmień proporcje

Kopiowanie gotowych krojów to najprostsza opcja, jednak prawdziwą frajdę daje kreatywna zabawa literami. Bazując na podstawowych kształtach możesz litery printu pogrubić, podkreślając pionowe linie i te pogrubienia wypełnić czernią, kolorem, kreskami. Litery można także wydłużyć lub skrócić albo poeksperymentować z kreskami poprzecznymi.

Uwaga, łącząc w jednym napisie print i (na przykład wykaligrafowaną brush penem) kursywę, zrezygnuj z szeryfów. Tekst będzie czytelniejszy, nieprzeładowany.

Do czego wykorzystać print w hand letteringu?

sierysuje.pl print w hand letteringu Bullet Journal
Wariacje na temat printu w moim Bullet Journalu i w rysunkowym pamiętniku

Litery stworzone na bazie printu możesz wykorzystać w Bullet Journalu do tworzenia nagłówków – ozdób nimi nazwy dni tygodnia albo podpisz trackery. W sketchbooku zastosuj tzw. journaling, czyli po prostu ładnie opisz rysunki. Umiejętność tworzenia ciekawych napisów możesz wykorzystać także w szkole i na uczelni, w scrapbookingu czy choćby do adresowania kopert.

Jeśli podoba Ci się pomysł zabawy literami, zajrzyj do artykułów o hand letteringu i o tworzeniu ozdobnych napisów w Bujo.

Przydatny może być także wpis o „oszukanej kaligrafii”

Jeśli jeszcze nie znasz printu, przeczytaj o nim koniecznie!

 

Udostępnij:

11 komentarzy

  1. Agata pisze:

    Przypomniało mi się, jak się wpisywało do pamiętniczka, to szczytem finezji było pismo „od linijki”, czyli podkładanie linijki u dołu, wówczas wychodziło takie stylizowane pismo z „ozdobnym” dołem. Trzeba było tylko podorabiać „dolne” części litera, przy np. y, czy g.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.