Strona główna » 5. URODZINY BLOGA: TOP 5 ARTYKUŁÓW I 5 CIEKAWOSTEK O SIĘRYSUJE.PL

5. URODZINY BLOGA: TOP 5 ARTYKUŁÓW I 5 CIEKAWOSTEK O SIĘRYSUJE.PL

sierysuje.pl najpopularniejsze artykuły z bloga sierysuje.pl

Powoli zbliża się piąta rocznica bloga. Przypomnijmy sobie z tej okazji pięć najchętniej czytanych tekstów. Ciekawa jestem, czy zgadniesz, które artykuły były najpopularniejsze?

Blog się rysuje miał być pierwotnie, nomen omen, poświęcony mojej wielkiej pasji, czyli rysowaniu. Już w trakcie przygotowań do jego uruchomienia wiedziałam, że pojawią się dodatkowe tematy – pisanie (pismo odręczne, kaligrafia, hand lettering) i kreatywne planowanie w Bullet Journalu. Stąd podział na trzy główne działy/kategorie: się rysuje, się pisze i się planuje. Szybko okazało się, że brakowało rzetelnych artykułów na poruszane przeze mnie tematy i blog błyskawicznie zyskał sporą popularność.

Sporo się w ciągu tych pięciu lat działo – prowadziłam kursy i warsztaty, napisałam i wydałam podręcznik ładnego pisania, zilustrowałam książkę, otworzyłam firmę i sklep Kleksografia. Hobby stało się pracą i sposobem na życie.

Cieszę się, że cały czas chętnie tu zaglądacie, czytacie, komentujecie, piszecie przesympatyczne maile, korzystacie z tutoriali, wspieracie mnie kupując podręcznik „Italik. Pisz ładniej”. Bardzo Wam za to dziękuję!

A teraz zapraszam na ranking blogowych wpisów – oto najpopularniejsze teksty pięciolecia!

Miejsce 5.: markery

sierysuje.pl markery

Artykuł o markerach dla początkujących nieco mnie zaskoczył swoją popularnością, nie spodziewałam się, że rysowanie markerami jest u nas tak popularne. Mój blog jest źródłem wiedzy zarówno o samych przyborach, jak i o technice posługiwania się nimi. Stworzyłam też kilka tutoriali krok po kroku, z których chętnie korzystacie. Co ciekawe, markery są szczególnie popularne wśród dzieci i młodzieży – z pytaniami, jakie, gdzie i za ile kupić piszą do mnie zarówno rodzice, jak i sami młodzi rysownicy.

Oczywiście, nie pozostanę obojętna na dużą poczytność tego tematu – spodziewajcie się w najbliższych miesiącach informacji o bardzo fajnym projekcie związanym z markerami!

Artykuł Markery alkoholowe dla początkujących

Markery w pigułce

Miejsce 4.: akwarele

sierysuje.pl akwarele

Spośród artykułów o akwarelach najchętniej czytacie podsumowujący całą wiedzę o tych farbach. Piszę o nich od samego początku istnienia bloga, uwielbiam nimi malować i podpowiadać Wam, jak okiełznać to kapryśne medium. Po akwarele sięgam bardzo często, a najbardziej lubię malować małe obrazki w sketchbooku (specjalnym notesie do malowania). Bardzo się cieszę, że udało mi się zarazić syna Filipa pasją do urban sketchingu i od czasu do czasu razem wyruszamy na wspólne rysowanie miasta. Mam wciąż nadzieję, że kiedyś dołączy do nas Maja, moja córka, bo podobnie jak brat lubi rysować i świetnie jej to wychodzi.

Artykuł Jak malować akwarelami. Akwarele w pigułce

Jakie akwarele wybrać na początek (ten artykuł zajął 6. miejsce w rankingu popularności)

Miejsce 3.: pismo odręczne

sierysuje.pl pismo italik

Uroda pisma odręcznego jako temat blogowy wślizgnęła się niepostrzeżenie. Pracowałam nad swoim charakterem pisma, między innymi dlatego, że zaczęłam publicznie – najpierw w wielkiej międzynarodowej grupie facebookowej, a później na moim Instagramie – prezentować Bullet Journal. Zakochałam się w drukowanym piśmie odręcznym, princie i rozpropagowałam go w Polsce. Później walczyłam z brzydkim pismem Filipa, odkryłam italik i postanowiłam również ten krój spopularyzować w naszym kraju. Poświęciłam mu moją pierwszą książkę – cieszy mnie jej pozytywny odbiór, bo widziałabym italik nie tylko jako pismo codzienne, ale także elementarzowe, uczone w szkołach.

Artykuł, który jest trzecim najchętniej czytanym wpisem na blogu podpowiada, jak ocenić, co warto w piśmie odręcznym poprawić i jak to zrobić. Niekoniecznie bowiem trzeba „brzydkie” pismo zmieniać na inne, można po prostu nad nim popracować, by było czytelniejsze i bardziej estetyczne.

Jak poprawić charakter pisma

Miejsce 2.: sketchnotki

sierysuje.pl sketchnotki

Sprytne notatki łączące słowo pisane i obrazki zyskują coraz większą popularność, między innymi dlatego, że są coraz częściej wykorzystywane przez nauczycieli. Można ich używać do nauki, pracy zawodowej i w życiu codziennym. Nic dziwnego, że mój artykuł o sketchnotkach jest tak popularny – napisałam go z punktu widzenia osoby na co dzień z nich z powodzeniem korzystającej. A także mamy dwojga nastolatków, którzy dzięki nim świetnie się przygotowali do egzaminu ósmoklasisty.

Jeśli chcesz się nauczyć, jak skutecznie robić sketchnotki, mapy myśli, ale także „zwykłe” tak zwane liniowe notatki jako narzędzie pomagające szybciej zapamiętywać, lepiej rozumieć i łatwiej przyswajać wiedzę – zapisz się na listę mailingową, aby w pierwszej kolejności dowiedzieć się o fantastycznym e-booku na ten temat, który już wkrótce będę miała przyjemność Ci zaoferować.

 



Sketchnotki – jak (i po co) robić notatki wizualne

Jak robić dobre notatki (nie tylko) do egzaminu ósmoklasisty

 Miejsce 1.: kaligrafia

sierysuje.pl kaligrafia

Wpis o kaligrafii dla początkujących przez kilka lat czas walczył o palmę pierwszeństwa z artykułem o poprawie pisma. Z perspektywy pięciu lat okazało się, że jest absolutnym zwycięzcą – najchętniej czytanym postem blogowym. Nic dziwnego, kaligrafia jako hobby staje się coraz popularniejsza, a dobrych polskojęzycznych źródeł wiedzy poza moim blogiem jest jak na lekarstwo. Choć ten wpis jest jednym  z najstarszych o tej tematyce (w międzyczasie pojawiło się wiele innych artykułów zarówno o brush letteringu, jak i o pisaniu stalówką), wciąż jestem z niego dumna i powtarzam, że gdybym sama na podobny trafiła zaczynając naukę kaligrafii, byłabym przeszczęśliwa. Polecam wszystkim, którzy przymierzają się do nauki, zarówno kaligrafii klasycznej, jak i nowoczesnej (modern calligraphy).

Kaligrafia dla (bardzo) początkujących – przybory

Brush lettering w pigułce

5 ciekawostek o moim blogu, które Cię mogą zaskoczyć

sięrysuje.pl drzewo genealogiczne

  1. Najwięcej wizyt na blogu Czytelnicy złożyli w czasie pierwszego lockdownu, od marca do maja 2020 roku. W kwietniu zeszłego roku zajrzeliście tu ponad 100 tysięcy razy!
  2. W ostatnich miesiącach najchętniej czytanym wpisem nie był żaden z powyższego rankingu, lecz artykuł Jak narysować drzewo genealogiczne. Jest to spora niespodzianka i zastanawiam się, czy wszyscy rzucili się zgłębiać historie swoich rodzin, czy zrobienie drzewa genealogicznego stało się jeszcze popularniejszym zadaniem domowym niż w czasach, kiedy moje dzieci chodziły do podstawówki. ? Co ciekawe, Czytelnikom bardzo się podobają drzewa, które pokazałam na blogu i regularnie dostaję prośby o wykonanie podobnych.
  3. Do tej pory zamieściliście na moim blogu ponad 4 tysiące komentarzy. Dziękuję każdemu, kto poświęcił czas, aby do mnie napisać pod artykułem – to bardzo miłe, motywujące i inspirujące!
  4. Na się rysuje ukazało się już 250 wpisów – początkowo publikowałam nawet dwa razy tygodniowo, obecnie staram się to robić trzy razy na miesiąc. W kolejce czeka już 13 szkiców artykułów blogowych, do dopracowania i zilustrowania. Najczęściej pisałam o piśmie odręcznym, kaligrafii i sketchingu.
  5. Wymieniłam najpopularniejsze teksty blogowe. A które artykuły pisało mi się najlepiej? Najmilej wspominam pracochłonne, ale dające dużo satysfakcji teksty o przedwojennej nauce pisania i o Elementarzu Falskiego, a także lekkie i przyjemne 40 faktów o mnie na 4. rocznicę bloga oraz opowieści o urban sketchingu.
Udostępnij:

4 komentarze

    • Agata
      Agata pisze:

      Kubusiu, częściej na razie nie dam rady, na razie moim celem są systematyczne publikacje, bez przerw.

      Cieszę się, że czekasz na moje artykuły, pozdrawaim gorąco!

    • Agata
      Agata pisze:

      Jana, dziękuję bardzo.

      Faktycznie szybko zleciało, a pisząc o kolejnej rocznicy bloga musiałam zajrzeć do archiwum, bo nie pamiętałam, ile to już lat dla Was piszę. ?

      Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.