Czas na nową – już szóstą! – edycję wyzwania piśmienniczego #doskonalimypismo. Jak zwykle, możesz w nim brać udział w grupie Kochamy Pismo Ręczne na Facebooku lub na Instagramie albo – jeśli nie chcesz upubliczniać swoich prac – po prostu pisać dla siebie, „do szuflady”.
To będzie trzecia wiosenna edycja wyzwania #doskonalimypismo: w kwietniu 2017 r. pisaliśmy słowa kojarzące się z wiosną i Wielkanocą, w maju 2018 – nazwy wiosennych kwiatów. Tym razem, dla odmiany, hasła nie będą związane z porą roku.
Wspólna zabawa piśmiennicza
Jeśli to Twoje pierwsze wyzwanie, pozwól że krótko wytłumaczę o co chodzi. Wyzwania to internetowe zabawy, nierzadko międzynarodowe, organizowane przeważnie po to, aby się w czymś doskonalić. Są więc wyzwania uczące, jak się zdrowiej odżywiać, jak o siebie dbać, jak robić postępy w fotografowaniu albo jak lepiej pisać odręcznie i kaligrafować. Konkretne hasła, które trzeba zrealizować w określonym czasie mobilizują do pracy, a (wirtualne) towarzystwo motywuje. Najwięcej wyzwań odbywa się na Instagramie, znajdziesz je przeglądając hasztagi #wyzwanie i #challenge.
Z racji moich zainteresowań od dawna biorę udział w wyzwaniach rysunkowych Every Day in May i Inktober. A jako organizatorka, od kilku lat prowadzę wyzwanie pomagające doskonalić pisanie odręczne, posługiwanie się brush penami albo stalówką i tuszem.
#doskonalimypismo
Moje wyzwanie doskonalące pismo odbywa się głównie w , ale wiele osób wstawia swoje hasła także na grupie facebookowej . Pierwsza edycja odbyła się ponad dwa lata temu, a zadania Instagrampomagały ćwiczyć pismo odręczne – wymagały rozwinięcia. Kolejne #doskonalimypismo bazowało na krótkich hasłach jakby stworzonych do cyzelowania kaligrafii. Podczas trzeciej edycji świetnie się bawiliśmy pisząc brzydkie wyrazy. W czwartej hasłami były nazwy wiosennych kwiatów. Piąta, jesienna, przywołała wśród uczestników piękne wspomnienia – pisaliśmy fragmenty nastrojowych jesiennych wierszy.
Staram się, aby #doskonalimypismo różniło się od innych kaligraficzno-piśmienniczych wyzwań niebanalnymi zadaniami. Ponieważ obcojęzycznych wyzwań jest wiele, a rodzimych jak na lekarstwo, hasła są po polsku.
Kultowe polskie komedie
W szóstej edycji wyzwania #doskonalimypismo będziemy pisać cytaty z najlepszych polskich komedii. Nauka przez zabawę jest przecież najskuteczniejsza. 🙂
Zasady wyzwania:
- Wyzwanie #doskonalimypismo będzie trwało dwa tygodnie, od 1 do 17 marca.
- W tym czasie należy napisać lub wykaligrafować 10 haseł. W weekendy odpoczywamy albo nadrabiamy zaległości. ? Lista haseł jest powyżej, zapisz ją na komputerze albo – jeszcze lepiej – przepisz (przy okazji trenując pisanie).
- Zdjęcia publikuj na Instagramie z hasztagiem #doskonalimypismo.
- Obserwuj mnie na Instagramie @inst_aga i polub fanpage mojego bloga. Będę tam pokazywała, co napisałam.
- Jeśli mnie oznaczysz @inst_aga na Instagramie, wpadnę i polubię Twój post .
- Najciekawsze prace uczestników wyzwania będę także pokazywała na Insta Stories.
- Lajkuj i komentuj zdjęcia innych uczestników – to bardzo motywuje szczególnie osoby początkujące. Pomaga także zwrócić na siebie uwagę innych uczestników.
- Drugie miejsce, w którym można realizować wyzwanie to moja Kochamy Pismo Ręczne. Pojawi się tam specjalny post do wstawiania zdjęć z hasłami. grupa facebookowa
- A jeśli nie masz konta na Instagramie i Facebooku albo nie chcesz publicznie pokazywać swoich prac? Po prostu pisz hasła, aby przez te kilkanaście dni ćwiczyć pisanie. Pamiętaj, że inne osoby w tym samym czasie też pracują nad kaligrafią lub pismem odręcznym – to zmotywuje Cię do systematycznej pracy. Prace instagramowe możesz podejrzeć nie posiadając tam konta.
- Jak realizować zadania? Przepisuj hasła. Jeśli pracujesz nad charakterem codziennego pisma, możesz dodatkowo w kilku czy kilkunastu zdaniach napisać coś o filmie. Jeśli którejś komedii jeszcze nie znasz, koniecznie to nadrób!
- Hasła #doskonalimypismo można kaligrafować stalówką i tuszem albo brush penem, flamastrem, a nawet miękkim ołówkiem.
- Jeśli chcesz ćwiczyć charakter pisma, rób to dowolnym pisakiem, szczególnie polecam pióro wieczne. Możesz także uczyć się nowego stylu pisania, np. pisma Palmera, italika, kursywy, przedwojennego pisma szkolnego albo printu.
- A może pokusisz się o ozdobienie haseł rysunkami? Nie musisz ilustrować filmów, możesz na przykład rysować proste doodle związane z kinematografią, jak na spisie haseł powyżej.
Życzę Ci wspaniałej zabawy!
Ostatnie hasło! Umarłam.
🙂
Miś <3
🙂
Lubisz?
Ale super hasła! Wchodzę w to!!!!!
Świetnie! Trzymam kciuki.
Pozdrawiam 🙂