Święta za pasem, najwyższy czas na kupno upominków pod choinkę. Szczególnie dotyczy to sklepów internetowych – zamówienia złożone zbyt późno mogą nie dotrzeć przed Wigilią. Zapraszam po prezentowe inspiracje dla artystów – początkujących i bardziej zaawansowanych.
We wpisie nie promuję konkretnych marek, bo nie o to chodzi: celem jest pomoc w skompletowaniu zestawów dla kaligrafów, akwarelistów, rysowników, miłośników planowania. Jeśli masz kogoś takiego w swoim otoczeniu – oto podpowiedzi, za czym się rozglądać w sklepach stacjonarnych i online. Szukasz kreatywnego prezentu dla dziecka, przyjaciela, żony/brata/teściowej? Czytaj dalej!
Prezenty dla kaligrafa
Jak powinna wyglądać kompletna wyprawka dla osoby, która dopiero zaczyna się uczyć kaligrafii i nie ma jeszcze żadnych przyborów? Potrzebne będą: stalówka (najlepiej kup od razu kilka sztuk!), obsadka (przyda się zarówno prosta, jak i skośna), tusz i papier. W tym artykule opisałam podstawowy zestaw, a w tym skupiłam się na stalówkach na sam początek. Tutaj znajdziesz kompendium wiedzy o tuszach i atramentach, a w tym wpisie – o papierach do kaligrafii. Jeśli chcesz uzupełnić swój prezent o coś ekstra, rozejrzyj się za ozdobnym kałamarzem, pudełeczkiem na stalówki, podstawką pod obsadkę, suszką, gumą arabską. Sprawdź ofertę sklepów specjalistycznych, ale także antykwariatów, bywają w nich przepiękne przybory retro.
Bardziej zaawansowanego kaligrafa warto podpytać, o czym marzy. Być może o wypasionej obsadce: ręcznie robionej ze szlachetnego drewna czy żywicy. Albo o luksusowym tuszu w niebanalnym kolorze. Dobrym pomysłem na prezent może być kurs dla zaawansowanych (najlepiej online, bo można się uczyć w dowolnym czasie). Polecam także podświetlaną deskę – nie wyobrażam sobie już bez niej życia!
Prezenty dla rysownika
Wybierając zestaw startowy dla artysty, musisz wiedzieć, jaka technika najbardziej go interesuje. Akwarele, a może gwasze, markery alkoholowe czy kredki. Dopiero wtedy możesz zacząć kompletować zestaw prezentowy: w jego skład powinno wchodzić medium (np. farby, markery), papier (blok, szkicownik) i przybory (pędzle, paleta). Nie jestem zwolenniczką gotowych zestawów, przeważnie nie korzysta się ze wszystkich kolorów. Lepiej wybrać kilka podstawowych barw, na pewno się przydadzą. Jeśli chodzi o firmy, zawsze polecam raczej te profesjonalne, dla artystów. Ich produkty są dostępne w sklepach specjalistycznych.
Na blogu są artykuły dla początkujących,w których zdradzam, co i gdzie kupić na początek: dla malujących akwarelami i gwaszami, rysujących markerami i kredkami.
Zaawansowanego rysownika ucieszy torba na przybory plastyczne, podświetlana deska wspomniana wyżej czy medium ułatwiające życie (np. płyn maskujący). Najlepiej dyskretnie podpytaj zainteresowanego lub bliską mu osobę, o czym marzy.
Prezenty dla bujomaniaka
Bulletjournalingiem pasjonują się zarówno osoby dorosłe, jak i nastolatki, a nawet dzieci. Korzystanie ze spersonalizowanego planera jest nie tylko przyjemniejsze, ale i efektywniejsze niż posługiwanie się gotowym kalendarzem. Samodzielne tworzenie stron w BuJo uprzyjemniają przybory plastyczne takie jak cienkopisy, kredki, zakreślacze, stempelki, naklejki. Do pisania przyda się pióro wieczne, a do tworzenia ozdobnych nagłówków brush peny. Żaden bujomaniak nie pogardzi nowym notesem, szczególnie z piękną okładką i dobrym papierem.
Na blogu najdziesz mnóstwo podpowiedzi, co kupić zarówno początkującemu, jak i doświadczonemu miłośnikowi kreatywnego planowania. Podobnie jak w przypadku przyborów do kaligrafii i rysowania, warto poszukać czegoś z wyższej półki, na co zazwyczaj samemu z takich czy innych względów sobie nie pozwalamy.
Italik, czyli 2 w 1
Nie mogłabym tu nie wspomnieć o moim podręczniku (i zeszytach ćwiczeń) Italik. Pisz ładniej. Uczę w nim codziennego kroju italik, którym można pisać nie tylko zwykłymi pisadłami takimi jak cienkopis, długopis, pióro wieczne, ale także przyborami ze ściętą stalówką. W książce znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o pisadłach, atramentach i papierach. Italik to pismo do codziennych notatek, ale także odświętne – litery można ozdabiać, więc sprawdzi się także do wypisywania dedykacji czy życzeń. To takie 2 w 1: styl codzienny i kaligrafia.
Podręcznik kupisz tylko w moim sklepie KLEKSOGRAFIA, a jeśli zamówisz go już dziś, dotrze akurat na Mikołajki! Aby był u Ciebie przed Wigilią, zamówienie złóż mniej więcej tydzień wcześniej, bo – mimo że zamówienia wysyłamy tego samego lub kolejnego dnia – kurierzy i listonosze tuż przed świętami mają więcej pracy. Książka jest pięknie wydana, mądra, ciekawa, ma świetny papier i na pewno sprawi obdarowanemu radość. ☺️
Mam nadzieję, że prezentownik będzie Ci pomocny w wyborze świątecznych podarków. A jeśli to Ty marzysz o którymś z opisanych przedmiotów, koniecznie podeślij ten artykuł Mikołajowi!
No proszę, to się wstrzeliłam z tematem. Mam nadzieję, że ułatwiłam wybór.
Pozdrawiam
Super podpowiedzi, bo chcę kupić córce brata „wyprawkę” kaligraficzną, miałam szukać na twoim blogu, a tu proszę, jest prezentownik. Dziękuję