Strona główna » TUTORIALE NA BLOGU SIĘ RYSUJE

TUTORIALE NA BLOGU SIĘ RYSUJE

Bardzo chętnie czytacie tutoriale – a ja lubię je dla Was pisać. Opublikowałam ich już 27. Być może któryś przeoczyliście albo chcecie je komuś podlinkować – pomyślałam więc, że warto je wszystkie zebrać w jednym miejscu.

Ucząc się rysować czy kaligrafować często korzystałam z tutoriali i byłam wdzięczna ich autorom, że dzielą się ze mną swoją wiedzą. Teraz, niejako oddając to, co otrzymałam, sama co jakiś czas zamieszczam na się rysuje instrukcje krok po kroku.

Tutorial to czaso- i pracochłonna forma wpisu blogowego, jednak dla autora bardzo przyjemna w tworzeniu. I satysfakcjonująca, kiedy od Czytelników docierają pozytywne sygnały.

Tutoriale rysunkowe

Instrukcje, jak malować i rysować przydają się nie tylko dorosłym Czytelnikom. Korzystają z nich także rodzice z dziećmi i nauczyciele, co mnie bardzo cieszy, bo sama poświęcałam dużo czasu na zabawy plastyczne, kiedy Maja i Filip byli w wieku przedszkolnym.

Pierwszym rysunkowym tutorialem na moim blogu był trzyczęściowy minikurs rysowania pomidora. Najpierw pokazałam, jak patrzeć na rysowany obiekt i nauczyłam kilku technik rysowania, później wspólnie narysowaliśmy pomidora ołówkiem i kredkami, a w końcu namalowaliśmy go – na dwa sposoby – akwarelami.

Już siódmy rok zajmuję się Urban Sketchingiem, czyli rysowaniem miasta. Robię to podczas podróży, ale i na miejscu w Warszawie. Instrukcja w siedmiu krokach pomaga poradzić sobie z niełatwym zadaniem rysowania architektury.

Rysunki geometryczne są bardzo efektowne, ale wygladają na niezwykle skomplikowane. Pokazuję, że to nieprawda rysując sympatycznego jamniczka.

Z malowaniem ptasich piór poradzą sobie nawet zupełnie poczatkujący akwareliści.

Dynia to idealna jesienna modelka. Pokazałam, jak ją narysować wodoodpornymi cienkopisami i pokolorować markerami.

Pierniczki malowane akwarelami i rysowane markerami alkoholowymi.

Akwarelowe tła w stylu kosmicznym, czyli galaxy. Efektowne same w sobie, świetne także w połączeniu z napisami kaligraficznymi.

Malowanie kawą to świetna zabawa! Obrazki w kolorze sepii nie tylko dobrze wygladają, ale i pięknie pachną.

Doodle przydają się przy robieniu sketchnotek, kartek z życzeniami, do ozdabiania zeszytów czy BuJo. Jeśli chcesz rysować, a nie wiesz jak się do tego zabrać, zacznij od takich bardzo prostych rysuneczków.

Jak namalować kaktusy akwarelami.

 Koło fenologiczne, czyli rysujemy cykl przyrody od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Idealny tutorial na czerwiec, czyli jak namalować truskawki.

Folkowe kwiaty gwaszami.

Jak stosować płyn maskujący.

Wykorzystanie gumy arabskiej w kaligrafii.

Jak narysować jabłko markerami.

Tutoriale kaligraficzne

Tutoriale kaligraficzne, które do tej pory publikowałam dotyczyły głównie pisania brush penami. Pytacie o tajniki kaligrafowania stalówką i tuszem – obiecuję, że instrukcji jak to robić, będzie w przyszłości więcej.

Zanim sięgniesz po brush peny czy stalówki, poznaj tajniki „oszukanej kaligrafii”. Nauczy Cię budowy liter i zaskoczy świetnym efektem.

Bounce lettering, literki tańczące wokół linii bazowej to modny trend w kaligrafii nowoczesnej. Pokazuję, jak osiągnąć taki efekt.

Stemplowanie i kolorowanie brush penami.

Jak blendować, czyli mieszać kolory brush penów, aby tworzyć wielobarwne napisy.

Kaligrafia lub hand lettering z efektem 3D dzięki umiejętnie dodanym cieniom.

Jak zagęścić atrament gumą arabską.

Tutoriale bulletjournalowe

Niektóre tutoriale dublują się z podlinkowanymi wyżej rysunkowymi i kaligraficznymi. Nic dziwnego – do ozdabiania BuJo chętnie wykorzystujemy techniki letteringowe i plastyczne.

Moje koło wspomnień zrobiło międzynarodową karierę na Instagramie, a tutorial, jak je narysować był pierwszym, który opublikowałam na blogu – jeszcze w 2016 roku.

„Oszukana kaligrafia” świetnie się sprawdza do robienia napisów w BuJo, nie wymaga ani specjalnych przyborów ani notesu z grubym papierem.

Doodle, czyli proste rysunki, są szczególnie chętnie wykorzystywane do zdobienia Bullet Journala. Pokazałam, jak z doodli zrobić uroczy jesienny wianek.

Tusz do stempli bardzo przebija przez zwykły papier – jeśli chcesz ozdobić BuJo stemplami, zastąp go… brush penami.

  Brushpenowe napisy w stylu ombré, czyli wielokolorowe.

Tutoriale DIY

Kiedy zaczynałam rysować i kaligrafować, niezbędne przybory było o wiele trudniej kupić niż teraz. Dlatego wiele rzeczy robiłam samodzielnie, np. produkowałam sobie notesy z papierem akwarelowym. Dziś robię to dla przyjemności – i z oszczędności. 😉

Sketchbook do akwareli własnej produkcji jest dużo tańszy od kupionego w sklepie, a na dodatek możesz go zrobić z dowolnego papieru, nadać mu wymarzony format i samodzielnie ozdobić okładkę.

W czym trzymać kostki akwareli? W niewielkiej metalowej puszce!

Co począć, jeśli (pod każdym innym względem idealny) notes nie ma tylnej kieszonki na drobiazgi? Zrobić ją według mojego tutorialu.

Spis tutoriali będę uzupełniała, w miarę jak będą przybywały nowe. Jeśli masz pomysł na jakiś fajny tutorial, chcesz się ode mnie czegoś nauczyć – napisz w komentarzu.

Udostępnij:

9 komentarzy

  1. Dorota W. pisze:

    Trafiłam tu niedawno, świetny blog, nie mogę się oderwać od czytania i spis na pewno się przyda. Dzięki Agata!

  2. Mirka pisze:

    Brawo. Wszystkie tutoriale zebrane w jedno miejsce. Jesteś wielka. Myślałam o tym gdy kiedyś wieczorem coś szukałam. Dzięki .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.